WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення продуктивних сил Чехії - Реферат

Розміщення продуктивних сил Чехії - Реферат

буроземах зосереджена основна частина посівів зернових культур країни. Підзолисті ґрунти використовуються головним чином під посіви вівса, жита і картоплі, однак хвора частина їх зайнята лісовою рослинністю.
Чехія належить до числа найбільш лісистих країн Європи. Близько 60% усієї лісової площі займають хвойні дерева, по однієї п'ятої приходиться на листяні і змішані ліси. Хвойні ліси складаються в основному із сосни і їли, а листяні ліси - в основному з бука і дуба. На базі значних запасів деревини в країні склалася деревообробна промисловість, а також велике целюлозно-паперове виробництво. Лісу Чехії багаті звіром, дичиною, грибами і ягодами.
Ліс не єдине природне багатство Чехії. Серед природних копалин найбільше значення для народного господарства мають паливні ресурси і насамперед кам'яне і буре вугілля. Загальні запаси кам'яного вугілля оцінюються в 13 млрд.т. Основний і найбільший район видобутку - Остравсько-Карвінський басейн. Покладу кам'яного вугілля маються також біля міст Кладно, Пльзень і Брно. Остравсько-Карвінський басейн різко перевершує інші і по якості вугілля: на частку коксівних вугіль там приходиться близько 70% запасів, причому сірки в них небагато, що дуже важливо для якості металургійного коксу.
Досить великі і запаси бурого вугілля. Найбільш великим буроугольним басейном у країні є Північно-Чеський, на частку якого приходиться біля двох третин від усієї кількості запасів. У Чехії переважають родовища з високою просторовою концентрацією запасів, велику частину яких можна розробляти більш дешевим відкритим способом.
Ресурси металевих руд незначні, а кращі родовища в істотній мері виснажені. Переважають бідні фосфористі залізні руди зі змістом металу менш 30%.
Найбільші родовища кольорових і рідких металів є в Крушних горах. Дуже багата Чехія нерудними копалинами: магнезитом, графітом і особливо каоліном, що залягають у районі Карлових Вар і Пльзеня.
Країна буяє чудовими по своїх цілющих властивостях джерелами мінеральних вод, у районах розташування яких виникли всесвітньо відомі курорти: Карлові Вари, Маріанські Лазні, Франтишкові Лазні.
З рік Чехії крупніше інших Влтава і Лаба, що несуть свої води в Північне море. Положення Чехії на головному європейському вододілі північних і південних морів і невелика глибина території країни обумовили малу довжину чеських рік і недостатня кількість води в них. Економічне значення чеських рік різко знижується через те, що їх і без того невеликі витрати води піддаються дуже сильним річним і сезонним коливанням, що приводить до виникнення восени гострої проблеми водопостачання ряду районів країни. Тому настільки важливе регулювання стоку рік, причому не тільки для потреб водопостачання, але і для судноплавства і виробництва електроенергії.
Чехія славиться своїми штучними ставками для розведення риби, багато хто з який були створені ще в XV-XVI століттях. Тільки в Південній Чехії нараховується близько 5 тис. ставків, площа яких складає приблизно 20 тис. га.
Чехія - країна, що буквально створена для туризму. Недарма доходи від іноземного туризму в країну склали в 1993 році близько 1,3 млрд. доларів США.
У світі знайдеться не так багато країн, у яких подібно Чехії, є і мальовничі гори, і затиснуті між ними чарівні долини, і дрімучі ліси, і грязьові сопки, що булькають, у невеликих кратерах яких кипить цілюща вода.
3. Населення Чеської Республіки
Населення Чеської Республіки складає 10,3 млн. чоловік. З них чехи - 94,4%, словаки - 3,8%, поляки - 0,7%, німці - 0,5% і інших національностей - 0,6%.
Більшість населення країни - католики. Існують також чимало інших християнських громад інших конфесій, найбільш велика з який - гуситська церква.
