WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Агропромисловий комплекс Криму - Курсова робота

Агропромисловий комплекс Криму - Курсова робота


КУРСОВА РОБОТА
з предмету "Розміщення продуктивних сил"
на тему:
"Агропромисловий комплекс Криму"
Зміст
Вступ
1. Основні етапи розвитку господарства Криму 4
2. Загальна характеристика господарства Криму на сучасному етапі економічного розвитку
11
2.1. Металургійна промисловість 15
2.2. Машинобудування 16
2.3. Рекреація 19
3. Економічні та соціально - економічні проблеми республіки Крим
22
3.1. Проблеми в агропромисловому комплексі Криму 22
3.2. Проблеми рекреаційної системи 23
Висновки 25
Література 27
Додатки 28
Вступ
В адміністративно-територіальній системі України автономна республіка Крим - явище унікальне. Регіон розташований на крайньому півдні країни в межах Кримського півострова. На півночі межує з Херсонською областю, на заході і півдні омивається Чорним морем, на північному сході - Азовським морем. Серед інших природно-господарських регіонів він відрізняється найменшою площею (26,2 тис. Км2 -4,3 % площі України) та кількістю населення. Тут проживає 2,6 млн. чол., стільки ж, скільки у столиці України -м. Києві (на 01.01.90. це 4,6% всього населення України). Центр - м. Сімферополь. З'єднується він з "континентальною" частиною України тонким перешийком. Він своєрідний за своїм географічним положенням.
Специфічні як історичні так і господарські особливості його розвитку. Приморське положення Криму сприяє розвиткові портового і рекреаційного господарств. Його основною зовнішньою "макро" функцією була і зостається рекреація. Перші поселення на півострові були пов'язані з грецькими колоніями. Вони виникли в V-VII столітті до нашої ери: Херсонес та інші. На початку нашої ери в м. Судак міцна фортеця Сугдея. Пізніше півострів був заселений татарами. З середини ХVІІІ століття Крим входить до складу Російської імперії, потім Радянського Союзу. Складна історія постає перед нами в археологічних розкопках Херсонесу, в Генуезькій фортеці м.Судак, меморіалах Кримське- англо-франко-російської війни XIX і Другої світової війни-ХХ століття.
Зараз тут проживає понад 100 націй та національностей: українці, росіяни, татари, греки, євреї та інші. Середня щільність населення в Криму -95 чол/км2. На Південному березі Криму показник місцями зростає до 500 чол/км2. Питома вага міського населення -69%. З них дві треті проживає в шести основних містах півострова: Сімферополі, Севастополі, Керчі, Феодосії, Ялті, Євпаторії. Після Донбасу тут сама низька в країні щільність міських поселень. Сама гостра розселенська проблема Криму - департація кримських татар. В ній поєднуються складні економічні та соціальні аспекти. Адже після їх насильного відселення, 50 років назад тут живуть уже діти переселенців - корінні жителі Криму. Тому повернення татар в демографічний та економічний простір Криму потребує дуже продуманої стратегії соціально-економічного розвитку регіону. Важливий фактор такого розвитку - значний інтегральний потенціал регіону. В числі його основних складових - промисловий і сільськогосподарський.
1. Основні етапи розвитку господарства Криму
До ХІІІ ст. Крим був постійною ареною загарбницьких війн, після яки знищували та порабащали цілі народи . Вторгнення різних племен кочівників приводило до гальмування процесу звичайного соціально-економічного розвитку господарства. Разом з тим пришельцi приносили з собою різні трудові навички, звички, культури.
Виділяються три етапи формування господарства Криму:
1. Від найстаріших форм промислу до зародження основ промислового виробництва (до вторгнення скіфів);
2. Від появи основ промислового виробництва до початку вузької спеціалізації господарства (до вторгнення татар);
3. Від вузькоспеціалізованих форм суспільного розподілу праці до територіальної організації виробництва, спеціалізації, кооперування і концентрації господарства (до приєднання Криму до Росії).
