WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Урок: Т.Г.Шевченко. “Мені тринадцятий минало...” - Реферат

Урок: Т.Г.Шевченко. “Мені тринадцятий минало...” - Реферат


Реферат з педагогіки
Урок: Т.Г.Шевченко. "Мені тринадцятий минало..."
Мета. Розкрити ідейний зміст твору, передати зміни у настрої хлопчика, викликані єднанням з природою, усвідомленням сирітської долі і почуттям вдячності до дівчинки; навчити виразно Читати вірш, знаходити художні засоби, допомогти учням відчути естетичну насолоду від виразного читання; ознайомити із змістом картини Їжакевича "Шевченко-пастух".
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань. Бінарний урок.
Обладнання. Портрет Шевченка, ілюстрації до вірша, фонограма поезії, картина С.І. їжакевича "Шевченко-пастух".
Форми роботи.
1. Біографічна довідка поета.
2. Опрацювання вірша "Мені тринадцятий минало":
а) виразне читання;
б) поділ тексту на частини;
в) розгляд поетики вірша.
3. Уміння передавати свої враження від прочитаної поезії.
4. Розгляд репродукції С.І. Їжакевича "Тарас-пастух".
5. Ігровий момент. Гра "Кросворд-розповідь "Дитинство Шевченка".
6. Твір (усний) "Мої враження від поезії" або "Чим мене схвилював вірш".
7. Кросворд за віршем "Мені тринадцятий минало".
Хід уроку
1. Оголошення теми, мета, завдань уроку.
Вчитель. Шевченко - геніальний український поет, який своїм полум'яним словом піднімав маси на боротьбу за знищення кріпосного права.
Тоді, коли жив Шевченко, існувала прірва між офіційною царською владою Росії і простим народом - голодним і уярмленим. Закріпачене селянство знаходилось у становищі робочої худоби, стогнало і корчилося у ярмі нелюдської експлуатації.
Та незважаючи на те, цар Микола І тримав маси в страшній бідності і перешкоджав їх розвитку, а народ-висував з свого середовища талановитих людей. Одним із тих, хто вийшов із самої гущі народу, був Т.Г. Шевченко.
Розкажіть, що вам відомо про Т.Г. Шевченка.
Учень. Народився Т.Г. Шевченко 9 березня 1814 р. в селі Моринцях Звенигородського повіту на Київщині - в сім'ї селянина-кріпака.
В 1816 р. з Моринців сім'я переїхала жити в Кирилівку, яка теж належала пану Енгельгардту.
На 32 році життя померла мати Тараса. Залишились сироти: сестри Тараса - Катерина, Ярина і Марія, два брати - Микита і Йосип.
Батько одружився вдруге. Як у прислів'ї говориться, прийшли злидні, а з ними й виросла біда. Шевченко пізніше писав: "Хто бачив хоча б здалека мачуху, і так званих зведених дітей, той, значить, бачив пекло".
Учень. Ось який трапився випадок під час відсутності батька. Якось у солдата, що перебував у них на квартирі, не стало трьох злотих. Мачуха, звичайно, вказала на Тараса. Хлопця гуртом смикали, погрожували, били, а він клявся і божився, що не брав. Тарас втік і заховався у бур'янах. Та на п'ятий день Степанко, син мачухи, сказав, де ховається Тарас. Невинного хлопця катували. Тоді він змушений був сказати, що взяв ті кляті 3 злотих.
Продали спідницю покійної матері, віддали солдатові гроші, а через деякий час у дуплі старої верби знайшли солдатські злоті, які там заховав Степанко.
Це був перший випадок у Тарасовому житті, коли він став жертвою несправедливості.
Учень. Управитель маєтку пана Енгельгардта запримітив у Тараса нахил до малювання і зауважив, що з нього може бути "кімнатний живописець".
Але Енгельгардт вирішив інакше: він нарядив його козачком і посадив у передпокої, наказавши сидіти нерухомо, чекати панського наказу. Раніше, він хоч і був кріпаком, але як малолітній, користувався можливістю утекти від кривд у гай або в поле, помилуватись природою, помріяти в самотині про кращу долю. А тепер він мусив терпляче чекати, доки поміщик - самодур крикне подати йому люльку, що лежить перед носом, або налити склянку води.
Шевченкові здалося це в сто раз гіршим, ніж носити воду в дяка, рубати дрова, зносити незаслужен! побої. Та не такий був Шевченко, щоб зробитися німим опудалом. Повний життя, завзяття, ненависті до панів і їх посіпак, він ігнорував наказ свого пана і крадькома перемальовував різні картини, наспівував улюблені гайдамацькі пісні.
Вчитель. Називаючи слуг у домі "козачками", пани, насамперед, польська шляхта і магнати, глумилися над минулим народу, адже у свідомості має слово "козак" жило як виявлення мужності, нездоланності і непокори. Цього глуму Шевченко ніколи не прощав гнобителям. За участь у антикріпосницькому товаристві Т. Шевченка заарештовують і віддають у солдати. Солдатчина тоді мало чим відрізнялась від ув'язнення. Перебування у солдатах викликало у поета невигойний біль за безповоротно втраченими хвилинами радості волі, далеким дитинством.
Спогади про нього іноді збуджували світлі почуття, які змінювалися журбою за рідним краєм. Сэме в такому стані він написав вірш "Мені тринадцятий минало".
У поезії розкрито зміни у настрої-хлопчика, викликані єднанням з природою, усвідомленням сирітської долі і почуттям вдячності до дівчини, що втішила Тараса - підлітка в горі.
1. Читання поезії напам'ять або прослуховування у магнітофонному записі.
2. Завдання. Поділіть вірш на частини і дайте заголовок кожній (письмово).
1. Радісний настрій Тараса.
2. Усвідомлення сирітської долі.
3. Дівчина розрадила Тараса. 3. Читання І частини (учень).
1. Як ви сприймаєте цю частину поезії?
- У першій частині показане замилування підлітка чудовим на-вколишнім світом. Ласкаве сонце ніби купало хлопчину в своєму промінні, усміхалися до нього і небо, і сонце. Все було невимовно гарним і рідним.
2. Прочитайте її частину. Висловите власне враження.
- Друга частина контрастна до першої. Усвідомлення сирітської долі немовби закриває від пастушка осяяний сонцем світ. Тон вірша передає похмурий настрій поета. Драматизм розповіді про долю покривдженого сироти посилюється введенням протилежних кольорів.
3. Визначте

 
 

Цікаве

Загрузка...