WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Вчення Заратустри - Реферат

Вчення Заратустри - Реферат

де сповіщали зороастризм.
В другому фаргарді викладена легенда про "Йіму сяючого" - мудрого правителя, за правління якого люди близько 900 років благоденствували. Однак Йіму бог Ахура-Мазда попереджає про підступ Ангра-майнью, в результаті чого землю відвідає "люта, смертоносна зима, випадуть рясні сніги, а коли вони стануть, вода затопить увесь світ".3 Ахура-Мазда наказує Йімі спорудити вар (притулок, огорожу) з житлом для людей і худоби, щоб захистити все живе на землі від зими і холоду. Йіма виконує наказ Ахура-Мазди і рятує, таким чином, всю живність на землі. Як бачимо, постать Йіми була продовженням протоіранського божества підземного царства мертвих з аналогічним ім'ям. А оповідь про всесвітній потоп відображена і в християнській історії про Ноя.
Як головний засіб боротьби людей із силами зла у Вендідаті вказується на заняття землеробством, скотарством і прагнення до збільшення матеріальних благ: "Хто сіє збіжжя, той сіє праведність". А сучасні послідовники зороастрійців - парси, вважають праведною і підприємницьку діяльність.
Третій фангард цікавий тим, що в ньому заперечується аскетизм, що позбавляє людини сил в боротьбі зі злими духами.
В інших главах Вендідат наводяться різні магічні формули моління, медичні поради лікарям, перелічуються основні чесноти і гріхи людини. Велика увага приділена розпорядженням ритуального очищення при зіткненні з трупом і під час похоронних обрядів.
Звичайно, ми не маємо повного уявлення про все те, що відбувалося в далекому минулому. Якщо б до нас дійшли всі книги Авести, ми могли б повністю оцінити і вчення, і побут, і становлення зороастризму. Але і те, що міститься в збережених книгах Авести, не завадило послідовникам Заратустри твердо і неухильно поклонятися Ахура-Мазді і виконувати його повеління.
3. Дуалістичне розуміння двох першоначал - добра і зла
Отримавши одкровення, Заратустра вперше побачив Ахура-Мазду. Пізніше він ще не раз відчував його присутність або слухав слова бога, які кликали його до служіння. Заратустра поклонявся Ахура-Мазді як владиці аша (порядку, праведності і справедливості). Це було у відповідності з традиціями, оскільки Мазда здавна вшановувався як найвеличніший з трьох Ахур, охоронців аша. Але Заратустра проголосив Ахура-Мазду єдиним нествореним богом, що існував вічно, творцем всієї благості, в тому числі і всіх інших благих і добрих божеств. Звичайно, неможливо повністю дослідити хід думок Зороастра. Напевно, він міг дійти до них, роздумуючи про щоденні богослужіння, які здійснював як священнослужитель. Можливо, виходячи з уявлень жерців про єдність всього матеріального світу, у Заратустри і виникла думка приписати таке ж походження від одного всезнаючого, праведного, доброго бога.
Скоріш за все, сувора дійсність переконала пророка в тому, що мудрість, праведність і доброта за соєю природою відмінні від зла та жорстокості. І ось в одному з видінь йому з'явився співіснуючий з Ахура-Маздою його противник - Ангра-майнью ("Злий дух"), який також був з самого початку, але цілком злий та жорстокий. Ці два основні протилежності буття побачив Зороастр в їх початковому зіткненні: "Воістину є два першопочаткових духи, близнюки, відомі своєю протилежністю. В думці, в слові і в дії - вони обидва, добрий і злий… Коли ці два духи вперше зійшлися в боротьбі, то вони створили буття і небуття, і те, що чекає в кінці кінців тих, хто йде шляхом неправди, - це найгірше, а тих, хто йде шляхом добра, чекає найкраще". (Ясна 30, 3 - 4).
