WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізика → Винайдення радіо О.С.Поповим - Урок

Винайдення радіо О.С.Поповим - Урок


Відкритий урок з фізики на тему:
"Винайдення радіо О.С.Поповим"
Мета:
навчальна: ознайомити учнів з історією винайдення радіо, сприяти усвідомленню соціально-економічного значення засобів зв'язку;
розвивальна: сприяти формуванню вмінь логічно мислити, аналізувати, робити висновки; виховна: виховувати гордість за своїх співвітчизників.
Тип уроку - урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: таблиця "Будова радіоприймача", прилади для демонстрування властивостей електромагнітних хвиль.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Фізичний диктант.
1. Що створює навколо себе нерухоме електрично заряджене тіло?
2. Яке наближене значення швидкості поширення електромагнітних хвиль у вакуумі?
3. Назвіть одиницю вимірювання довжини електромагнітної хвилі.
4. Чи можна відокремити електричне й магнітне поля в електромагнітній хвилі?
5. Хто вперше експериментальне виявив електромагнітні хвилі?
6. За яких умов коливальний контур випромінює електромагнітні хвилі?
7. Запишіть формулу, що пов'язує довжину хвилі з частотою і швидкістю її поширення.
8. З якою метою використовують електромагнітні хвилі?
9. Які властивості електромагнітних хвиль?
10. До якого роду хвиль можна віднести електромагнітні?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Наше життя важко уявити без радіоприймача, телевізора, телефона. Ці прилади допомагають людині, роблять її життя цікавим і різноманітним. Сьогодні ми розглянемо будову і принцип дії першого радіоприймача.
III. Вивчення нового матеріалу.
План
1. Значення відкриття електромагнітних хвиль.
2. Демонстрування властивостей електромагнітних хвиль.
3. Доповідь учня про наукову діяльність О.С. Попова.
4. Будова і принцип дії радіоприймача.
1. Вступне слово вчителя.
Існування електромагнітних хвиль та їхні властивості були теоретично передбачені Максвеллом у 60-ті роки XIX ст., і лише в 1888 р. електромагнітні хвилі були вперше експериментальне отримані й вивчені Г.Герцем. За допомогою тонких експериментів Герц виявив і дослідив відбивання, заломлення, інтерференцію, дифракцію і поляризацію електромагнітних хвиль. Він довів, що в усіх випадках електромагнітні хвилі поводяться як видиме випромінювання, закономірності якого були на той час добре вивчені.
2. Демонстрування учнями властивостей електромагнітних хвиль.
3. Повідомлення учня про наукову діяльність О.С. Попова.
О.С.Попов народився 16 березня 1859 р. в с.Тур'їнські Рудники. У 1882 р. закінчив фізико-математичний факультет Петербурзького університету і був залишений у ньому для підготовки до наукової діяльності. Був викладачем фізики та електротехніки Мінних офіцерських класів (1883-1901 pp.) та Технічного училища Морського відомства в Кронштадті (1890-1900 pp.), професором фізики і директором Петербурзького електротехнічного інституту.
Перші наукові дослідження О.С.Попова присвячені аналізу найвигіднішої дії динамоелектричної машини. Після опублікування в 1888 р. праць Г.Герца з електродинаміки О.С.Попов почав вивчати електромагнітні явища, читати лекції на тему: "Найповніші дослідження про співвідношення між світловими і електричними явищами". Намагаючись знайти засоби ефективного демонстрування дослідів Герца перед великою аудиторією, О.С.Попов сконструював більш наочний індикатор електромагнітних хвиль, які випромінює вібратор Герца. Добре розуміючи потребу флоту в засобах бездротовой сигналізації, він на початку 90-х років поставив перед собою задачу використання електромагнітних хвиль для сигналізації: пошук достатньо чутливого індикатора електромагнітних хвиль, розробка приладу, здатного реєструвати електромагнітні хвилі, які випромінює вібратор Герца. В якості індикатора О.С.Попов обрав радіокондуктор, запропонований французьким фізиком Е.Бранлі і названий пізніше когерером. Когерер - це наповнена металевим порошком невелика скляна трубка з двома електродами на кінцях. Під дією електромагнітних хвиль електричний опір порошку зменшувався, і когерер утрачав чутливість, яка при легкому струшуванні знову відновлювалася.
У результаті копітких експериментів з когерером О.С.Попов зробив його досить зручним і чутливим індикатором електромагнітних хвиль. На початку 1895 р. було створено "прилад для виявлення та реєстрації електричних коливань".
До весни 1895 р. Попов винайшов чутливий і надійно працюючий радіоприймач, який використовувався для бездротової сигналізації (радіозв'язку). Під час проведення дослідів О.С.Попов помітив, що приєднання до когерера вертикального металевого дроту (антени) спричиняє збільшення відстані надійного прийому. 7 травня 1895 р. на засіданні фізичного відділення Російського фізико-хімічного товариства О.С.Попов зробив доповідь про винайдення ним бездротової системи зв'язку і продемонстрував її роботу.
Під час дослідів у 1895 р. О.С.Попов зрозумів, що його приймач реєструє також і грозові розряди. Тому він створив спеціальний прилад, який записував на рухому паперову стрічку сигнали, що утворювалися під час грози. Цей прилад, названий пізніше грозовідмітчиком, у 1895-1896 pp. використовувався для вивчення характеру атмосферних завад.
Приймач Попова і грозовідмітчик зберігаються в Центральному музеї зв'язку в Санкт-Петербурзі.
У 1895-1896 pp. О.С.Попов займався вдосконаленням створених ним приладів, виступав з доповідями і демонстрував їх роботу. Весною 1897 р. він уперше виявив явище відбивання електромагнітних хвиль від металевих предметів (зокрема, кораблів). Це відкриття лягло в основу сучасної радіолокації. Під час дослідів у 1897 р. він користувався електромагнітними хвилями, які лежать на межі дециметрового й метрового діапазонів. До того часу відносяться роботи О.С.Попова з вивчення ним рентгенівських про-менів, уперше зроблені ним у Росії рентгенівські знімки кінцівок людини та предметів.
У 1899 р. П.Н.Рибкін, Д.С.Троцький - помічники О.С.Попова - виявили детекторний ефект когерера. На основі цього О.С.Попов створив "телефонний приймач депеш" для слухового прийому радіосигналів (на головні телефони) і запатентував його.
На початку 1900 р. прилади Попова були використані для зв'язку під час ліквідації аварії на броненосці "Генерал-адмірал Апраксій" та врятування рибалок у відкритому морі.
Заслуги О.С.Попова у винайденні радіо

 
 

Цікаве

Загрузка...