WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізика → Винайдення радіо О.С.Поповим - Урок

Винайдення радіо О.С.Поповим - Урок

офіційно були відзначені в 1900 р. присудженням йому почесного диплома і золотої медалі на IV Всесвітньому електротехнічному конгресі в Парижі.
Помер О.С.Попов 13 січня 1906 р.
4. Пояснення будови і принципу дії першого радіоприймача.
Ідею використання електромагнітних хвиль для передавання сигналів на відстані вперше висловив у 1889 р. О.С.Попов. Він у 1895 р. збудував і продемонстрував у дії перший радіоприймач, який працював на релейній схемі: дуже мала енергія електромагнітних хвиль за допомогою спеціального пристрою когерера - використовувалася для керуванняелектродзвінком.
У ньому електромагнітні хвилі приймалися (реєструвалися) спеціальним приладом - когерером. Під дією електромагнітної хвилі опір когерера К різко зменшується, в результаті чого замикається коло батареї Б. Струм проходить у обмотці реле Р, яке притягує якір Я, замикаючи контакти С реле. Якір замикає контакт, і струм проходить в обмотці електромагніта Е. Електромагніт притягує якір-пластинку П з молоточком, який ударяє по чашці дзвінка Д. Чути звук.
Одночасно з цим розриваються контакти М і струм в обмотці Е зникає. Молоточок ударяє по когереру, струшуючи ошурки, їх опір зростає. Струм в обмотці реле не проходить, і приймач знову готовий до роботи.
У сучасних радіоприймачах когерер замінили електронні лампи й напівпровідникові транзистори, але принцип реле залишився. Електронна лампа працює як реле: слабкі сигнали, які надходять на сітку лампи, керують енергією місцевого джерела струму, увімкнутого в анодне коло лампи.
Г.Марконі в 1896 р. подав заявку, а в 1897 р. дістав патент (в Англії) з застосування електромагнітних хвиль для бездротового зв'язку. (О.С. Попов свого винаходу не патентував.) Схема приймача Г.Марконі була такою само, як і схема приймача О.Попова.
Г.Марконі провів значну роботу з удосконалення приладів зв'язку. Зокрема, в 1902 р. він здійснив зв'язок через Атлантичний океан. Його діяльність відіграла значну роль у розвитку радіотехніки, зокрема в поширенні радіо як засобу зв'язку і була відзначена в 1909 р. Нобелівською премією.
Важливим етапом у розвитку радіозв'язку стало створення в 1913 р. лампового генератора незатухаючих коливань. У наступні роки зусиллями багатьох видатних учених та інженерів радіотехніка перетворилася на надзвичайно широку й різноманітну галузь техніки.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Ділова гра. Розгадування кросворду.
1. Прилад для зв'язку без проводів.
2. Винахідник радіо.
3. Що міститься в когерері?
4. Хто запатентував радіоприймач?
5. Головна частина першого радіоприймача.
6. Характеристика рухомого тіла.
7. Джерело струму.
8. Прилад для приймання електромагнітних хвиль.
9. Що притягує обмотка електромагніта в радіоприймачі?
Відповіді.
1. Радіо. 2. Попов. 3. Ошурки. 4. Марконі. 5. Когерер. 6. Енергія. 7. Батарея. 8. Антена. 9. Якір.
2. Різнорівневе тестування.
1п. Під час поширення у вакуумі електромагнітної хвилі періодично змінюється...
A) швидкість. Б) напрям поширення.
B) напруженість електричного поля. Г) період.
2п. Що використовують як джерело електромагнітних хвиль?
A) Закритий коливальний контур. Б) Провід, в якому тече струм.
B) Відкритий коливальний контур. Г) Заряджений конденсатор.
Зп. У радіоприймачі Попова під дією високочастотних електромагнітних коливань різко зменшується електричний опір...
A) електричного реле. Б) електричного дзвоника.
B) когерера. Г) батареї гальванічних елементів.
4с. Відстань від Землі до Місяця дорівнює приблизно 384 000 км. За який час посланий із Землі радіосигнал, який відбився від поверхні Місяця, повернеться на Землю?
A) Менш як за І с. Б) Від 1 до 1,5 с.
B) Від 1,5 до 2,5 с. Г) Більш як за 2,5 с.
5с. Виберіть правильне твердження, що стосується радіозв'язку.
A) Для радіотелефонного зв'язку застосовують азбуку Морзе.
Б) Амплітудна модуляція - це зміна зі звуковою частотою амплітуди високочастотних електромагнітних коливань.
B) Мікрофон призначений для підсилення звукових коливань.
Г) Основним елементом детектора є антена.
6с. Які властивості має електромагнітна хвиля?
А) Електричне поле електромагнітної хвилі перпендикулярне до напряму її поширення.
Б) Швидкість електромагнітних хвиль у речовині більша, ніж у вакуумі.
В) Електричне й магнітне поля електромагнітної хвилі коливаються у протифазі.
Г) Електричне й магнітне поля електромагнітної хвилі коливаються в одній площині.
7д. Коливальний контур генератора радіопередавача має ємність 2,6 пФ і індуктивність 12 мкГн. Знайдіть довжину хвилі, на якій ведеться радіопередача.
A) Менш як 5 м. Б) Від 10 до 11 м.
B) Від 31 до 32 м. Г) Більш як 190 м.
8д. Під час прийому передач радіостанції "Наше радіо" ємність вхідного коливального контуру радіоприймача дорівнює 1 пФ. Яка робоча довжина хвилі радіостанції "Наше радіо", якщо індуктивність вхідного коливального контуру дорівнює 2,58 мкГн?
A) Менш як 35 см. Б) Від 2,5 до 3,5 м.
B) Від 5 до 5,5 м. Г) Більш як 48 м.
9д. Виберіть довжину хвилі, на якій може працювати радіопередавач, якщо ємність контуру його генератора змінюється від 200 до 600 пФ, а індуктивність дорівнює 25 мкГн.
А) 19 м. Б) ЗО м. В) 94 м. Г) 180 м.
10в. Вхідний контур радіоприймача складається з котушки індуктивністю 2 мГн і плоского слюдяного конденсатора з площею пластин 10 см2 та відстанню між пластинами 2 мм. На яку довжину хвилі настроєний радіоприймач?
11в. Передавач випромінює хвилю довжиною 50 м. Скільки електромагнітних коливань відбувається протягом одного періоду звукових коливань з частотою 400 Гц?
12в. Передавальна антена обласного телецентру знаходиться на висоті 400 м. На якій висоті треба встановити приймальну антену в районному центрі, віддаленому від обласного на 90 км?
V. Домашнє завдання.
1. Високий рівень. Розв'язати задачу. Радіолокатор працює на хвилі 7,5 см і випромінює імпульси тривалістю 1,5 мкс. Скільки коливань міститься в кожному імпульсі?
2. Достатній рівень.
Скласти схеми модуляції й детектування електромагнітних хвиль.
3. Середній рівень. Розв'язати задачу. На якій довжині хвилі може прийняти сигнал радіоприймач, якщо індуктивність приймального контуру дорівнює 1,5 мГн, а ємність може змінюватися від 40 до 650 пФ?

 
 

Цікаве

Загрузка...