WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методи навчання валеології - Реферат

Методи навчання валеології - Реферат

дошкільних установах. Тут виникають два взаємозалежних питання.
Перший - це виховання початкових форм валеологічної культури дітей, усвідомленого відношення до свого організму, вироблення первісних практичних навичок контролю і збереження свого здоров'я.
Другий - це розвиток валеологічної свідомості, валеологічної культури дорослих, вихователів дошкільників, що найчастіше практично не мають ніякого представлення про культуру здоров'я.
Валеологічне навчання в середніх загальноосвітніх установах вимагає включення в базисний навчальний план цілого ряду валеологічних предметів, створення програмно-методичної літератури, учбово-наочних посібників, розвиваючих ігор, екранно-звукових засобів.
Навчання валеології вкрай необхідно сьогодні, коли більш 40% школярів не знайомі з поняттям "здоровий спосіб життя", близько 70% з них вживають алкогольні напої, близько 85% не займаються спортом, близько 70% не мають ніякого представлення про полову гігієну, про генеративну функцію організму. У результаті, тільки в 1993 році захворюваність дітей сифілісом збільшилася в 2,3 рази, гонореєю на 45%, різко збільшилося число абортів серед дівчинок 14-16 років, близько 80% дівчинок потребують допомоги і консультації гінеколога (А.А. Семенов, В.П. Соломин).
Необхідне створення спеціалізованих освітніх установ, які готують і перепідготовлюють фахівців валеологів.
Безумовно, тільки зацікавлений учитель, колектив однодумців, на власному досвіді пізнавших цінність здорового способу життя, цілеспрямованої роботи над своїм здоров'ям, можуть повною мірою передати валеологічні знання учням і створити в школі чи іншій освітній установі здорове середовище й умови навчання.
Тому для повноцінної валеологічної освіти учнів (школярів, студентів) необхідні грамотні педагоги, яківолодіють знаннями наукової картини світу, філософських, біологічних і соціальних основ здоров'я.
Перебудова й удосконалювання програм і методів навчання повинні здійснюватися з обліком вікових психофізіологічних особливостей організму. Створення державної системи освіти повинне бути націлене на підготовку фахівців, що знають функціональні можливості організму здорової людини на всіх його вікових етапах, фахівців, здатних вчасно й ефективно визначати відхилення від вікових норм по усіх важливих функціональних показниках, особистісним параметрам і реально забезпечувати індивідуальну корекцію стану людини і його розвитку.
Професійна діяльність такого фахівця повинна забезпечуватися міждисциплінарними фундаментальними знаннями по біології людини і практичною підготовкою, що забезпечує визначення рівня здоров'я і проведення корекції у випадку функціональних порушень.
Фахівець, що має фундаментальну підготовку по біології людини (морфології і фізіології, антропології, екологічної і вікової фізіології, генетиці і біохімії людини), що володіє практикою діагностики і корекції відхилень у розвитку і стані, здатний зберегти здоров'я дитини, дорослого і літньої людини. Валеолог, безсумнівно, буде затребуваний у дитячих установах, будинках дитини, дитячих будинках, дитячих садах, школі, вузі і родині, у різних відомствах і будинках старих. Такий фахівець завжди надасть істотну допомогу педагогу, вихователю, батькам у формуванні потреби в здоровому способі життя, зробить допомогу при оцінці біологічного віку людини і визначить його відповідність календарному, вивчить індивідуальні і функціональні особливості і можливості дитини, визначить його готовність до навчання, допоможе при формуванні груп, класів, дасть пораду по профорієнтації і забезпечить діагностику і корекцію відхилень у розвитку і стані здоров'я дитини і дорослого.
У зв'язку з цим одна з першочергових проблем валеологічної освіти - підготовка кадрів, які в останні роки починають здійснюватися в педагогічних і фізкультурних вузах країни, медичних і педагогічних коледжах, а також у системі підвищення кваліфікації працівників освіти.
При розгляді проектів державних освітніх стандартів по валеології не слід дотримуватися розподілу їх по відомчому принципу на медичні і педагогічні, як це має місце в даний час, а класифікувати валеологію як єдиний цілісний предмет, що забезпечує підготовку фахівців, які сприяють оптимальному збереженню стану здоров'я на різних етапах життя людини.
Підготовку валеологів можуть проводити медичні вузи, біологічні факультети університетів і педагогічних вузів, факультети фізичного виховання й інститути фізичної культури, що мають у своїй структурі кафедри і фахівців, здатних забезпечити основний обсяг дисциплін по напрямку "Валеологія".
Разом з тим загальна валеологічна освіта повинна розглядатися як альтернатива санітарній освіті. Гігієнічне виховання в рамках профілактики хвороб і боротьби зі шкідливими звичками повинне поступитися місцем холістичному (цілісному) підходу до особистості, що розвивається, на основі формування здоров'я і здорового способу життя психолого-педагогічними і медико-біологічними методами. Необхідне виховання в людини нового відношення до власного здоров'я як важливої і духовної цінності, від якої залежить усе матеріальне життя.
Література
1. Айзман Р.И. Здоров'я дитини - епіцентр сучасного утворення / Валеологические аспекти утворення. Барнаул, 1996. С. 12.
2. Апанасенко Г.Л. Валеология: чи має вона право на самостійне існування? // Валеология. - 1996. - №2. - С. 9-15.
3. Валеология. Програма для вчителів, вихователів дошкільних установ і студентів вищих навчальних закладів / Під ред. Р.И. Айзмана, А.Г. Щедріної, Г.Н. Жарова. Новосибірськ, 1996.
4. Загузов Н.И. Еволюція наукової спеціальності "Теорія і методика фізичного виховання і спортивного тренування" у педагогіці // Теорія і практика фізкультури. 1997. ї 1. С. 56-57.
5. Фарбер Д.А., Корниенко И.А., Сонькин В.Д. Фізіологія школяра. М., 1990. 64 с.
6. Фундаментальні і прикладні аспекти створення державного стандарту навчальних програм по валеології / Під ред. Е.М. Казина, Е.М. Невзорова, Н.А. Литвинової. - К., 1998.
7.

 
 

Цікаве

Загрузка...