WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФілософія → Біографія І.Канта. Догматичний і критичний етапи творчості - Реферат

Біографія І.Канта. Догматичний і критичний етапи творчості - Реферат


Реферат на тему:
"Біографія І.Канта.
Догматичний і критичний етапи творчості"
Дві речі наповняють душу всі новим і наростаючим подивом і благоговінням, чим частіше, ніж триваліше ми міркуємо про їх, - зоряне небо треба мною і моральний закон у мені.
И. Кант
Приступаючи до опису життєвого шляху відомого німецького філософа Імануіла Канта, варто підкреслити особливу важливість вивчення його творчості. Канта прийнято називати "основоположником німецької класичної філософії". Дійсно, майже усі види класичного і сучасного філософствування так чи інакше беруть початок до творчості цього мислителя. Його праці поклали початок знаменної традиції в європейському духовному розвитку. Суть її полягає в тому, що кожен подальший крок уперед розглядається як переосмислення накопиченого теоретичного багатства, що дбайливо зберігається, але не перетворюється у фетиш. Канта порівнюють із Сократом, тому що філософія його людяна. Давньогрецький учений вперше в історії філософії відвернувся від космосу і зайнявся вивченням людської природи. Для Канта проблема людини коштує на першому місці. Він не забуває про вселений, але головна тема для нього - людина. Він міркував про закони буття і свідомості тільки з однією метою: щоб людина стала людяніше. Ідеї Канта піддалися трансформації, але продовжують жити. Особливо актуально вони звучать на даному етапі розвитку людського суспільства - у період гуманізації всіх галузей знання, у тому числі і філософії.
Дослідження філософської спадщини Канта ускладнюється множинністю і розмаїтістю джерел зведень про його життя і творчість. Необхідно відзначити, що в Канта змолоду виробилася звичка будь-яка думка, що прийшла в голову, негайно заносити на папір. Іноді це були спеціально підготовлені аркуші, частіше - перший клаптик, що потрапився на очі: тільки що що надійшло лист, рахунок від торговця і т.д. На таких клаптиках можна знайти вражаючі глибиною ідеї - прозріння, що обганяють систематизовану думку. Зустрічаються і незакінчені фрази, і відточені афоризми, і заготівлі майбутніх робіт. Це найважливіше доповнення до завершених добутків філософа. Була в Канта й інша звичка. Деякі свої лекційні курси він читав по чужих підручниках: логіку - по Майеру, метафізику - по Баумгартену. Готуючись до занять, він мав звичай записувати на полях підручників, на форзаці, титулі й інших вільних місцях, навіть у тексті між рядками, усі те, що приходило йому в голову в цей момент. За багато років викладання приналежні йому підручники виявилися поцяткованими тисячами заміток. Одні запису в книзі Майера "Логіка" склали майже цілком зміст шістнадцятого тому академічного зібрання творів. А всі чорнові начерки складають десять томів - більше, ніж опубліковані роботи. Дати в записах Канта відсутні, але на підставі цілого ряди ознак публікатору кантовського рукописної спадщини Э. Адикесу удалося не тільки розсортувати матеріал тематично, але і приблизним образом розташувати його в хронологічному порядку. У результаті сучасний читач розташовує своєрідним науковим щоденником Канта. Для того, щоб скласти вірне уявлення про характер, звички філософа, важливо також досліджувати збережені дотепер відповідні свідчення його сучасників. Таким чином, крім закінчених добутків філософа, досліднику, біографу - кожному, хто зважується писати про життя і творчість Канта, необхідно уважного вивчати замітки, чорнові начерки, незакінчені роботи філософа, у яких найчастіше містяться ідеї, що пояснюють, розвиваючі думки, висловлені в кінчених добутках, а також безліч інших, що дійшли до сучасного читача джерел, у яких містяться зведення про його життєвий і творчий шлях.
Автор даного реферату не претендує на всебічне і вичерпне розгляд філософського навчання Канта. Робота присвячена насамперед опису життя вченого. Але в Канта немає іншої біографії, крім історії його духу. Усі свої свідомі роки Кант шукав істину. Але істина - процес. Ніколи філософом не опановувало почуття, що усе зроблено, що знайдено абсолют. Кант поліпшував, уточнював, шліфував своє навчання. Його життя - безперестанний духовний розвиток, вічний пошук, аж до останнього років, коли думка вийшла з - під його контролю.
Матеріал у даній роботі викладений у хронологічному порядку, з урахуванням традиційного розподілу творчого шляху Канта на два періоди. Границю між ними різні дослідники визначають по - різному. Одні вважають такою границею середину 60-х років XVIII століття, інші - приблизно 1770 рік. По - видимому, припустимі обох точок зору, тому що перехід Канта з одного етапу на іншій відбувався поступово, шляхом довгих і часто болісних духовних шукань. Перший етап - так називаний "докритический" чи "догматичний". У цей період філософ займався головним чином природно науковими проблемами і висунув ряд важливих гіпотез, у тому числі "небулярную" космогонічну гіпотезу, відповідно до якої виникнення й еволюція сонячної системи виводиться з існування "первісної туманності". У цей же час філософ висловив припущення про існування великого всесвіту галактик поза нашою галактикою, розвив навчання про уповільнення добового обертання Землі в результаті приливного тертя і навчання про відносність руху і спокою. У філософських роботах цього періоду Кант намагається обґрунтувати ідею абсолютної досконалості нашого світу і, на основі вивчення робіт Лейбніца, провести розходження між підставою реальним і підставою логічним. Свій стан у ці роки сам Кант називав "догматичним сном". Він мислить як догматик, перебільшуючи роль формально-дедуктивних методів мислення, у порівнянні з досвідченим знанням. Другий етап - так називаний "критичний". У роботах цього періоду послідовно викладалися: "критична теорія пізнання", етика, естетика і навчання про доцільність природи. Основна увага філософа зосередилося на критичному аналізі пізнавальних здібностей людини, на розробці відповідної теорії пізнання. Під впливом скептицизму й емпіризму Юма, Кант ввів у філософію поняття про негативні величини, осміяв захоплення сучасників містикою і "духобаченням". У цей період він надає великого значення використанню у філософії досвідченого знання. Обсяг даного реферату не дозволяє приділити належна увага дослідженню всіх подробиць життя і творчості Канта. Тому, у ній розглянуті лише найбільш значимі епізоди і найбільш важливі його добутки, характерні для кожного з етапів.
* * *
Імануіл Кант народився 22 квітня 1724 року в місті Кенігсберзі в родині лимаря Іоганна Георга Канта. Сам Кант думав, що його предки були родом із Шотландії, але сучасні дослідники установили, що його прадід по батьку був вихідцем з Латвії, а по матері - уродженець Пруссії. Ріс Кант на окраїні міста серед дрібного торгового і ремісничого люду. У

 
 

Цікаве