WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Особливості “філософії життя” А.Бергсона - Реферат

Особливості “філософії життя” А.Бергсона - Реферат

би, принаймні теоретично, бути здатним повторити вірш, і не пам'ятаючи тих попередніх випадків, коли він читав його раніш. У такий спосіб цей вид пам'яті не включає усвідомлення минулих подій. Другий вид, що тільки один і заслуговує назви "пам'яті", представлений спогадами, тих окремих випадків, коли людин читав вірш, причому кожен випадок не схожий на інші випадки і зв'язаний з визначеною датою. Це не питання звички тому що кожна подія відбувалася тільки один раз і зробило враження відразу. Передбачається, що якимось чином усе, що коли-нибудь з нами траплялося, запам'яталося, але, як правило, доходить до свідомості тільки те, що корисне. Удавані провали в пам'яті, як доводить Бергсон, є в дійсності провалами не психіатричної пам'яті, а моторного механізму, що вводить пам'ять у дію. Цей погляд підтверджується розглядом фізіології мозку і явищами втрати пам'яті, з яких, як затверджує Бергсон, випливає, що щира пам'ять не є функцією мозку.
"Пам'ять" у принципі повинна бути силою, абсолютно незалежної від матерії. І якщо дух є реальність, те саме тут у явищі пам'яті, ми можемо експериментально ввійти з ним у зіткнення".
Чиста пам'ять для Бергсона протилежна чистому сприйняттю, стосовно якого він займає ультрареалістичну позицію. Чисте сприйняття утвориться дією, що спонукує, його дійсність лежить у його активності. Саме таким шляхом мозок виявляється зв'язаним зі сприйняттям, тому що він не є інструментом дії. Можна укласти, що якби не мозок, ми могли б сприймати всі, але насправді ми сприймаємо тільки те, що нас цікавить.
Тепер повернемося до чи інстинкту інтуїції які протиставляються інтелекту. Бергсон хоче змусити інтелект звернутися на самого себе, і розбудити потенційні можливості інтуїції, що у ньому усе ще дрімають. Відношення інстинкту до інтелекту порівнюється з відношенням зору до дотику.
Істотна особливість інтуїції полягає в тому, що вона не розділяє світ на окремі речі, як це робить інтелект. Інтуїція охоплює різноманіття, але це різноманіття взаємопроникаючих процесів, а не просторово зовнішніх тел. Насправді речей не існує. Такий погляд на світ здається інтелекту важким і неприродної, простий і природний для інтуїції. Пам'ять не дає прикладів того, що мається на увазі, у пам'яті минуле продовжує жити в сьогоденні і пронизує його. Ні будь розуму мир був би вічно умираючим і знову народжується, у минулого не було би реальності, і тому не було би минулого. Саме пам'ять, зі своїм бажанням усі співвідносити, робить минуле і майбутнє реальним, і тим самим створює щиру тривалість і час. Тільки інтуїція може осягти це змішання минулого і майбутнього; для інтелекту вони залишаються зовнішніми.
Навчання Бергсона про волю і його вихваляння дії тісно зв'язані з достоїнствами інтуїції. Аргументи проти волі ґрунтуються частково на допущенні що інтенсивність психічних станів є кількість, яку можна вимірити, принаймні в теорії. Спростування цього погляду Бергсон почав у першому розділі своєї книги "Час і воля волі". Він робить висновок, що щира воля можлива. "Ми вільні, коли наші учинки випливають з нашої індивідуальності коли вони неї виражають, коли вони мають з нею така ж невизначена подібність, яке іноді буває між художником і його утвором".
Основою філософії Бергсона, оскільки вона представляє щось більше, ніж просто поетичний і образний погляд на світ є його навчання про простір і час. Навчання про простір потрібно йому для того, щоб засудити інтелект. Якщо ж йому не удасться засудити інтелект, то інтелекту удасться засудити його, тому що між ними війна.
Навчання про час необхідно Бергсону для захисту волі, для його навчання про "вічний потік" і для усього його представлення про відносини духу і матерії.
Теорія простору Бергсона повно і чітко викладена в його книзі "Час і воля волі" і належить до найбільш ранніх частин його філософії. Бергсон у ній затверджує, що поняття "більше" і "менше" містять у собі простір, що більше містить у собі менше. Він дає ясне представлення "Начебто можна говорити про величину там, де немає ні множинності, ні простору". У наступній главі він висунув ту ж тезу, але щодо чисел. "Як тільки ми хочемо представити число а не просто чи цифри слова ми змушені звернутися до просторового образа." У твердженні приведеному вище Бергсон плутає три різних речі, а саме:
1. Число як загальне поняття застосовне до різних чисел.
2. Власне різні числа.
3. Різні сукупності, до яких застосовні різні числа.
У роботах Бергсона часто згадується математика і наука, і невдумливому читачу може показатися, що ці згадування сильно зміцнюють позицію Бергсона. У тім, що стосується математики, Бергсон навмисне віддає перевагу традиційним помилкам в інтерпретації більш сучасним поглядам, що переважають серед математиків в останні 80 років. Крім уже розглянутого нами поняття про число, головний пункт, у якому Бергсон торкається математику - це його заперечення того, що він називає "кінематографічним" представленням про світ. Відповідно до нього математика тлумачить зміни, навіть безупинні зміни як утворені серії станів; Бергсон, навпаки, затверджує що ніяка серія станів не може дати представлення про те, що безупинно, і що річ, що змінюється, ніколи не знаходиться ні в якому стані. Щира зміна може бути пояснено тільки за допомогою щирої тривалості , що містить у собі взаємне проникнення минулого і сьогодення. Таким чином, довід Бергсона проти математичного погляду на рух зводиться просто до гри слів.
Теорія тривалості Бергсона зв'язана з його теорією пам'яті. Відповідно до цієї теорії , те що ми пам'ятаємо, продовжує існувати в пам'яті і тому проникає в сьогодення; минуле і сьогодення не є взаємно внеположными, але змішані в єдності пізнання. "Минуле є в сутності те що вже більш не діє". Таким чином, його визначення утворить порочне коло. Фактично він говорить: "Минуле є те дії чого в минулому". "Те що складає наше чисте сприйняття є наше зарождающиеся дію. Таким чином, дійсність нашого сприйняття полягає в його дієвості. Минуле є тільки ідея, сьогодення є идеомотор( 135 л.с)."
Уся теорія тривалості і часу Бергсона ґрунтується на елементарному змішанні дійсних явищ, спогадів з минулими подіями. Змішання сьогодення і минулих подій, що згадуються, по- видимому лежачих в основі теорії часу являє приклад змішання акта пізнання і того що пізнається. Це змішання акта пізнання з пізнаваним об'єктом неминуче проходить через усю книгу "Матерія і пам'ять". Тут Бергсон пише "Я називаю матерією сукупність образів, а сприйняттям матерії ті ж самі образи в їхньому відношенні до можливоїдії одного визначеного образа мого тіла". Коли Бергсон говорить, що образ може існувати, і не будучи сприйнятим, він пояснює, що для образів бути і бути свідомо сприйнятим - це стани различающиеся лише по ступені. Шекспір назвав життя бродячою тінню. Шеллі сказав, що вона подібна куполу з різнобарвного скла. Бергсон порівняв її зі снарядом, що розривається на частині, що суть теж снаряди. Те благо, що Бергсон сподівається побачити реалізованим у світі, - це дія заради дії.
Використана література:
Філософія. Посібник / За ред.Надольного І.Я. - К., 2001.
Філософський словник. - М., 1994.

 
 

Цікаве

Загрузка...