У 70-і роки в країні існувала демографічна проблема. Вікова структура населення була менш сприятлива, чим у сусідніх державах. Країні бракувало робочих рук. Тому уряд держави здійснило ряд великих заходів для стимулювання народжуваності, що дали позитивний результат. По щільності населення Чехія займає одне з перших помсти серед колишніх європейських соціалістичних країн - близько 130 чоловік на 1 кв. кілометр. Але за середніми даними по країні ховаються ще більш разючі контрасти, якщо брати промислові райони (500 і більш людина на 1 кв.км) і малонаселені гірські місцевості (менш 20 чоловік на 1 кв.км).
Міське населення Чехії складає більш 65% його загальної чисельності. Найбільш великі міста по кількості проживаючих у них жителів це: Прага - 1,2 млн. жителів, Брно - 390 тис. чіл.; Острава - 330 тис. чіл.; Пльзень - 175 тис. чіл.; Усті-над-Лабем - 106 тис. чіл.; Оломоуц - 106 тис. чіл.; Ліберец - 104 тис. чіл. В основному переважають міста населенням у 20-50 тис.чоловік. Невеликі розміри властиві також сільським населеним пунктам Чехії, де усе ще типові селища з 150-250 жителями.
4. Загальна характеристика народного господарства Чехії
Сучасна Чехія - порівняно невелика високорозвинена індустріальна країна, економічно багатолика, зі складною господарською географією. Чехія завжди славилася не тільки обсягами промислової продукції, але і її високою якістю.
Основні галузі чеської промисловості - палив-енергетична, машинобудування, хімічне, текстильне, харчова, виробництво скла і порцеляни. Чехія має добре поставлене сільськогосподарське виробництво. При невеликому розмірі земельної площі Чехія цілком задовольняє внутрішні потреби в продовольстві. Крім того, значна частина сільськогосподарської продукції йде на експорт.
Ведуча галузь чеської економіки - промисловість. За роки соціалізму в країні була проведена корінна реконструкція старих індустріальних районів і створений ряд нових галузей, що не були в наявності раніше, промисловості. Спорудження великої кількості нових підприємств у сполученні з реконструкцією діючих привело до значного посилення кооперування промислових підприємств не тільки в межах традиційних економічних районів, але й у загальнодержавному масштабі. Так склалися Остравсько-Карвінський район, машинобудівні агломерації Праги, Брно, Пльзеня, електроенергетичний і хімічний комплекс Північної Чехії.
Чеське народне господарство розташовує непоганою енергетичною базою. Її основу складаютьтеплоелектростанції, на частку яких приходиться до 90% усієї вироблюваної електроенергії. Разом з тим, що кількість запасів вугілля в країні різко зменшується, у Чехії надається велике значення розвитку атомної енергетики. В колишні роки ще при сприянні Радянського Союзу в країні було побудовано кілька атомних електростанцій у Південній Чехії і Південній Моравії. Крім цього, великий внесок в енергетичний фонд вносять і гідроелектростанції, що будуються в основному на гірських ріках країни й у районах де немає покладів вугілля.
Особливими темпами в країні розвивається така важлива галузь промисловості як машинобудування. У Чехії роблять універсальні верстати з програмним керуванням, електровози, тролейбуси і трамваї, автомобілі й ін.
Особливу популярність у світі одержала компанія "Шкода", що робить автомобілі, штаб-квартара якої знаходиться в м.Млада-Болеслав.
Компанія "Шкода" було засновано в 1925 році на базі відомої чеської компанії "Лаурін і Клемент". У середині 90-х років фірма "Шкода" ввійшла в німецький концерн Volkswagen і з цього моменту почалася активна діяльність фірми в Європі. В даний час 30% акцій компанії належать уряду Чехії і 70% акцій німецькому концерну Volkswagen і ведуться переговори про придбання концерном частки уряду Чехії.
Компанією випускається цілий ряд моделей сучасних автомобілів (Scoda Oktavia, Scoda Felicia, Scoda Fabia), що відповідають міжнародним стандартам і користаються великій популярності в багатьох країнах Європи, у тому числі й у Росії.

 
 

Цікаве