Головним елементом в цьому одкровенні є те, що дві першопочаткові сутності добровільно вибирали: одна - добро, а інша - зло: "І буду я говорити про двох духів, які стоять у витоків життя, і ніколи не прийдуть до повної згоди наші думки, наші пізнання, наш досвід, наші слова, наші діла, наші душі".2 Цей акт і служить праобразом аналогічного вибору, який повинна зробити кожна людина в своєму житті. Саме такий вибір привів притаманним двом духам антагонізм до активного протиборства, яке виявилось, згідно прийнятого Ахура-Маздою рішення в боротьбі "творіння" і "антитворіння", або, як сказав пророк, до створення "буття" і "небуття" (тобто смерті). Бо Ахура-Мазда в своєму всезнанні вже знав, що Злий Дух повинен напасти на нього, бо світ цей благий, і він стане ареною боротьби двох сил. В кінці - кінців Ахура-Мазда виграє велику битву і зможе знищити зло, і досягнути того, щоб світ став цілком благим і добрим. І саме в цьому заслугою зороастризму є те, що це перша гостро виражена дуалістична релігія, в основі якої лежить уявлення про протиборство добра і зла.
4. Пантеон богів у релігії Авести
Як ми бачили вище, саме ідея про "сім божеств" і стала головним новаторством вчення Зороастра, хоча їх основою були старі уявлення про походження світу. Спочатку Ахура-Мазда створив за допомогою Святого Духа (Спента-Майнью) шість нижчих божеств, які Зороастр побачив у своєму першому видінні. І разом з Ахура-Маздою вони створили ті сім творінь, які утворили світ.
Ці шість великих божеств, в свою чергу, викликали до життя інші благі божества, які були добрими богами і шанувалися ще в древньоіранському пантеоні. Всі ці божества, згідно вчення Зороастра, в тій чи іншій мірі є еманаціями самого Ахура-Мазди і, перебуваючи під його началом, прагнуть співдіяти творінню добра і знищенню зла. В зороастризмі вони називаються Язата (достойний поклоніння) чи Амеша-Спента - "Безсмертний Святий".
Одним із найбільш важливих висловів в одкровенні Зороастра є ключове слово "спента", що використовується у відношенні до Ахура-Мазди і всіх його творінь. В самій своїй основі воно означало "той, що володіє силою", а в відношенню до благих божеств - "допомога, що володіє силою".
Найчастіше поняття "спента" належить головним чином до шести великих божеств першого видіння пророка, а інші, менші божества, іменуються просто - "Язата". Поняття про шість Безсмертних святих істотне для вчення Зороастра, воно має вагомі духовні та етнічні якості чи атрибути самого Ахура-Мазди і можуть, зі своєї сторони, наділити ними людей. Для кожної людини, в тому числі і для самого пророка, Безсмертним святим, що вказує шлях до інших, є Воху-Мана ("Благий помисел"). Найближчий його
Союзник - це Аша-Вахішта ("Найкраща праведність"), божество, що відображає могутній закон істини-аша. Потім ідуть Спента-Армаіті ("Святе благочесття") і Хшатра-Ваірйа ("Бажана влада"), що уособлює собою силу, яку кожна людина проявити, прагнучи до праведногожиття. Заключна пара - це Хаурватат ("Цілісність") і Амеретат ("Безсмертя"). Вони дарують вічне життя і процвітання.
Ці божественні якості були виділені, а потім їм молились і вшановували як окремих богів, що характерно ще і для язичницької іранської релігії, де Мітра був оточений божествами Дружби, Послуху, Справедливості, Доблесті, Божественної благодаті. Тому і не дивно, що в Гатах відбувалося таке ж об'єднання семи Амеша-Спента з сімома творіннями, як і в давньоіранській релігії. Так, Хшатра-Ваірйа став володарем небес з каменю, які захищають землю. Розташована знизу земля належить Спента-Армаїті. Вода - це творіння Хаурватат, а рослини відносяться до Амеретат. Воху-Мана є повелителем смиренної та

 
 

Цікаве

Загрузка...