WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізика → Макс Планк - Реферат

Макс Планк - Реферат

склад розуму якого робив для нього особливо привабливими положення, що несуть риси чогось "абсолютного". З іншого боку, воно відкривало важливі можливості теоретичного аналізу, оскільки дозволяло, досліджуючи випромінювання, заміняти реальні тіла деякими "моделями". Найбільше простою і тому зручною стала запропонована Планком модель електричних осциляторів заряджених частинок, що гармонічно коливаються подібно маятникам. Рівняння Максвелла дозволяли обчислити, як осцилятори випромінюють і поглинають електромагнітні хвилі, а статистичні закони Больцмана давали можливість зв'язати особливості коливань з температурою. На підставі вищесказаного, можна було, здавалося, точно розрахувати спектральний склад рівномірного випромінювання. Однак усі спроби такого роду натрапляли на серйозні труднощі у дослідників.
Квант дії.
Спроби самого Планка вирішити цю проблему, описати експериментальні дані єдиною теоретичною формулою, увінчалися успіхом тільки після того, як він (усупереч усім відомим законам фізики) фактично прийняв, що осцилятор, що коливається з частотою n, випромінює дискретними порціями (квантами), енергія яких пропорційна частоті Е = hn . Отриману формулу для розподілу енергії у спектрі електромагнітного випромінювання абсолютно чорного тіла Планк доповів 19 грудня 1900 на засіданні Берлінського фізичного товариства. Цей день по праву називають днем народження квантової теорії. Зміни, початок яким він поклав, стали воістину революційними. Їхні масштаби добре розумів і сам Планк, що писав про квантдії (так він називав множник h, чисельне значення якого ним було знайдено, відомий тепер як "постійна Планка"), що це "... або фіктивна величина, і тоді весь висновок закону випромінювання був у принципі помилковим і являв собою всього лише порожню гру у формули, позбавлену змісту, або ж висновок закону випромінювання спирається на деяку фізичну реальність, і тоді квант дії повинний набути фундаментальне значення у фізиці й означає собою щось зовсім нове і нечуване, що повинно зробити переворот у нашому фізичному мисленні, що ґрунтувалося з часів Лейбніца і Ньютона, які відкрили диференціальне числення, на гіпотезі безперервності всіх причинних співвідношень".
Для Планка, що, за словами Макса Борна, "від природи був консерватором, нічого не мав від революціонера і дуже скептично ставився до спекулятивних міркувань", було дуже нелегко примиритися з ідеєю дискретності, що суперечила всім традиціям класичної теорії. Планк багато років марно намагався перебороти ці протиріччя. Він з ентузіазмом зустрів появу робіт Э. Шредингера, творця хвильової механіки, якому в 1928, досягнувши 70 років, передав кафедру теоретичної фізики в університеті.
Але навіть залишивши кафедру, Планк продовжував завзято працювати. Він не створив того, що називають науковою школою, але коло його наукового спілкування було досить широке. Помітне місце в ньому зайняв Альберт Ейнштейн, для якого в 1913 Пруська академія, завдяки ініціативі відомих учених, у тому числі і Планка, відкрила спеціальну кафедру. Двох великих фізиків зблизила і велика любов до музики, і, можливо, їхнє ставлення до ймовірнісної інтерпретації квантової механіки.
Останні десятиліття.
Останні десятиліття життя Планка були затьмарені трагічними подіями. Його перша дружина, уроджена Марія Мерк, з якою він одружився в 1885, померла в 1909, залишивши чотирьох дітей, троє з який не пережили Першої світової війни (1914-18). У 1916 був убитий старший син, що воював у Франції, Карл, у наступні два роки померли від пологів дві його дочки-близнюки. Від першої дружини залишався тільки один син Ервін, але і його пережив Планк. У 1944 Ервін був втягнений у змову проти Гітлера і страчений.
Планк сприйняв прихід фашистів у 1933 до влади в Німеччині як національну трагедію. Людина сформованих поглядів і релігійних переконань, він відкрито виступав у захист єврейських учених, вигнаних зі своїх посад і змушених емігрувати за кордон. Будучи президентом Товариства фундаментальних наук кайзера Вільгельма, Планк використовував усі можливості, щоб зберегти німецьку науку, припинити переслідування вчених-євреїв. Часом його дії "приводили Гітлера в такий раж, що вже нічого не залишалося, як мовчачи усе вислухати і вийти". Надалі Планк змінив тактику, став більш стриманим і обачної, хоча нацисти, безсумнівно, знали про його погляди.
Планк не дожив кілька місяців до свого дев'яностоліття. Його наукові заслуги, насамперед "відкриття квантової енергії", були відзначені Нобелівською премією по фізиці в 1919, обранням в усі німецькі й австрійські академії та в академії багатьох інших країн. Товариство, президентом якого він був багато років, носить тепер його ім'я. Але найбільш визначним пам'ятником Планку залишиться квантова теорія, батьком якої він може бути названий по праву.
АБСОЛЮТНО ЧОРНЕ ТІЛО
Модель
Абсолютно чорне тіло, тіло, що цілком поглинає все падаюче на нього електромагнітне випромінювання; спектр випромінювання абсолютно чорного тіла визначається тільки його температурою, і розподіл енергії в ньому підпорядковується закону Планка випромінювання. Властивостями абсолютно чорного тіла володіє отвір у непрозорому порожнім тілі.
КВАНТОВА ТЕОРІЯ
Квантова теорія поєднує квантову механіку, квантову статистику і квантову теорію поля.
Література:
Брон М. Міркування і спогади фізика. М., 1977.
Кляус Е. М., Франкфурт У. І. Макс Планк. 1858-1947. М., 1980.

 
 

Цікаве

Загрузка...