WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Фома Аквінський - італійський філософ середньовіччя - Реферат

Фома Аквінський - італійський філософ середньовіччя - Реферат


Рефера на тему:
ФОМА АКВІНСЬКИЙ
ІТАЛІЙСЬКИЙ ФІЛОСОФ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
Домінання ориганальності:
В питаннях віри будь-яка бабця знає більше всіх філософів, бо яка ж бабця не знає, що душа безсмертна?
Головні роботи:
"Про правління володарів"
"Сума теології"
"Сума істини католицької віри проти язичників"
"Пояснення Апостольського Символу Віри".
Життя:
Італійський філософ, богослов
Народився у 1225р. в замку Роккасекка поблизу Аквіно
В 17 років вступив в домініканський орден, звідки був відісланий вчитись у Париж де його вчителем стає Альберт фон Больштедт.
" 1252 - академічна діяльність Фоми в якості магістра богослов'я Парижського університету.
" 1259 - папа Урбан IV відізвав Фому в Рим. Аквінат викладає теологію, знайомиться з працями Арістотеля
" 1269 - 1272р.р. -Фома знову працює в Парижському університеті.
" 1272р.р. - Повертається в Італію і викладає теологію в рідному Неаполітанському університеті.
Помер Фома Аквінський 7 березня 1274р. в монастирі бернандиндів, тяжко захворівши по дорозі з Неаполя в Ліон.
" 1368р. - його останки були перенесені в Тулузу.
Думки
" Наш розум знаходиться по відношенню до сторонніх предметів як очі сови по відношенню до сонця.
" Людина має волю вибору, бо в протилежному випадку поради, нагороди і покарання були б беззмістовними.
" Неможливо бажати того, що до цього не було освоєно.
" Коли несправедливе правління здійснюється багатьма особами, то це називається демократією.
" Недосконалість виступає раніше того, що досконале.
" Наявність друзів не є необхідністю для людського щастя, тому що людина має вже всю повноту своєї досконалості в Богові.
" Блаженство і Бог - одне і те ж.
" Бог вічний, а душі не існувало раніше її тіла. Бог незмінний, а в душі проходять зміни. Бог - це чиста діяльність, а душі притаманні страждання і муки
" Загальні поняття, роди (universalia) існують всюди і завжди. Колір взагалі вище окремого кольору. Людство вище окремої людини. Бог вище всякої окремої істоти.
" Бог називається неіснуючим не тому що йому не вистачає існування, а тому що він перевищує існуюче.
" Як може справжнє щастя витікати з багатства, коли для накопичення багатства приходиться терпіти муки?
" Ми повинні щиро любити інших задля їх власного блага, а не задля нашого.
" Щасливій людині потрібні друзі... і не для того, щоб мати з них користь, і не для того щоб захоплюватись ними, а для того щоб творити добрі справи для цих друзів.
Вчення
У 26 років Фома став магістром теології і викладав її в університетах Парижа. На той час Фома розробив вже в загальних рисах свою систему "покатоличеного" арістотелізму - томізму, як стали називати це вчення За іменем автора. Фома визнає відмінність між філософією і теологією, але вбачає її лише в методах досягнення результатів. Що ж до предмета, то він відрізняється у філософії і теології лише частково. Фома визнає, що деякі з догматів теології можуть бути доведені філософією /буття бога, безсмертя людської душі тощо).
Більшість догматів проте, не підвладні філософським засобам доведення, тому що вони "надрозумні", тобто цілком раціональні з позиції "божественного розуму" який набагато переважає людський розум.
Фома тлумачить людину як неповторну індивідуальну істоту, що знаходить свій вияв у неповторності індивідуальної людської душі. Індивідуальність ця зберігається в безсмертній душі і після смерті тіла.
"Повна" субстанція людини потребує єдності душі і тіла, так само як і їх неповторності виявляє певну гуманістичну тенденцію в міркуваннях "ангельського доктора".
За Аквінським є 5 доведень буття божого:
"Все, що рухається, має причиною свого руху щось інше"- це перше томістське "доведення" виходить із неможливості саморуху предмета, в результаті чого утворюється довгий ряд причин, серед яких остання - арістотелівський першодвигун, або бог.
Друге "доведення" виходить із арістотелівського поняття "продуктивної причини". Так само як і в першому "доведенні", міркування доводиться до існування первинної продуктивної причини", яка і є богом. Третє доведення виходить з ідеї неможливості допущення випадкового характеру світу.
Оскільки світ існує, повинна існувати і якась абсолютна причина, якою може бути лише бог. Четверте доведення апелює до факту існування у світі різних ступенів якостей. Але ж мусить існувати і якесь абсолютне мірило, що визначає ці ступені і цим мірилом є бог.
П'яте доведення виходить з арістотельського розуміння причинності як обов'язково цілеспрямованої - Але якщо світ причинно зумовлений, то він і цілеспрямований, отже, має бути той, хто цілеспрямовує існування світу, тобто бог.
Фома Аквінський намагався поставити філософію на службу реглігії, між знаннями і вірою, доводячи можливість гармонії між ними, а також необхідність їх співіснування. Відповідно він розрізнив істини розуму і одкровення.
Для нього це були найвищі істини, які недоступні свідомості і можуть бути досягнені тільки через віру.
Таким чином Фома виступає з одного боку проти Тертуліана: "Вірю тому, що абсурдно" який відкидав значимість розуму у справах віри, з іншого боку підтримує Абеляра, який доводив, що релігійні догми не мають суперечити розуму. Критикуючи попередні світоглядні системи, Фома стверджував, що світовий рух передбачає не першорушія, а цілеспрямованість у світі - мету.
Фома - поміркований реаліст, він вважав, що загальні поняття первинні щодо речей, виступав проти крайнього реалізму, який вів до пантеїзму.
Вся філософія Фоми була спрямована на збереження і зміцнення влади католицької церкви.
За своїми поглядами Фома переконаний монархіст. Він вважав государя не тільки правителем, а й творцем держави. Верховну волю папи, його владу він розглядав як "Божу волю", а самого папу як намісника бога.
Він рішуче виступав проти соціальної нерівності людей.
На сучасному етапі розвитку філософії його вчення трансформувалось у філософську течію "неотолізм".

 
 

Цікаве