WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення продуктивних сил Чехії - Реферат

Розміщення продуктивних сил Чехії - Реферат


Швидкими темпами розвивалася в Чехії хімічна промисловість.
Розвиток цієї галузі ускладнювалося чи недостатністю відсутністю багатьох видів сировини, відомою напруженістю енергетичного балансу. Подолання цих труднощів значною мірою полегшується завдяки тісному економічному співробітництву з іншими країнами, зокрема з Російською Федерацією, що поставляє в Чехію необхідна кількість нафти, природного газу й інших видів сировини. Основні центри хімічної промисловості в Чехії зосереджені в Центральній і Північній Чехії.
Традиційно високим рівнем розвитку відрізняється чеська легка промисловість - текстильна, скляна і взуттєве виробництва.
В даний час чеська текстильна промисловість випускає різноманітний асортимент тканин на основі натуральних волокон (вовна, льон, бавовна), штучних волокон (віскозний шовк, поліамідні і поліефірні волокна, а також так званих змішаних тканин, виготовлених з комбінації синтетичних і натуральних волокон.
Чеська скляна, керамічна і порцелянова промисловості здавна одержали світову популярність. Виробництво скла сконцентроване головним чином у містах Яблонец-на-Нісе, Нові Бор, Подебради, Карлови Вари. Центри керамічної і порцелянової промисловості знаходяться в Південній Моравії і Західній Чехії. Особливу світову популярність придбало так називане "чеське" скло випускається на скляному заводі "Богемія" у місті Подебради. Це велике підприємство, що спеціалізується винятково на виробництві оброблюваного вручну свинцевого кришталю.
Здавна в країні розвите пивоварство. Серед усього різноманіття сортів пива, що варяться в броварнях Чехії, Пльзенское пиво "Праздрой" користається високою репутацією ще із середніх століть. У багатьох країнах намагалися робити своє "пльзенское пиво", але це не вдавалося. Тільки сполучення високоякісного хмелю, ячмінного солоду й особою води з артезіанських шпар дозволяють зварити дійсний "Праздрой".
Пиво з давніх часів було в чехів улюбленим народним напоєм, і виготовлялося воно в точній відповідності зі строго встановленими правилами, за дотриманням яких стежили міські радники. Якість пива перевірялося досить своєрідно. Пиво виливалося на відполіровану дубову лаву. Броварник сідав на розлите пиво у своїх "фірмових" шкіряних штанях і сидів доти, поки пиво не висохне. Потім він уставав, і якщо лава піднімалася разом з ним, то визнавалося, що пиво гарної якості.
Сучасна економіка країни висуває зростаючі вимоги до транспорту.
Основу транспортної системи Чехії складають залізниці, що забезпечують масові перевезення вантажів на далекі відстані. Залізнична мережа Чехії одна із самих густих у світі. В даний час більшість залізничних ліній електрофицировани і мають другі шляхи. Важливу роль у вантажоперевезеннях грає й автомобільний транспорт, на частку якого приходиться біля чверті загального вантажообігу. Країна покрита густою мережею шосейних доріг і продовжується будівництво нових автострад.
По території країни проходить ряд трубопроводів, по яких у Чехію і далі в країни Західної Європи поставляється природний газ і нафта з Росії.
Помітну роль у внутрішнім і міжнародному пасажирському перевезеннях грає повітряний транспорт.
З 1990 року в Чехії здійснюються радикальні перетворення з метою виходу на параметри ринкової економіки. Особливий акцент робиться на роздержавлення власності і формування конкурентного середовища. Практично довершена "мала" приватизація, у ході якої на аукціонах була продано переважна більшість підприємств торгівлі і сфери послуг. На частку приватного сектора в 1996 році в Чехії приходилося близько 15% товарного промислового виробництва, 44% обсягу будівельних робіт, 55% роздрібного товарообігу.
