WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Творча особистість дитини: поняття та формування - Курсова робота

Творча особистість дитини: поняття та формування - Курсова робота

розвитку творчих здібностей приділяється підвищена увага.
На основі виявлених даних дається обґрунтована рекомендація щодо навчання дитини у школі - гімназії, ліцеї чи класах певного профілю. Окремо видаляємо рекомендації батькам, вихователям і вчителям щодо раннього діагностування підвищеного рівня здібностей дитини в тій чи іншій галузі.
ДІАГНОСТИЧНА ТАБЛИЦЯ.
1. Прізвище дитини...
2. Рік народження...
3. Домашня адреса...
А. Психодіагностичні тести.
І. Класифікація:
1. за номерами;
2. за кольорами і розміром;
3. на розсуд дитини.
ІІ. Вилучення зайвого:
1. предметні малювання;
2. геометричні форми;
3. словесні завдання.
ІІІ. Читання:
1. знання букв, читання тексту;
2. складання слів із букв;
3. складання речень із запропонованими словами.
IV. Письмо:
1. малювання за даними словами чи реченнями;
2. копіювання фрази з іноземної мови або набору букв довільним шрифтом;
3. графічний диктант.
V. Творчі здібності:
1. складання оповідання за серією малюнків;
2. продовжити або закінчити оповідання;
3. розказати пригоду, подію, епізод на вибірдитини з власного досвіду.
Всього балів...
Висновки...
Б. Самооцінка дитини:
1. Твоя улюблена іграшка, гра?
2. З ким тобі цікаво гратися?
3. Що ти любиш і вмієш робити?
4. Чого ти хочеш навчитися?
5. Чи любиш ти тварин, природу?
6. Чим відрізняється дорослі від дітей?
7. Заспівай свою улюблену пісню, розкажи улюблений вірш.
8. Поясни, чому любиш цей вірш чи пісню.
9. Полічи, виконай математичні дії.
10. Тобі подарували чарівну квітку із 5 пелюстками. Як ти їх використаєш?
Всього балів...
Висновки...
ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА
А. Психологічні тести.
І. Класифікація геометричних форм виявляє здатність розрізняти основні кольори, форми, величину, співвідносити їх, диференціювати якість виконаної роботи, допомогти зробити висновок про рівень розвитку психологічних процесів, розумову активність, самостійність у діях з конкретним матеріалом, вияв елементів логічного мислення, його оригінальність.
ІІ. Вилучення зайвого.
Це завдання на зрілість операцій мислення і його рівень. Виявляє володіння загальними поняттями, операціями мислення (аналіз, синтез, узагальнення, абстрагування, порівняння), здатність бачити суттєві ознаки, робити висновки, встановлювати логічні зв'язки як на конкретному, так і на основному матеріалі.
ІІІ. Читання.
Дозволяє встановити можливості навчання, мовний розвиток, рівень знань, досягнутий дитиною, стан навичок читання. Виявляє особливості читання, словниковий запас, розвиток фонематичного слуху, здібності до навчання.
IV. Письмо.
Виявляє рівень розвитку дрібної моторики руки, навички малювання, письма, уміння користуватися правилами, виділяти основні елементи, самостійно контролювати якість виконання, працездатність. Свідчить про стан набуття навчальних навичок, здатність до навчання, оволодіння правилами граматики на практиці, працездатність.
V. Творчі здібності.
Завдання на зрілість особистості дитини, її емоційно-вольову сферу, здатність до самостійного опанування знаннями, наявність творчих можливостей, стійкість поведінки, інтересів, цілеспрямованої діяльності. Виявляє здатність установити різні зв'язки і залежності, оцінити ситуацію, словниковий запас, вміння використовувати свій життєвий досвід, дотримуватися логічної послідовності, рівень творчої уяви, можливості спілкування.
Б. Самооцінка дитини.
Наведені запитання дають можливість виявити притаманні лише цій дитині якості особистості серед інших. Відповіді на запитання свідчать про те, як дитина усвідомлює взаємини з дорослими, майбутніми вчителями, та своє місце серед них (дорослих) у спілкуванні, як регулює свою діяльність, вчинки, почуття, думки. Показують, наскільки дитина критична, вимоглива до себе, як ставиться до успіху та невдачі, які цілі ставить для себе, як хоче їх досягти.
Самооцінка впливає на рівень пізнавальної діяльності, сприймання інформації, вирішення інтелектуальних завдань, на рівень самоконтролю, самостійності, регуляцію діяльності і поведінки, рівень діяльності і поведінки, рівень їх усвідомленості, виявляє здібності і нахили дитини та загальну психічну зрілість як особистості.
В. Спостереження батьків.
Бесіда з батьками за наведеними питаннями (можливі інші , зокрема ті, що наводяться у другій частині методичних рекомендацій), дає можливість встановити дійовий контакт в інтересах дитини, щодо виявлення подальших можливостей в навчанні і вихованні.
Відповіді на поставлені запитання дадуть змогу виявити завдання виховання в сім'ї, доцільність цих методів та їх результативність, а також ті тонкі особливості формування дитини як особистості, які пояснюють ранній психічний розвиток, її здібності, нахили, успіхи в навчанні, конкретизують подальші завдання батьків щодо виховання і навчання їхньої дитини.
Г. Висновки вчителя, вихователя.
Під час складання характеристик вчитель орієнтується на вказані запитання, які відображають такі моменти, які б характеризували дитину як особистість: її зрілість, досягнення в діяльності, вихованість, подальші можливості виховання та навчання, прояви своєрідних здібностей і нахилів, використовують педагогічні рекомендації про умови індивідуального навчання дитини. Деяким обдарованим дітям для більш повної реалізації можливостей необхідний вчитель, спеціаліст, наприклад, у галузі музики і мистецтва.
Для того, щоб полегшити батькам визначитися, в якій галузі яскраво виявляються здібності дитини, наводимо спеціально розроблену анкету:
1. Якщо порівнювати фізичну активність вашої дитини з активністю її ровесників, на чию користь буде це порівняння?
2. У якому віці ваша дитина навчилася: вирізати картинки ножицями, розфарбовувати малюнки всередині контурів, зав'язувати шнурки, писати друковані літери алфавіту, писати друкованими літерами своє ім'я та інші слова, переписувати або копіювати оповідання, вірші, називати літери алфавіту (в книгах, на вивісках тощо), читати і вимовляти своє ім'я по літерах, читати окремі слова, називати час, рахувати гроші, запам'ятовувати телефонні номери.
3. Чи розуміє дитина деякі речі, які є досить складними для її віку? Наприклад, які?
4. Чи використовує у своїй мові складні слова, говорить довгими реченнями?
5. Чи можна сказати, що ваша дитина має надзвичайно гарну пам'ять?
Визначивши рівень обдарованості дитини, багато хто з батьків намагається зробити все можливе для підтримки її розвитку і хотіли б отримати відповідні рекомендації психолога. З цією метою ми наводимо анкету для батьків обдарованих дітей, яка містить питання щодо

 
 

Цікаве

Загрузка...