WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Значення транспортного комплексу в народному господарстві - Курсова робота

Значення транспортного комплексу в народному господарстві - Курсова робота

створення нових і модернізації діючих авторемонтних заводів.
Обсяги і структуру перевезення пасажирів і вантажів характеризують дані табл. 1 і рис. 1. Як бачимо, у відправленнях пасажирів переважає автомобільний транспорт. Помітно є частка залізничного - 14,1% і дуже незначною - морського, річкового і авіаційного. Міський електричний транспорт (трамвай, тролейбус, метрополітен) є специфічним видом, тому що здійснює перевезення виключно в середині населених пунктів.
Таблиця 1
Відправлення пасажирів і вантажів транспортом загального користування,
1995 р.
Вид транспорту Відправлення пасажирів Відправлення вантажів
млн. пас. % млн. пас. %
Автомобільний 3483 85,5 1816 74,1
Залізничний 577 14,1 360 14,7
Трубопровідний - - 241 9,8
Річковий 4 0,1 13 0,5
Морський 8 0,2 21 0,9
Авіаційний 2 0,1 - -
Усього 4074 100,0 2451 100,0
Серед перевезення вантажів найбільша частка відправлень припадає на автомобільний транспорт (74,1%), на другому місці - залізничний (14,7%), на третьому - трубопровідний (9,8%).
Рис. 1. Відправлення пасажирів і вантажів.
Незначною є частка річкового і морського і зовсім мізерною авіаційного. Отже, найважливішим видом транспорту за перевезенням пасажирів і вантажів є автомобільний. Його роль у майбутньому, з процесом інтеграції України у європейські структури, буде зростати. Генетичне він є продовженням найдавнішого виду транспорту - гужового і зараз подекуди з ним взаємодіє.
Унаслідок переважно рівнинного характеру рельєфу України автомобільний транспорт розвивався більш-менш рівномірно по всій її території, правда, дещо щільніша мережа автошляхів на заході країни. Загальна довжина автомобільних доріг становить 172,3 тис. км, в тому числі з твердим покриттям- 163,3 тис. км, або 94,8%. Найважливішими автомобільними дорогами (автомагістралями) є: Київ-Житомир-Рівне-Львів, Київ-Полтава -Харків-Дебальцеве, Київ-Умань-Одеса, Київ-Глухів, Львів-Мукачеве, Харків-Новомосковськ-Запоріжжя-Сімферополь. Великими вузлами автомобільних доріг є Київ, Львів, Харків, Хмельницький та ін.
Перевезення пасажирів здійснюється переважно у міжміському і приміському сполученнях. У перевезеннях вантажів важливого значення в останні роки набуває спеціалізований автомобільний транспорт (контейнерний, рефрижераторний та ін.).
У перспективі автомобільний транспорт України дедалі тісніше інтегруватиметься у високорозвинену європейську автомобільну комунікаційну систему. Це передбачає будівництво в країні першокласних автострад, зокрема транс'європейської широтної "Київ-Мадрід".
Залізничний транспорт за обсягами відправлень пасажирів і особливо вантажів знаходиться на другому місці, відповідно 14,1% і 14,7%. Він виконує важливі функції по перевезенню пасажирів і вантажів у внутрідержавному і особливо міждержавному сполученнях. Першими залізницями в Україні стали Перемишль-Львів (1861 р.), Одеса-Балта (1865р.), Балта-Кременчук (1869 р), Бал-та-Жмеринка-Київ (1870р.), Курськ-Конотоп-Київ (1870р.), Курськ-Харків-Таганрог (1869 р.), Харків-Кременчук (1872 р.), Львів-Волочиськ-Жмеринка (1871 р.). З побудовою двох останніх залізнична мережа західноукраїнських і східноукраїнських земель була з'єднана із центральноукраїнською мережею. До кінця XIX ст. залізнична мережа України в основному сформувалась, її конфігурація, переважання меридіональних ліній, що спрямовані до центру поза межами держави, далеко не центральне положення Києва або іншого українського міста у цій мережі свідчить про імперсько-колоніальну залежність України