Разом з тим країні на початку 90-х років намітився економічний спад незважаючи на іноземні інвестиції в чеську економіку, що у 1992 році склали близько 1 млрд. доларів США. Так у 1992 році скорочення промислового виробництва склало 16% і в сільському господарстві 11,5%. В даний час спостерігається період стабілізації економіки країни.
5. Зовнішньоекономічні зв'язки Чеської Республіки
Особливе значення для Чехії, як порівняно невеликої держави з різнобічної і разом з тим спеціалізованою економікою, що бідує в імпорті багатьох видів сировини, мають зовнішньоекономічні зв'язки. Від успішного розвитку зовнішньоекономічних зв'язків значною мірою залежать підтримка стійких темпів росту економіки, здійснення прогресивних структурних зрушень, підвищення ефективності народного господарства. Розвитку економічного співробітництва Чехії із сусідніми країнами сприяє той факт, що по своїй галузевій структурі економіка Чехії і кожної з цих країн у відомій мері доповнюють один одного, важливо і їхнє географічне сусідство, наявність магістральних залізних і автомобільних доріг, що зв'язують їх між собою. Вигідність економічного співробітництва з цими країнами визначається ще і тим, що поблизу їхніх границь зосереджена переважна частина підприємств ключових галузей важкої індустрії, тому відстані між постачальниками і споживачами невеликі і виміряються іноді всего декількома десятками кілометрів, що значно знижує транспортні витрати. Таким чином, особливості галузевої і територіальної структури народного господарства в сполученні з тісним сусідством створюють великі можливості для кооперування у всіляких областях господарського життя.
В роки існування соціалістичного табору основні взаємовигідні економічні зв'язки в Чехії складалися ізсоціалістичними країнами, що дозволяло вирішувати задачу створення необхідних передумов для стабільного і безперебійного розвитку народного господарства. Різноманітні зв'язки Чехії із соціалістичними країнами по лінії спеціалізації кооперування виробництва у ведучих галузях промисловості, наявність гарантійного ринку збуту сприяли організації крупносерійного виробництва, зміцненню положення Чехії в системі міжнародного соціалістичного поділу праці як найважливішого виробника й експортера машин і устаткування.
У широкій номенклатурі експорту продукції машинобудування переважало комплектне устаткування - прокатні стани для чорної і кольорової металургії, важке енергетичне устаткування, устаткування для цукрових і пивоварних заводів. Йдуть на експорт також металорізальні верстати, вантажні і легкові автомобілі, трактори й електровози.
В імпорті Чехії переважають паливно-сировинні товари в основному нафто-газового комплексу. Сира нафта і природний газ надходять у Чехію в основному з Російської Федерації по трубопроводах, побудованим ще в рамках Ради економічної взаємодопомоги країн соціалістичного табору. У великих кількостях також увозяться машини й устаткування. Імпорт прогресивної техніки сприяє прискореному розвитку промисловості країни.
Після розпаду соціалістичного табору уряд Чехії взяло новий політичний курс і основну ставку зробило на розвиток двосторонніх відносин із країнами Західної Європи і на залучення в країну іноземних інвестицій у чеську економіку (в основному Німеччині, Франції й Італії). Багато підприємств Чехії були продані іноземним корпораціям, що дозволило тісніше інтегрувати економіку Чехії в загальну економіку Західної Європи. У 1993 р. експорт склав 12,6 млрд.доларів США, імпорт-12,4 млрд.доларів.
Використана література
1. Країни світу. Короткий політико-економічний довідник. 1996 р.
2. Чехія. Б.П.Зернов, О.Е.Лушников. Москва, "Думка", 1982 р.
3. По найкрасивіших місцях Чехословакии. Л.Мотька. Praha, Sportovni a turisticke nakladatelstvi, 1962 р.
4. Чехословакия: шлях до соціалізму. П.Рапош. Москва, "Прогрес", 1988 р.
5. Прага (путівник). Ц.Рибар. Москва, "Планета", 1989 р.
6. Універсальна енциклопедія. Кирило і Мефодій. http://mega.km.ru

 
 

Цікаве