WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізика → Атмосфера, склад і будова. Тиск повітря. Вітри. Вода в атмосфері. - Урок

Атмосфера, склад і будова. Тиск повітря. Вітри. Вода в атмосфері. - Урок

множать її на 10,5 м і одержують приблизно висоту гори.
Спостереження на метеорологічних станціях показують, що тиск у будь-якому місці постійно змінюється - то підвищується. то знижується. Ці зміни показує барограф, на стрічці якого видно запис зміни тиску.
Неперіодичні зміни тиску зумовлюють повітряні маси, які приходять у дане місце І мають різну щільність. Більш щільна повітряна маса зумовлює підвищення тиску, менш щільна - зниження.
Відомо, що метеорологічні станції знаходяться на різній висоті, тому показання, одержані на станціях, учені приводять до показань тиску на рівні моря і ці дані наносять на карту, а потім місця з однаковим тиском сполучають лініями, які називають ізобарами. В результаті утворюються замкнуті криві, які зображають області підвищеного і зниженого тиску.
Для встановлення закономірностей у розподілі тиску складають карти липневих І січневих Ізобар. З області екватора в січні й липні спостерігається знижений тиск (менше 760 мм), а в тропічних областях, особливо над океанами, тиск підвищений: в помірних широтах тиск знижується, а в полярних підвищується. Над материками в січні (з північній півкулі) спостерігається підвищений тиск. Наприклад, над материком Евразії центр підвищеного тиску знаходиться над Монголією, звідси тиск знижується де окраїн материка. А в липні (влітку) на материку тиск знижується і центр низького тиску знаходиться в басейні річки інд. Учені таку зміну тиску над материками пояснюють тим, що взимку материк сильно охолоджується, охолоджується й повітря, яке при цьому ущільнюється. Увільнення зумовлює приток повітря ззовні, зокрема повітря надходить з океанів із верхніх шарів тропосфери; це приводить до збільшення маси повітря над материком, тому тиск підвищується. У липні (влітку) картина зворотна: материк сильно нагрівається, прогрівається й повітря, яке піднімається вгору і розтікається в бік океанів. У цілому повітря над материком стає менше, тиск знижується.
Вітер. Повітря має властивість переміщуватися з місць із високим атмосферним тиском у місця, де тиск нижчий. Горизонтальний рух повітря називають вітром. За вітром на метеорологічних станціях ведуть систематичні спостереження. Найпростішим приладом, який показує напрям вітру і його швидкість, ефлюгер.
Є прилади (анемометри), за допомогою яких вимірюють швидкість вітру. Ними зручно користуватися в умовах походів та експедицій. Найбільша швидкість вітру (понад 100 м/с) спостерігалася в Антарктиді. За результатами спостережень за напрямом вітру можна побудувати розу вітрів, іона являє собою рисунок, на якому нанесено повторюваність вітру за напрямами. За розою вітрів можна легко визначити, які зітри переважають у даному районі за той чи інший період. Силу вітру вимірюють у балах (від С до 12 балів).
Знаючи загальні закономірності поширення тиску на поверхні Землі, можна встановити основні потоки повітря в нижніх шарах атмосфери. Якщо в тропічних широтах (у смузі від 20 до 40° пн. і пд.ш.) протягом цілого року утримується область підвищеного атмосферного тиску, а в екваторіальних (у смузі вздовж екватора між 10° пн.ш. І 10° пд.ш.) - зниженого то, природно, основні потоки повітря будуть спрямовані від тропіків до екватора. На їх напрям впливає відхиляюча сила обертання Землі, тому вони набувають напрямку в північній півкулі з північного сходу не південний захід, а в південнім - з південного сходу на північний захід. Ці постійні вітри, які дмуть від поясів високого тиску до екватора, називають пасатами. Отже, в тропічному поясі північної півкулі переважають північно-східні палати, є південної -південно-східні. Особливо добре виявлені пасати над океанами.
