WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Розум та його властивості в Арістотеля - Курсова робота

Розум та його властивості в Арістотеля - Курсова робота


Курсова робота
Розум та його властивості в Арістотеля
?
Зміст
Вступ .................................................................................................................3
1. Загальна характеристика філософії Арістотеля ..................................6
2. Вчення Арістотеля про розум ..................................................................14
3. Значення вчення про розум Арістотеля
для Античної філософії .............................................................................19
Висновки ..........................................................................................................22
Список використаної літератури ................................................................23
ВСТУП
Арістотель (384-322 рр. до н.е.) народився в Стагірі - грецькоій колонії на Фракійському побережжі. Місто, звідки він був родом, знаходилося в Македонії, яка по відношенню до Афін - визнаному центрі культури - виглядала провінцією. Правда, на очах Арістотеля відбулися серйозні зміни в статусі Македонії, пов'язані із звитяжними завойовними походами Олександра Македонського. Його батько Нікомах був придворним лікарем і другом македонського царя Амініти II. Предки Нікомаха були теж лікарями, і цілком можливо, що сімейна традиція була однією з причин, що визначили розвиток і схильності Арістотеля до наукових занять. Проте син не пішов прикладу батька у виборі професії, хоча в його подальших творах можна знайти глибокі пізнання і в області медицини. Після смерті батьків Арістотель виховується під опікою Проксена з Атарнея. В 367 р. Арістотель відправився до Афін і після повернення Платона з сіцілійської подорожі став його учнем. В перебігу багатьох літ життя Арістотеля виявляється пов'язаним з Академією, наповненою спілкуванням з її засновником, ретельним вивченням платонівської філософії. Учасником Академії Платона Арістотель полягав близько 20 років, аж до смерті Платона. Під час перебування в Академії Арістотель був послідовником і другом Платона, що називав його "розумом своєї школи", і в цей період діалог - форма, в якій висловлював свою філософію Платон, - був пануючою літературною формою творів Арістотеля. Тут Арістотель придбав широкий науковий кругозір, виробляє власні філософські і наукові підходи. В рік смерті Платона, коли Арістотелю було 37 років і він майже досяг того віку, який греки називали акме (40 років), розцінюваного як пік розквіту творчих сил, він залишає Афіни і прямує до Малої Азії...
Арістотель виступає, як принциповий матеріаліст, тобто проповідує матерію як принцип живої реальності існуючого навкруги нас світу, лише в своєму вченні про матерію у вигляді царства випадковості. За Арістотелем, рух - це цілком специфічна категорія. Таким чином, за Арістотелем, рух є такою ж основною категорією, як матерія і форма. Арістотель ставить питання про можливість самої категорії руху. Він виділив чотири принципи існування будь-чого як організму: матерія, форма, діюча причина. Останнім принципом існування будь-чого за Арістотелем є мета. Мета - специфічна категорія, яка не зводиться ні до чого іншого. Арістотель за своєю теорією чотирьох принципів структури, речі виходив виключно з того, що кожна річ є результатом творчості. Причому не важливо, чи добрий це творіння чи погане. Все різноманіття речовинного світу, за Арістотелем, засновано на різних співвідношеннях эйдосу (форми, або ідеї) і матерії в їх причинно-наслідковому втіленні. В переході до світу одушевлених істот, ми бачимо у Арістотеля, що на першому місці структура чотирьох принципів. Арістотель розрізняє три типи душі - рослинну, відчуває (тваринну) і розумну. Розумна душа теж має і свій эйдос, і свою матерію, і причинно-цільову спрямованість. Ейдос живого тіла є принцип його життя, тобто його душа. А всяка душа рухома тілом, теж має свій власний эйдос, який Арістотель називає Розумом. Отже душа, за Арістотелем, є не більше, ніж енергія Розуму. А Розум є эйдос всіх эйдосів. За Арістотелем Розум і є вищим ступенем буття. Цей Розум, будучи найвищим ступенем буття в цілому, у Арістотеля, якщо сказати стисло, є граничним поняттям взагалі. Він - "эйдос эйдосів". Розум, узятий сам по собі, вже рівно нічим ні зв'язаний і залежить тільки від самого себе. В цьому значенні він вічно нерухомий. Арістотель вважає, що Розум, не дивлячись на всю свободу від розумової матерії, містить свою власну, чисто розумову матерію, без якої він не був би художнім витвором. Ніякі філософи до Арістотеля не допускали в Думці існування матерії. Ніхто так гостро і принципово не протиставляв матерію і Розум, як це зробив Арістотель. Арістотель створив три концепції Розуму першодвигуна.
Перша концепція - чисто платонічна. Вона зводиться до того, що Розум є найвищим і остаточним буттям. Розум - є не що інше, як царство богів - ідей вищих, або надкосмічних, низьких, або зоряних.
В другій концепції, Розум у Арістотеля є мислення, і мислення самого ж себе, тобто "мислення мислення". Розум містить в собі свою власну розумову матерію, яка дає йому можливість бути вічною красою (оскільки краса є ідеальний збіг ідеї і матерії).
Третя концепція Арістотеля сильно відрізняється від Платонівської. У Платона космосом керує Світова душа. У Арістотеля ж це - Розум, який рухає рішуче всім, і тому він є життя як вічна енергія. "Якщо Розум за Арістотелем, є загальна мета, і тому все його любить, то сам він, будучи метою не те, що взагалі нікого не любить, але оскільки все взагалі любить його самого, Розум, поза сумнівом, тим більше повинен любити самого себе."[10]
Арістотель говорив: "Платон мені друг, але істина дорожче"[11].
Метою роботи є дослідження філософії Арістотеля в цілому, дослідити вчення про розум і визначити значення його вчення про розум для Античної філософії.
Об'єкт: Філософія Арістотеля.
Предмет: Розум та його властивості в Арістотеля.
Загальна характеристика філософії Арістотеля
Обширність і тематичне різноманіття праць Арістотеля роблять важкою задачею визначення того пункту, з якого краще всього почати виклад його системи.

 
 

Цікаве

Загрузка...