WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Форми і методи професійної підготовки майбутнього вчителя - Курсова робота

Форми і методи професійної підготовки майбутнього вчителя - Курсова робота

Рефлексивні уміння.
Зміст практичної готовності:
1. Мобілізаційні вміння.
2. Інформаційні вміння.
3. Розвивальні уміння.
4. Орієнтаційні уміння.
5. Комунікаційні уміння.
6. Перцептивні уміння.
7. Уміння педагогічного спілкування.
8. Уміння володіти педагогічною технікою.
Професіограма
вчителя
Знання:
1. Методологічних основ і категорій педагогіки.
2. закономірностей соціалізації і розвитку особистості;
3. законів вікового анатомо-фізіологічного і психічного розвитку дітей, підлітків, юнацтва;
4. спеціальні знання (із предмета).
А зараз я хочу привести декілька цитат - вислови відомих людей про педагогічну професію.
1. Змушений приховувати і обминати труднощі, вихователь легко може деморалізуватись, стати лицемірним, розчаруватись і розледачіти... Виникають скарги на невдячну працю: якщо Бог хоче когось покарати, то робить його вихователем.
Януш Корчак
2. Талант виховання, талант терплячої любові, повної відданості, відданості хронічної, рідше зустрічається ніж усі інші. Його не може замінити ні одна пристрасна любов матері, ні одна сильна доказами діалектика.
О.Герцен
3. Якщо вчитель має тільки любов до справи, він буде добрим учителем. Якщо вчитель відчуває тільки любов до учня, як батько, мати, він буде кращим за того вчителя, який прочитав усі книжки, але не відчуває любові ні до справи, ні до учня. Якщо учитель поєднує в собі любов до справи і до учнів, він - досконалий учитель.
Л. Толстой
4. Тільки рішуча людина, енергійна, з твердим характером, така, що знає, чого вона хоче, чому вона хоче і які засоби ведуть до виконання її волі, - тільки така людина може виховати рішучих, енергійних, сильних характером людей.
А.Дістервег
5. Ви для дитини, а не вона для вас; ви повинні пристосовуватись до її природи, до її духовного стану.
М.Добролюбов
6. Першою і найбільш потрібною учителеві якістю хай буде добронравність. Бо він є дзеркалом, дивлячись в яке, юнаки бачать весь розквіт доброчесті... Отже, хай буде учитель дзеркалом добрих звичаїв, і чого вчить або вчити збирається, те саме, як на зразкові хай показує на самому собі.
О.Духнович
7. Воспитание - великое дело: им решается участь человека.
В.Белинский.
8. Велик тот учитель, который исполняет делом чему учит.
Катон Старший
9. От правильного воспитания детей зависит благосостояние всего народа.
Джон Локк
10. В воспитании все дело в том, кто воспитатель.
Д.Писарев
Під час своєї психолого-педагогічної практики у школі я мала унікальну можливість поцікавитись в учителів та в учнів старших класів (10 клас) їх думкою щодо професіограми вчителя. Кожен, хто брав участь в анкетуванні, отримав узагальнену модель вчителя (подану вище) і, як учителям, так і учням, я запропонувала дати відповіді на слідуючи запитання:
1. Чи вважаєте ви цю модель досконалою?
2. Оцінюючи дану професіограму, чи вважаєте ви професію вчителя дуже складною?
3. Чи володієте ви всіма вказаними якостями, уміннями, знаннями (чи відповідаєте цій професіограмі)?
4. Який блок з цієї професіограми ви б виділили як найголовніший?
5. Чи й справді, на вашу думку, учителю, який працює кожного дня у школі, потрібні всі ці якості. Знання, уміння?
6. Оцінюючи роботу своїх вчителів (свою роботу) скажіть, будь ласка, чи всі складові частини професіограми присутні у їх діяльності (у вашій педагогічній діяльності).
7. Чи знали ви про таку професіограму, коли у вас виникло бажання стати вчителем і ви пішли здобувати освіту у вищий педагогічний заклад?
