WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Життя і філософія Платона - Реферат

Життя і філософія Платона - Реферат

примсі не може стать хліборобом.
Другий і третій клас -- класи воїнів-сторожів і правителів-філософів, визначається уже не за професійними, а за моральними критеріями. Моральні якості цих людей Платон ставить набагато вище моральних якостей першого класу.
З усього цього можна зробити висновок, що Платон створює тоталітарну систему поділу людей на розряди, що небагато зм'якшується можливістю переходу з класу в клас (це досягається шляхом тривалого виховання і самовдосконалення). Перехід цей здійснюється під посібником правителів.
Характерно, що якщо навіть серед правителів з'явиться людина, що більше підходить для нижчого класу, то її необхідно "понизити". Таким чином, Платон вважає, що для добробуту держави кожна людина повинна займатися тією справою, для якої вона пристосована найкраще. Якщо людина буде займатися не своєю справою, але усередині свого класу, то це ще не гибельно для "ідеальної" держави. Коли ж людина незаслужено із шевця (перший клас) стає воїном (другий клас), чи ж воїн незаслужено стає правителем (третій клас), то це грозить крахом усій державі, тому такий "перескок" вважається "вищим злочином" проти системи, адже для блага всієї держави в цілому людина повинна робити тільки то справу, до якої вона щонайкраще пристосована.
Так само він вважає, що трьом основним станам відповідає три з чотирьох основних чеснот:
1. Мудрість- чеснота правителів і філософів
2. Хоробрість- чеснота воїнів
3. Помірність - народу.
Четверта справедливістьне відноситься до окремих станів, але є "над становою", деякою "державною" чеснотою.
Цікаво, що Платон, що жив у часи загального рабовласницького ладу, не приділяє рабам особливої уваги. Усі виробничі турботи покладаються на ремісників і хліборобів. Тут же Платон пише, що в рабство можна звертати тільки "варварів", не еллінів, під час війни. Однак він же говорить, що війна - зло, що виникає в порочних державах "для збагачення", і в "ідеальній" державі війни варто уникати, отже, не буде і рабів. На його думку, вищі розряди (касти) не повинні мати приватної власності, щоб зберегти єдність. Тому, у діалозі "Закони", де також обговорюються проблеми державного устрою, Платон перекладає основні господарські турботи на рабів і чужоземців, але засуджує війни. Філософи, на основах розуму, керують іншими класами, обмежуючи їх волю, а воїни відіграють роль "собак", що тримають у покорі нижчу "череду". Цим збільшується і без того жорстокий поділ на розряди . Наприклад: воїни не живуть в одних місцях з ремісниками, людьми праці. Люди "нижчої" породи існують для забезпечення "вищих" всім необхідним. "Вищі" ж охороняють і направляють "нижчих", знищуючи слабших і регламентуючи життя інших.
Єдність людей Платон вважає основою своєї держави. В часи стародавності, "золотого століття", коли самі боги керували людьми, люди народжувалися не від людей, як зараз, але від самої землі.. Люди не мали потреби в матеріальних благах і багато часу присвячували заняттям філософією. Багато в чому єдність древніх обумовлювалося відсутністю батьків (у всіх одна мати - земля). Платон хоче досягти того ж результату, "усуспільнивши" не тільки людське майно, але і дружин, дітей. По ідеї Платона, чоловіки і жінки не повинні одружуватися по власній примсі. Виявляється, шлюбом таємно керують філософи, сполучаючи кращих із кращими, а гірших - з гіршими. Після родів діти відбираються, і віддаються матерям через якийсь час, причому ніхто не знає, чия дитина йому дісталася, і усі чоловіки (у межах касти) вважаються батьками всіх дітей, а усі жінки - загальними дружинами всіх чоловіків.
Прообраз влади в Платона - це пастух, що пасе череду. Якщо удатися до цього порівняння, то в "ідеальній" державі пастухи - це правителі, воїни - це сторожові собаки. Щоб удержати череду овець у порядку, пастухи і собаки повинні бути єдині у своїх діях, чого і домагається автор.
З позиції своєї ідеальної держави Платон класифікує існуючі державні форми на дві великі групи:
1.Прийнятні державні форми
2.Регресивні - упадочні.
Перше місце в групі прийнятних державних форм це його "ідеальна" держава. До упадочних, що сходять державним формам він відносив тимократію. В античній Греції до цього типу більше всього відносилася Спарта V і VI ст. Істотно нижче тимократії стояла олігархія - влада декількох особистостей, що спирається на торгівлю, лихварство. Головним предметом роздратування. Платона є демократія, у якій він бачить владу юрби, неблагородного демосу, і тиранія, що в античній Греції починаючи з VI ст. До н.е. представляла диктатуру, спрямовану проти аристократії.
8. Мистецтво в розуміння Платона.
Платон вважає мистецтво лише наслідування матеріального світу, тобто не справжнього буття. А тому що почуттєво сприйманий світ він вважає подобою ідей, то мистецтво для нього лише наслідування наслідуванню. Таке презирливе відношення до мистецтва випливає з основних принципів його системи об'єктивного ідеалізму. Визначену роль тут грає і той факт, що період розквіту античного грецького мистецтва збігається з періодом розквіту рабовласницької демократії, що Платон ненавидів. Розуміючи силу мистецтва, філософ допускав існування його в ідеальній державі. Але воно повинно служити релігії і зміцненню могутності держави. Платон висуває ряд думок (ідея краси, прекрасного, соціальна функція мистецтва і т.д.), що сприяли подальшому розвитку теорії мистецтва.
9. Висновок
Учень і учитель вони заклали фундамент. До їхніх праць зверталися і зараз звертаються філософи усі країн. У них було багато учнів і послідовників. І ознайомившись з їхніми працями, зіштовхуєшся з питанням: яких же Платонів повинна народжувати земля наша?
Відповідь: людей що вміють:
1. думати,
2. мислити,
3. приймати правильні рішення.
Можна багато в чому не погоджуватися з їх баченням світу, державного ладу, законом суспільства, моралі і душі. Але не можна не погодитися, що в історії було безліч прикладів таких держав не у всьому, але багато в чому схожих на те, що описували Сократ і Платон. Можна, щось приймати, а в чомусь бути лютим супротивником. Але придивитися до їхньої мудрості просто необхідно. Потрібно бути людиною "ЛЮБЛЯЧУЮ МУДРІСТЬ".

 
 

Цікаве

Загрузка...