у той період. Щільність залізничних шляхів сполучення в Україні становить 38 км на 1 тис. км , у Франції, наприклад, 65 км на 1 тис. км (1983 р.). Мережа залізниць найщільніша на південному сході (Донбас), а також на заході країни. Загальна довжина залізничних шляхів загального користування- 22,7 тис. км, із них 8,3 тис. км, або 37%, електрифіковано, 8,0 тис. км, або 35%, є дво- і багатоколійними. Найважливішими залізничними магістралями України є: Київ-Фастів-Козятин-Здолбунів-Львів, Козятин- Жмеринка-Одеса, Київ-Конотоп-Шостка, Київ-Полтава- Харків-Дебальцеве, Фастів-Сміла-Дніпропетровськ, Кривий Ріг-Дніпропетровськ-Донецьк, Харків-Дніпропетровськ-Запоріжжя-Сімферополь-Севастополь, Львів-Мукачеве-Чоп та ін. Найбільшими залізничними вузлами з розвинутим станційним господарством є Київ, Львів, Харків, Дніпропетровськ, Фастів, Дебальцеве, Жмеринка, Сміла та ін.
Найбільше перевезень пасажирів здійснюється у приміському, набагато менше у місцевому і ще менше у прямому сполученнях.
Організаційно в залізничному транспорті України виділяються шість залізниць: Південно-Західна (центр - Київ), Львівська, Південна (Харків), Донецька, Придніпровська (Дніпропетровськ), Одеська.
Основними вантажами є мінеральні будівельні матеріали, кам'яне вугілля та руди, зокрема залізні. Важливе місце займають також різноманітні метали і нафтові вантажі.
Ці вантажі становлять близько чверті усіх перевезень. Найбільш напруженими лініями вантажопотоків є Кривий Ріг- Дніпропетровськ-Дебальцеве, Кривий Ріг-Фастів-Львів, а також лінії до морських портів: Одеси, Бердянська, Маріуполя та ін.
Найважливішою проблемою для України при її інтеграції у європейську єдину залізничну систему є звуження ширини української залізничної колії (1524 мм) до європейського зразка (1435 мм), як у Польщі, Словаччині, Угорщині, Румунії та ін. Зараз на кордоні з цими державами існують складні системи переведення локомотивів і рухомого складу поїздів з колії на колію, що значно знижує ефективність роботи залізничного транспорту, зокрема в часі. Необхідно також включитися в європейську програму будівництва швидкісних залізничних магістралей (швидкість 200-300 км/год.).
Трубопровідний транспорт є найекономічнішим засобом транс-портування рідкого палива,пального і технологічного газу, різних хімічних продуктів. Це відносно новий вид транспорту. В Україні він виник у 20-ті роки в Прикарпатті, де вперше було побудовано газопровід Дашава - Стрий - Дрогобич (1924 р.).
В Україні діють нафтопроводи Долина (Івано-Франківська обл.) - Дрогобич (Львівська обл.), Битків - Надвірна (Івано-Франківська обл.), Качанівка - Охтирка (Сумська обл.), Тнідинці - Прилуки (Чернігівська обл.) - Кременчук (Полтавська обл.) - Херсон, Кременчук - Черкаси, Самара - Лисичанськ - Кременчук - Херсон, який через Снігурівку підведено до Одеси. Через нього надходить в Україну сибірська нафта. Через територію західних областей (Волинської, Львівської, Закарпатської) В 1963 р. прокладено європейський нафтопровід "Дружба". У 1975 р. став до ладу нафтопродуктопровід Кременчук - Лубни - Київ.
Нафтопровідним транспортом нині поставляється 93,6 % усієї нафти, яку споживає Україна. Нафтопровідний транспорт України має 12 основних нафтопроводів 2,6 тис. км завдовжки. Діаметр труб - 720 мм. Система нафтопроводів забезпечувала доставку нафти в основному з Росії. Однак у зв'язку з різким зменшенням видобутку нафти в Росії виникла потреба в закупівлі на світовому ринку.
Проробляється кілька варіантів транспортування нафти. Найоптимальніший - у порти Одеса та Південний танкерним флотом з країн Близького Сходу й південного Середземномор'я, перевалка її в Одесі й перекачування нафтопроводами на

 
 

Цікаве