8. Виділіть, будь ласка, із кожного блоку професіограми по одному пункту, який ви вважаєте найголовнішим.
9. Після ознайомлення із професіограмою чи бажаєте ви ще і досі здобути цю відповідальну професію вчителя (якщо ж, звичайно, у вас було таке бажання).
10. Звичайно ж, відповіді були різні, але в них було і багато схожих думок.
Після ознайомленні із відповідями всіх учасників анкетування я вирішила узагальнити їх і познайомити вас із результатами. Майже всі учасники анкетування відповіли, що дана модель є дуже складною, хорошою за змістом, хоча, звичайно ж, не досконалою, так як немає нічого досконалого. Більшість вчителів, відповідаючи на третє запитання, говорили що вони володіють всіма цими якостями (щось присутнє в них більше, а щось - менше). Вони говорили, що ніколи не задумувались, що в них стільки всього є: знань, умінь та якостей, і саме ця модель допомогла їм усвідомити всю складність своєї професії. Звичайно, всі ці частини професіограми проявляються в їх роботі кожного дня: на кожному уроці, на кожній перерві. Всі частини даної моделі не можуть проявлятися в один і той же момент, але протягом дня виявляються всі ці якості, уміння та знання і можна буде зрозуміти, чи відповідає вчитель даній моделі. Щодо учнів, то вони оцінювали різних вчителів по-різному: хтось дуже строгий, чесний, порядний, гуманний, привітний, а хтось - не вміє спілкуватися з учнями, не розуміє, не поважає їх. Хоча всіх вчителів вони оцінили як справжніх спеціалістів із своїх предметів, які вони викладають.
Щодо найголовнішого блоку цієї професіограми, тоніхто із опитуваних не виділив такого, обґрунтувавши свою думку тим, що всі складові мають бути присутні в учителя, вчителю все потрібно у його діяльності кожного дня. Якщо підсумувати відповіді опитуваних на четверте запитання. То можна сказати, що більшість із них відповіли так: 1) із професійно значимих якостей головною вони виділили любов до дітей, 2) із знань - спеціальні знання (із предмета), 3) із педагогічних умінь - уміння педагогічного спілкування. Учні-опитувані надали також великого значення периферійним якостям: зовнішня привабливість вчителя, почуття гумору. Щодо сьомого запитання, то більшість вчителів відповіли, що були знайомі із таким поняття як професіограма, але не знали що вона є саме такою. Але вони не розчарувалися і їм дуже подобається їх професія.
Хоча дуже багато учнів негативно ставляться до професії вчителя, та декілька із них написали у своїх відповідях, що бажають стати вчителями і після закінчення школи мають намір навчатися у вищому педагогічному закладі. Дана Професіограма дуже зацікавила їх, вони дивувались, що професія вчителя є такою складною, вони думали, що вчитель повинен знати тільки свій предмет і вміти викладати його доступно для учнів. Дана Професіограма дала їм змогу уявити собі ідеального вчителя, який би володів всіма цими якостями, знаннями та уміннями. Деякі учні "приміряли" дану модель на себе і говорили, що якщо вже вони будуть вчителями, то хорошими, ідеальними, які відповідатимуть даній професіограмі.
На мою думку, дане анкетування не було даремним. Дана Професіограма "відкрила очі" учням та вчителям на ті вимоги, які ставить професія до людини.
Взагалі вся педагогічна наука поділяється на такі чотири великі розділи: загальні засади педагогіки, теорія навчання, теорія виховання, історія педагогіки. Кожен з цих розділів, який викладається у вищому навчальному закладі ставить певні цілі перед собою. Цільовий компонент першого розділу "Загальні засади педагогіки" включає:
1. Ознайомлення студентів з предметом та основними

 
 

Цікаве

Загрузка...