Первісні племена, які населяли Крим 100-300 тис. років назад, займались тут мисливським промислом, збиральництвом "дарів" природи, риболовством, поява мілких виробництв було зв'язано з виготовленням бронзових і залізних знарядь праці, предметів домашнього вжитку, гончарних і тканинних виробів.
На рубежі ІІІ і ІІ тисячоліть Євразії почався активний процес суспільного поділу праці, котрий, звісно, захватив Північне Причорномор'я і Крим. Від Сиваша і до Пригірря Кримських гір почався процес переходу до суспільного образу життя у багаточисельних племен, які населяли півострів. Розвивається скотарство, а в землеробстві виділяється виробництво зерна. Формуються промисли добичі будівельного каміння, солі, обробка шкіри, риби, дерева.
В гірському Криму розвивається "яйминське" вівчарство, розведення крупної домашньої худоби, мотижне землеробство. Ведеться промислова заготівля і переробка дерева, добича а обробка напівдорогоцінних каміння, виплавляння металу.
Вторгнення скіфських племен (VІІ ст. до н.е.) супроводжувалося зміною галузевої структури господарства. Провідне положення в цей період займали скотарство, хліборобство, ремесла і торгівля. Перелік товарів, які вивозили з Криму був не великим. Продавали, в основному, худобу, хліб, шкіри, хутро, сіль, рибу, мед, віск, вироби кустарних промислів. Ввозили - тканини, олію, металеві вироби, склопосуд.
Поява в Криму колоній античного світу (VІІ - VІ ст. до н.е. - грецьких, в І ст. до н.е. - римських, ХІІ ст. до н.е. - генуезьких) стимулювала соціально-економічний розвиток території вчинив прогресивну дію на суспільний розподіл праці, торгівлю і економічні зв'язки. Маючи багатий досвід і професійні навички, колоністи поклали початок територіальному розподілу праці в Криму. Господарська спеціалізація півострова розширилась. Тут з'явились виноградарство і виноробство, садівництво і городництво, зерноводство з плужним обробітком землі, маслоробство, гончарство і керамічне виробництво, плавка і обробка метала, виготовлення ювелірних виробів.
Наступ монголо-тотар надовго деформував економічний і соціальний розвиток Криму, порушив його політичні і торгові зв'язки з іншими регіонами. Побори з населення, екстенсивне скотарство, непристосованість до праці, в особливості до ремісництва, не могли забезпечити прибульців продовольством і товарами.
Зворотнім в політичному і соціально-економічному розвитку Криму стало ХV століття. Півострів захватили турки, кримське ханство стало васалом Туречини. Територія Криму була розділена на сфери впливу: степну частину зайняли татари, горну і південноберегову - турки.
В цей період побережжя і передгірна частина Криму спеціалізувались на промисловому плодівництві: садівництві і виноградарстві. Було розширено городництво і овочівництво, виникло тютюноводство. Ремісники об'єднувались в цехи. Будувались нові шляхи для гужового транспорту. Спеціалізоване направлення отримали господарства кримського степу. На великих землеволодіннях розвивалося коневодство, скотарство, зернове господарство (частково). Збільшилисьоб'єми добування солі, будівельного матеріалу, дерева.
З'єднання Криму з Росію (1783 рік) поклало початок активному господарському освоєнню малозаселених територій півострова. Змінився територіально-адміністративний устрій Криму. Численні війни, епідемії, виселення людей в декілька разів скоротили численність населення в Криму. Для його повернення почалось переселення селян з малоземельних і центральних районів Росії, а також вояків російської армії.
Розвиток продуктивних сил в Криму потребував залучення і підготовки великої кількості різних спеціалістів в області виноградарства, виноробство, рибопереробного, шкіряного виробництва, будівництва, видавничої справи тощо. Щоб поповнити пропуск їх запрошували на різні строки з-за кордону. В 1804 році в м. Садах відкривається училище по підготовці виноградарів. Виноробів і

 
 

Цікаве

Загрузка...