WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання ігрових моментів в процесі навчання в галицькому шкільництві в 20-30 рр. ХХ ст. (ребус, загадки, шкільні альбоми) - Реферат

Використання ігрових моментів в процесі навчання в галицькому шкільництві в 20-30 рр. ХХ ст. (ребус, загадки, шкільні альбоми) - Реферат

Розуміється, треба їх вплести при виголошуванні в речення, доповнюючи другими словами. Отже приміром: - На весні топиться сніг. Під мостом пливе вода й т.д., бо ж так, самі слова без зв'язку не мають сенсу)...
Добирати длядітей ребуси треба тільки такі, що відповідали б їхньому умовому розвиткові, тобто не переростали їхніх умових здібностей. Ребуси повинні бути своєрідні, щоб так своїм змістом, як і зовнішнім виглядом (ілюстраціями) відзеркалювали найближче довкілля дитини, їх ілюстраційні елементи повинні бути якнайпростіші, а рисувати їх треба звичайним дитячим примітивом, щоб і діти могли їх собі відрисувати опісля без зайвого зусилля".
3. Загадки при навчанні письма
Викладач Домбровський А. в "Методиці і шкільній практиці" (Додатку до часопису "Шлях Виховання й Навчання" за 1932 рік розглядав використання загадок на уроках письма в першому класі. Він казав, що "читання і писання - це при навчанні мови все ще найважніше. Може тому, що ці вмілості найбільше помітні з зовні. Однак сучасна школа не може на тому зупинитися. Навчаючи читати і писати, сучасна школа мусить не тільки збільшувати відомості, але теж розвивати ум дітей, учити їх думати. Бо тільки тоді навчання буде виховне.
Засоби до того можуть бути дуже різнородні. Учитель добирає і стосуе їх залежно від рівня умового розвитку дітей. Один з таких засобів, що попирають розвиток думання в дітей, це загадки, що їх діти і так дуже люблять. І саме цей момент слід би належно використати.
Відколи можна стосувати загадки в навчанні? Очевидно - від першої кляси і то вже навіть зараз у перших днях науки. Дедалі можна загадки стосувати частіше. Не треба додавати, що інакші загадки даватимемо дітям у 1-ій клясі, інакші в дальших клясах. Також залежно від віку дітей відмінне буде методичне поступування. Кілька прикладів вияснить це.
Загадки в перших днях навчання чи взагалі в тому часі, коли діти ще не вміють писати, треба зв'язувати з розмовами. Вони мають дітей розцікавити, дати при тім їм нагоду розвивати думання. Можна їх теж використати, щоб зв'язати в одно різні роди занять чи щоб увести врізнороднення.
Отак, наприклад, у підготовному очерку ведемо розмову про те, що дітям найближче, отже про домашні звірята. Зупиняємося на котикові. Діти оповідають кожне про свойого котика, про свої пригоди з котиками, про звички котів, тощо (совобідне висказування думок). Можна теж долучити короткий віршик про котика.
І тут місце теж на загадку. Але е. одна трудність. Коли, скажемо, загадку, то напевно одне-двоє дітей відгадає таки зараз, скаже голосно, і всі решта вже не потребують думати. Отак методичний підхід, виховний у свойому заложенні, тратить свою вартість. До того ж загадку зараз таки слід використати для дальших цілей. Щоб виминути оці від'ємні сторінки, стосую таке поступування.
Повчаю дітей, що скажу їм загадку, а хто відгадає, той не казатиме нічого, тільки нарисує (картки, олівці вже наперед роздані) те, що собі придумав. Після того проказую загадку:
Вдень сидить на печі, Довгі вуса має, в ночі всюди ходить, і миші лапає. Що це є?
Діти відгадують кожне про себе, потім рисують котика. Якщо бажаємо перейти тепер до рисування, можемо віддати дітям думку нарисувати, як кіт спить на печі, як ловить миші або й інші сценки з життя котика.
Певна річ, що загадку можна оформити теж в інший спосіб: Має вуса, лапки, любить молоко, любить також миші. Вгадайте: хто то?
До інших тем доберемо теж відповідні загадки. Коли розмова буде про песика, прокажемо загадку може таж:
За дня спить у буді та мало що чує,
В ночі зате бреше, подвір'я вартує.
Деколи загадку можна оформити так, що діти, щоб нарисувати те, про що мова в загадці, мусять рисувати цілу картину. Коли говоритимемо про осінні вітри, можемо дати таку загадку:
Рве сніпки зі стріхи, дерева згинає,
а часом то й шапку з голови скидає. ..
Щоб нарисувати "вітер", діти мусять рисувати цілу картину. Коли діти вже вміють писати (бодай стільки, щоб написати потрібне при відгадці слово) -- можуть замість рисувати писати. Опрацьовуючи, наприклад, букву "п", можемо збудувати лекцію так. Діти пізнали вже "п", писали "пес" (гляди: "Моя перша книжечка"). Хочемо застосувати писання з пам'яти для вправи й утривалення. Проказуємо загадку про пса (гл. вище текст чи теж іншу), а діти, відгадуючи, записують на карточках чи зшитках. По написанні пе-реводимо провірку (контролю): пишемо "пес" на таблиці; діти порівнюють і справляють.
Інший приклад:
Діти пізнали вже букву "в". Для втривалення і вправи наступну лекцію оформлюю ось як:
Тема: творення нових слів зі знаних елементів.
Ціп ь: розвиток думання, писання з пам 'яти.
З а с і б: розв 'язування загадок.
Перебіг лекції:
1) учитель задає загадки,
1) писання з пам 'яти,
2) провірка.
По короткій, якщо треба, розмові учитель повчає: скажу вам загадку, а хто відгадає, не говорить нічого, тільки напише; хто не знає, як написати, той нарисує. Потім проказує загадку:
На гумових колесах само їде скоренько, як побачиш - з дороги уступися швиденько. Що це?
Коли діти вже напишуть, учитель доручає відчитати кільком учням. Що ти написав? Авто. Напиши те саме на таблиці! Тепер учитель пише сам на таблиці "авто", доручає порівняти і поправити, евентуальне ще раз написати. (Діти, що рисували, підписують рисунок).
Якщо діти пишуть слабо, учитель заслонює кусником картону напис на таблиці, потім відслонює одну букву за одною, діти у себе показують букви пальцями; евентуальне справляють (аналіза). Скажу вам ще одну загадку:
Кріси й кулі мають, ворогів проганяють. - Хто це?
Діти пізнали основне слово "вояк" (гл. "Моя перша книжечка"), тепер пишуть "вояки". Поступування як повище. Скажу ще одну загадку:
Живе у лісі, вівці пориває, зимою часом на людей нападає. - Хто це? Діти пишуть "вовк". Дальше поступування як попередньо. Майже при кожній букві, а бодай що якийсь час, можна стосувати подібні лекції. Тільки що загадки прийдеться укладати вчителеві самому.
Деколи загадки можна вжити, щоб спонукати дітей запитати про нову незнану букву.
Отак починаємо розмову про сніг (гл. "Моя перша книжечка"). У висліді даємо загадку:
Паде щось з хмари
Як пух біленьке.
Вгадайте: що то?
Але скоренько!
Діти починають писати і попадають на букву "г". Не знають, як її записати, питають. Учитель скоро пише "сніг", діти копіюють. Дальше поступування в тому випадку, як при всіх нових буквах. Певна річ, що з отого поодинокого випадку не можна робити норми".
Використана література:
" Науковий доробок українських галицьких педагогів у галузі дидактики. Хрестоматія. - Івано-Франківськ, 2002.

 
 

Цікаве

Загрузка...