WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Основні тенденції та напрямки розвитку літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст. Вплив філософських вчень на розвиток літератури - Реферат

Основні тенденції та напрямки розвитку літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст. Вплив філософських вчень на розвиток літератури - Реферат

Тема: Основні тенденції та напрямки розвитку літератури кінця ХІХ - початку ХХ ст.
Вплив філософських вчень на розвиток літератури.
Початок нового століття був охарактеризований великими зрушеннями у мистецтві і в літературі. Особливого впливу зазнало мистецтво після того, "що померли всі боги, залишилась одна людина". Людина стає центром художнього твору і уособлює у собі цілий світ, який є високодуховним, але одночасно оригінальним та сповненим протиріч. Завданням письменників стає пізнання внутрішнього світу людини, її духовної еволюції, її місця у всесвіті та у історії людства.
Найбільш впливовою філософською течією стає позитивізм, представники якого вважали, що справжнє (позитивне) знання є результатом досягнення соціальних наук, котрі в свою чергу, головним завданням бачили опис фактів і явищ реального світу, а закони природи переносили на життя людей, що знайшло найбільше відображення у працях послідовника позитивізму Оноста Конта. Інший німецький філософ Гербер Спенсер опирався на еволюційне вчення, підвів до абсолюту існування суспільної нерівності і визначив її як вічний закон буття.
Позитивіська філософія стала основною появинатуралізму, але символами цієї доби (ХХ ст.) при всій поширеності інших напрямків стають мистецтво декаденсу і його основними рисами модернізм і генетично пов'язаний із ним - авангардизм. Декаденство стало ідеологічним явищем на рубежі ХІХ - ХХ ст. Відрізняється настроями безнадійності, неприйняття життя і опиралися на філософські ідеї Шатобріана та Шопенгауера. В основі цього вчення лежить твердження, що цивілізація вичерпала себе і вступила в стадію спаду і згасання. Основні риси:
- прийняття дійсності;
- відмова від громадянського у мистецтві;
- культ краси як вищої цінності;
- містицизм, віра в надприродні сили;
- індивідуалізм;
- відмова від моралі буржуазного суспільства.
Естетичні принципи декаденсу:
- поетизація слабості, згасання, руйнації;
- індивідуалізм і естетство, як бунт проти нелюдського буржуазного мистецтва;
- зовнішня правдоподібність.
Риси декаденсу найбільш чітко виявилися у французькому символізмі (в поезії П.Верлена) і у творчості натуралістів.

 
 

Цікаве