З тропічної і субтропічної смуг підвищеного тиску частика повітряних мас йде до екватора, а частина - б помірні широти. В помірних широтах північної півкулі утворюються південно-західні вітри, які переходять у західні. У південній півкулі виникають північно-західні вітри, які також переходять у західні. Ці вітри несуть з океанів багато опадів на материки (Європу, Північну і Південну Америку).
У високих широтах через підвищений тиск у полярних областях дмуть вітри: у північній півкулі - північно-східні, а в південній -південно-східні.
Зональним розподіл вітрів порушується на східних берегах материків помірних широт. Над материками взимку встановлюється підвищений тиск, а над океанами - знижений. Утворюються потоки повітря з материка на океан, але через відхиляючу силу обертання Землі вон- набувають напряму північно-західних. Влітку над материком виникає знижений тиск, а над океаном у цих широтах - підвищений. Утворюються потоки повітря з океану на материк; під впливом відхиляючої сили обертання Землі вони відхиляються від початкового напряму і дмуть як південно-східні, приносячи на материк велику кількість опадів.
Вітри, які змінюють свій напрям за сезонами, називають мусонами. Літній мусон - це потік повітря з океану на материк, тому що над океаном холодніше і тиск більший; зимовий - потік повітря з материка на океан, тому що над материком холодніше і тиск вищий. Особливо добре виявлені мусони на східному березі материка Євразія (Східний Китай, Далекий Схід).
Через те, що поверхня Землі неоднорідна і неоднаково нагрівається, утворюються місцеві вітри. Неоднакове нагрівання у двох близьке розташованих районах зумовлює зміну тиску і переміщення повітря.
Бризи - берегові вітри, які змінюють напрям протягом доби двічі: вдень вони дмуть з водної поверхні" вночі - з суші. Вдень поверхня суші нагрівається сильніше, ніж море. Від нагрівання повітря - розширюється і стає легшим. Частина нагрітого повітря піднімається вгору, і на висоті 500-1000 м воно накопичується. Це приводить до підвищення тиску на даній висоті над по-верхнею суші. Повітряні маси переміщуються з теплої області з бік більш холодної (в бік моря). Над морем маси повітря збільшується, тиск підвищується. Тепер уже в нижніх шарах атмосфери потоки повітря з поверхні моря спрямовуються на сушу, утворюючи денний бриз. У тропічних широтах денні бризи - досить сильні вітри, які приносять вологу і прохолоджуз моря.
У нічний час поверхня моря нагріта сильніше, ніж суша. Повітря над морем піднімається вгору. У цей час над сушею повітря холодніше й щільніше, і потоки повітря спрямовані від суші до моря. Бризи спостерігаються б ясну погоду на берегах водойм: океанів, морів, великих озер, водосховищ і навіть річок.
Фен виникає у високих гірських районах. Це теплий, сухий вітер, який дме по схилах з гір. Утворюється він в умовах значної різниці тиску на протилежних схилах. Припустімо, що на лівому схилі гори тиск підвищений, температура повітря + 10° С. Температура повітря при підніманні по схилу знижується. З підняттям на 1 км вона знижується на 0,5°. 3 вершини гори повітря стікає по протилежному схилу, температуре його підвищується на кожні 100 м на 10. Ось цей потік теплого І сухого повітря Із схилів гір І нази-вають феном.
Бора - гірський вітер. Перехід повітря з одного схилу гір на Інший відбувається в умовах низьких перевалів. Тому холодне повітря не встигає нагрітися. І холодний потік повітря спрямовується по тісних гірських долинах. Швидкість вітру досягає урагану. Відома Новоросійська бера. Над просторами півдня Східноєвропейської рівнини формується область високого тиску. В той же час над Чорним морем зберігається знижений тиск. Через Мархотськкй невисокий
V. Узагальнення і систематизація.
1. Хто займався вивченням тиску повітря?
2. Якими приладами вимірюють тиск?
3. Що таке барометричний ступінь?
4. З чого складається атмосфера?
5. Що являє собою вітер?
6. Якими приладами вимірюють вітер?
7. Визначте силу вітру сьогодні. В окремі дні.
8. Що ви знаєте про місцеві вітри?
9. Якими ще бувають вітри?
VI. Підсумок уроку.
VIІ. Домашнє завдання.
1. Виконати задачі вчителем завдання.

 
 

Цікаве

Загрузка...