WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізика → Велосипеди та самокати та їх поява у 19 ст. - Реферат

Велосипеди та самокати та їх поява у 19 ст. - Реферат


Реферат на тему:
Велосипеди та самокати та їх поява у 19 ст.
Відомості про велосипеди і самокати до XIX століття неясні та суперечливі. Так, малюнок двоколісного велосипеда з кермом і ланцюговою передачею, що приписується Леонардо да Вінчі чи його учню Джакомо Капротті, є, на думку багатьох, фальсифікацією [1]. Зображення у вітражі церкви Stoke Poges, що датується 16 століттям чи 17 століттям, показує ангела на чомусь схожому на самокат. Але цей "самокат", швидше за все, був одноколісною колісницею, що асоціюються з херувимами і серафимами в іконографії середніх віків. Самокат ніби 1791 року, що приписується графу де Сівраку (Comte de Sivrac) - фальсифікація 1891 року, автором якої був французький журналіст Луї Бодрі. Насправді ніякого графа де Сіврака не було, прототипом його став Джин Генрі Сіврак, що отримав у 1817 році дозвіл на імпорт чотириколісних екіпажів.
В 1812 році, німецький винахідник барон Карл фон Драйс з Карлсруе створив перший самокат, який він назвав "машиною для ходіння". Самокат було обладнано сідлом і кермом. Винахід Драйса назвали на його честь дрезиною, і слово "дрезина" і до сьогодні лишилось в українській мові.
В 1839-1840 шотландський коваль Кіркпатрик Макміллан удосконалив винахід Драйса, додавши педалі. Виходить, Макміллан і створив перший велосипед. Педалі штовхали заднє колесо, з яким вони були з'єднані металічними стержнями. Переднє колесо поверталось кермом, велосипедист сидів між переднім і заднім колесом. Велосипед Макміллана випередив свій час.
В 1845 році англієць Р. У. Томпсон запатентував надувну шину, але його винахід було на довго забуто.
Велосипед "пенні-фартинг" в стилі XIX століття
З 1870-х років стала набувати популярності схема "пенні-фартинг": величезне переднє колесо, до якого прикріплені педалі та кермо, маленьке заднє колесо, і водій, що сидить маже на вершині переднього колеса. Велика висота сидіння і зміщений до переднього колеса центр ваги, робили такий велосипед досить небезпечним. Альтернативою їм були триколісні велосипеди.
В 1867 році винахідником Каупером було запропоновано вдалу конструкцію металічного колеса зі спицями, а з 1869 року велосипеди стали обладнувати металічною рамою.
В 1878 році англійський винахідник Лоусон ввів у конструкцію велосипеда ланцюгову передачу.
Перший велосипед, схожий на той, що використовуєтьсяв наші дні, називався Rover. Його було зроблено у 1884 році англійським винахідником Джоном Кемпом Старлі та випускався з 1885 року. На відміну від велосипеда "пенні-фартинг", Ровер мав ланцюгову передачу на заднє колесо, однакові розміри коліс, і сидіння водія між колесами. Велосипед Старлі отримав звання безпечного і набув такої популярності, що в польській мові його й до нині називають rower, а в деяких західноукраїнських діалектах "ровер".
В 1888 році, шотландець Джон Бойд Данлоп заново винайшов надувні шини з каучуку (запатентовані у 1845 році). Після цього велосипеди позбулись прізвиська "костотруси". Цей винахід зробив їзду на велосипедах значно комфортнішою і сприяло їх широкій популярності. 1890-ті роки назвали золотими часами велосипеда.
В 1898 було винайдено педальні гальма і механізм вільного ходу, що дозволяв не крутити педалі, коли велосипед їде за інерцією з гори. В ті ж роки вигадали перемикання швидкостей і ручні гальма, але ці винаходи набули популярності зовсім не відразу.
Багато винаходів і нових технологій, вигадані для велосипедної промисловості зробили можливим створення автомобілей і літаків. Багато автомобільних фірм початку XX століття створювались як велосипедні.
Перший складний велосипед зроблено у 1878 році, перші алюміневі - у 1890-х роках, перший лежачий - у 1895 році (а у 1914 році почалось масове виробництво лежачих велосипедів фірмою "Пежо"), перша зручна система перемикання швидкостей - у 1910, перший велосипед із задньою і передньою підвісками - у 1915 році, для італійської армії. Масове виробництво велосипедів з титану почалось у 1974 році, а велосипедів з вуглецевої сталі - в 1975. Велокомп'ютер було винайдено у 1983 році.
Починаючи приблизно з 1905 року, велосипеди в багатьох країнах стали виходити з моди через розвиток автомобільного транспорту. Дорожна поліція часто ставилась до велосипедистів як до перепони для руху автомобілів. До 1940 року, велосипеди в Північній Америці вважались іграшками для дітей.
З кінця 1960-х років велосипеди знову увійшли в моду у розвинутих країнах, завдяки зростанню популярності здорового образу життя і загальному усвідомленню важливості екологічних проблем.

 
 

Цікаве

Загрузка...