WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Структура суспільства в межах синергетики - Реферат

Структура суспільства в межах синергетики - Реферат


Реферат на тему:
Структура суспільства в межах синергетики
?
Для вирішення проблеми вдосконалення системи функціонування суспільства пропонуємо модель - образний аналог суспільства і біоорганізмів. Основні положення "Стандартного алгоритму державної технології" стосуються проблем успішного функціонування суспільства.
Серед важливих проблем сучасного суспільства України - проблема вдосконалення державної технології. Учені і політики намагаються змоделювати покращений суспільний устрій, але ці спроби не дають очікуваного результату. Про це свідчать негативні показники характеристики суспільного розвитку - задоволеність працею, поліпшення добробуту і приросту населення.
Історико-філософський аналіз вирішення проблеми свідчить, що вихід із кризи, що склалася, завжди шукали за допомогою засобів глибинного вивчення природи кризи. Так, на рубежі кінця XVII - початку XIX століть для Європи істотну роль відіграла епоха Просвітництва. На її ниві розцвіла чудова когорта країн Європи, які нині захоплюють світ своїми технічними і соціальними досягненнями.
Українське суспільство територіально є частиною Європи, проте воно залишилося осторонь від процесів Просвітництва. Тут прийняли вчення, від якого відмовилися країни, де воно утворилося, - теорія класової боротьби і наукового комунізму імпортувалася в життя Східної Європи і панувала в СРСР упродовж 74 років. Для народу, що пережив цей період, це була епоха, яку суперечливо згадують: одні ностальгічно, а інші - як нагромадження обскурантності. Але для історії, це був час трудових, культурних і військових подвигів тих, які дивували весь цивілізований світ. Аналізуючи стисло управлінський алгоритм того часу, наголосимо на деяких моментах. Керівна і спрямовуюча КПРС виконувала роль колеса, що обертається, момент руху якого через приводний ремінь /профспілки/ передавався до колеса, яким керували, тобто до трудящих. Члени партії, партійні осередки і організації були у всіх трудових, навчальних і військових колективах. Ідеологія була ортодоксально однопартійна [1]. Так керували суспільством. Але розвал ладу КПРС відбувся, оскільки в системі управління не було надійного механізму усунення безладу /зворотній зв'язок/ і імунітету суспільства /механізм охорони прав членів суспільства/.
Після революції 1991 року вся ця система була реформована і на її розвалинах побудована нова державна модель з ознаками сучасних цивілізованих держав. Законодавча, виконавча і судова влади формально розділилися. В економіці - плюралізм. Свобода слова і друку. Держава приєдналася до Загальної декларації прав людини ООН [2, с. 152].
Суспільство України прийняло модель суспільного устрою, яка сформувалася в епоху Просвітництва у країнах Заходу, і яка в царській Росії хоч і була змодельована в 1905 р. і вдосконалена після революції 1917 року, але не прижилася історично. Основною причиною її неприйняття, очевидно, є своєрідність національної психології народу. Суспільство України опинилося біля розбитого корита. Нинішня модель суспільного устрою не має оригінальної управлінської парадигми і того обов'язкового алгоритму, якого неухильно і свято дотримувалися в радянській практиці. Немає керівного і спрямовуючого колеса, яке б примушувало рухатись працівників і керівників. Без сумніву, модель управління епохи СРСР морально застаріла, але необхідна сама ідея, що повинне бути щось, чого бракує сучасній системі управління.
Серед існуючих вчень привертає увагу функціональна школа в соціології - "течія в сучасній буржуазній соціології, за якою суспільство є єдиною "соціальною системою", де кожний елемент виконує соціальну функцію" [3, с. 748]. Її основна ідея полягає в тому, що функціональні структури суспільств і біоорганізмів абстрактно тотожні. Тобто в біоорганізмах внутрішні органи /серце, легені, печінка/, а в суспільствах - галузі /міністерства/. У цьому вченні привертає увагу також інша ідея - про "стандартний алгоритм космічної технології", що з'явилася вже в наші дні за кордоном: "У Всесвіті існує типовий проект біологічної системи, який запроваджується в життя тоді, коли виникають сприятливі умови" [4]. Автор пропонує правило "Все або нічого", за яким виникає і функціонує життя біоорганізмів на планетах Всесвіту.
Таблиця 1. ПРАВИЛО "ВСЕ АБО НІЧОГО", за яким виникає і функціонує життя біоорганізмів на планетах Всесвіту
Стандартний алгоритм космічної технології Стандартний алгоритм біотехнології (гомеостаз)
1. Маса планети, коли сила гравітації утримує атмосферу.
2. Оптимальне теплове, світлове і радіаційне забезпечення.
3. Обертання планети навколо своєї осі і навколо Сонця. 1. Температура тіла людини 36,6°С.
2. Артеріальний тиск 120/80.
3. Частота пульсу
78 уд/хв, певний
склад крові.
Порівняльний аналіз структур умов, за яких виникає і функціонує життя на планеті, свідчить про те, що в природі існує певна загальна закономірність. Ця закономірність об'єктивна і не зазнає ніяких еволюційних змін.
Розвиваючи концепцію функціоналізму синергетично в контексті "Стандартного алгоритму космічної технології" пропонуємо таку схему аналогії структур біоорганізмів і суспільств.
Таблиця 2. ПРАВИЛО "ВСЕ АБО НІЧОГО"
Стандартний алгоритм біотехнології (гомеостаз) Стандартний алгоритм державної технології (парадигма)
1. t° тіла

 
 

Цікаве

Загрузка...