WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Філософська естетика німецької освіти. М. Лейбніц - Реферат

Філософська естетика німецької освіти. М. Лейбніц - Реферат

Ідеї Просвітництва проникнули в Німеччину, роздроблену на безліч невеликих держав, керованих примхливими і властолюбними князями. Дрібне і жорстоке самодержавство князів, панування консервативного протестантизму, економічна слабість німецького бюргерства і його незначна соціальна роль - усе це народжувало почуття глибокої незадоволеності в представників передової німецької інтелігенції. Не маючи достатніх сил для активного протесту проти засилля князів і церкви, представники німецької буржуазії, яка тільки-но народжувалась, виражали його в ідеологічній сфері, особливо в питаннях культури, естетики і філософії. І у всіх цих питаннях саме широке поле діяльності для німецьких просвітителів відкривалося у світі древніх греків і римлян. Протиставляючи жалюгідну дійсність тодішньої Німеччини античному світові, вони бачили в ньому здійснення свого ідеалу волі, гармонії і гуманності. Ідеалізація античності була своєрідним протестом проти реакції, деспотизму, панування церковного мракобісся. Видатними представниками німецького Просвітництва, які зіграли велику роль у розвитку німецької історіографії античності, є И. Вінкельман, Г.Лессінг і Г. Гердер.
Справою всього життя И. Вінкельмана (1717 - 1768) стала розробка капітальної праці по історії і філософії античного мистецтва. B 1754 р. він опублікував роботу "Думки, наслідуванні грецьким добуткам у живописі і скульптурі", у якій висунув положення про абсолютний художній смак греків і про пряме наслідування їм, як необхідній умові всякої художньої творчості. У 1764 р. вийшла його головна праця "Історія мистецтва стародавності", що принесла європейську славу авторові.
Один з найбільших діячів німецького Просвітництва Готгольд Допінг (1729 - 1781) на прикладах античної культури та естетики розробляв актуальні проблеми розвитку німецької літератури і мистецтва. В одному зі своїх головних добутків "Лаокоон, або про границі поезії і живопису" (1765) він дає глибоку інтерпретацію основ античної культури та естетики, полемізуючи з головними висновками Винкельмана. Його ідеал не стоїчно спокійна особистість, а активно діюча людина, що втілює в собі героїчний початок боротьби за волю. Для Лессінга греки були творцями такого ідеалу, а конкретним утіленням його - вождь італійських рабів Спартак, про діяльності якого він хотів написати трагедію.
Іншою заслугою Лессінга з'явилося дослідження деяких проблем раннього християнства і ранньої християнської літератури, зокрема Євангелій. З його погляду, Євангелія - не перші християнські добутки, а результат тривалої літературної обробки. Вони виникли з усних розповідей про Ісуса, були записані спочатку в короткому виді давньоєврейською мовою і лише потім були розгорнуті в кілька творів грецькою мовою. Лессінг розвивав сміливу концепцію виникнення християнства в силу цілого ряду причин політичного і культурного порядку: трансформації давньоєврейської релігії, розвитку античної філософії, катастрофи старих політичних систем під впливом римського завоювання.
Якщо Вінкельман розробив основи історії мистецтва, а Лессінг створив глибоку концепцію усього феномена античної культури, то третій видатний представник німецького Просвітництва - Готфрид Гердер (1744 - 1803) як би підсумував досягнення в області вивчення античного мистецтва і культури, запропонувавши оригінальну концепцію всесвітньої філософії, у тому числі й античній історії. У його праці "Ідеї філософії по історії людства", виданому в 1784 - 1791 р. дана найглибша для XVІІІ в. розробка принципу історизму, загального прогресу природи і людства, Гердер розуміє історизм як складне і багате навчання, що висвітлює багато внутрішніх і зовнішніх сторін розвитку людського суспільства. Виходячи з більш глибокого розуміння історизму, Гердер бачив наївність ідеалізації античності, яка є настільки яркою у Вінкельмана. Далеке минуле для Гердера нехай навіть і прекрасно, але суть пройдений і неповторний етап розвитку.
У його загальній концепції розвитку людства займає помітне місце характеристика античного суспільства. Він простежує зв'язок грецької культури і мистецтва з культурою східних народів, чого не хотів бачити Вінкельман.
Філософська естетика німецької освіти. М. Лейбніц
В естетичній думці Німеччини ХVІІ ст., зокрема в естетиці німецького Просвітництва, формується власне філософська естетика. У її джерел стоїть творець однієї із самих оригінальних і плідних філософських систем нового часу - Г. Лейбніц.
У історико-естетичній літературі відзначається величезний вплив Лейбніца на естетику німецького Просвітництва, особливо вплив його навчання на види пізнання. І це справедливо. Варто підкреслити, що в цьому навчанні одержало виразне вираження характерне для німецької раціоналістичної філософії й естетики докантовського періоду розуміння символу і символічного.
Лейбніц, як відомо, класифікував пізнання на темне (підсвідоме, неусвідомлене) і ясне. Останнє буває або смутним, або виразним. Смутне - це таке пізнання, за допомогою якого ми, хоча і відрізняємо предмети від інших, але не можемо перелічити окремо його достатні ознаки. Наприклад, ми довідаємося квіти, запахи, смакові якості й інші предмети відчуттів з достатньою ясністю і відрізняємо їхній друг від друга, але ґрунтуючись тільки на простому свідченні почуттів, а не на ознаках, що могли б бути виражені словами. З того прикладу, що приводить Лейбніц, далі випливає, що до смутного він відносить і художнє пізнання. "Подібним чином, - пише він, - ми бачимо, що живописці й інші майстри дуже добре знають, що зроблено правильно і що помилково, але звіту у своєму судженні вони часто не в змозі дати і відповідають на запитання, що в предметі, який не подобається, чогось бракує."
Смутне пізнання в Лейбніца - це область почуттєвого пізнання, одержуване за допомогою нижчих здібностей і протиставлюване розумові, інтелектуальному пізнанню. Це протиставлення пояснюється частково деякою зневагою до почуттєвого знання. Цю зневагу можна побачити, наприклад, у замітках Лейбніца на книгу Шефтсбери "Характеристики людей, удач, думок і часів", де він, оцінював смак як

 
 

Цікаве