WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Профілактика і зниження алкогольної та наркозалежності - Курсова робота

Профілактика і зниження алкогольної та наркозалежності - Курсова робота

організму.
3.ПРОФІЛАКТИКА КУРІННІ ТА ІНШИХ ФОРМ ПОВЕДІНКИ ЗАЛЕЖНОСТІ У ПІДЛІТКІВ.
Сучасна молодь вступає в життя не тільки ва період бурхливого розвитку науки й техніки, й у період негативного впливу ряду чинників, перше місце серед яких посідає куріння, шкідлива дія, якого відчувається не відразу, а поступово. Куріння та його вплив на організм стали сьогодні соціальною і медичною проблемою.
Куріння як залежність є звичкою, що наносить шкоду здоров'ю. Вона формується за умови наявності трьох факторів: соціального, особистісного і фізичного.
Соціальний фон - це ставлення суспільства до вживання цієї речовини: чи є це законність, вигідність державі, визнання культурою, доступність речовини. До соціального фону належать державні й суспільні програми, спрямовані на підтримку здорового способу життя. На допомогу людям, що вирішили позбутися залежності. Істотною характеристикою соціального фонду є подвійне ставлення до куріння: з одного боку - воно дозволене і заохочується виробниками цигарок, з іншого боку - "Міністерство охорони здоров'я попереджає..."
Особистісний фон створюється в процесі життя кожного індивіда і задається глибиною розколу душа/тіло чи відчуття екзистенціальної ізоляції, сімейною ситуацією.
Фізіологічний фон важливий стосовно визначених видів наркотиків, до яких людський організм адаптується таким чином, що людина, яка раптово припиняє приймати речовини, може занедужати.
Специфіка куріння як виду залежності полягає в тому, що воно ідеально вирішує клубок проблем.
1. Початок куріння завжди пов'язаний з неприємним відчуттям. Однак одні люди через неприємні відчуття більше не відновлюють спроби, інші ж, що мають звичку дисоціюватися від свого тіла, продовжують курити.
2. Куріння завжди припускає участь іншого. Коли двоє чи більше людей курять разом, вони немов обмінюються символами - разом випробують біль самотності, біль своєрідності.
3. Куріння як поведінковий акт пов'язаний з ритмічністю. Курінням ми немов регулюємо подих, робимо його довільним, ставимо під свій контроль. Часто як вигоду від куріння називають розслаблюючий ефект, зняття стресу, заспокоєння.
3.1.Впив тютюну на організм підлітка.
Головна мішень доля тютюнового диму - верхні дихальні шляхи та легені. Подразнення слизових оболонок починається вже в ротовій порожнині. При курінні крізь шар тютюну всмоктується повітря, яке посилює горіння. При цьому тютюновий дим руйнує емаль зубів, призводить до запалення слинних залоз. Це супроводжується підвищеним слиновиділенням. Слизові оболонки гортані, трахеї, бронхів також подразнюються тютюновим димом, що створює умови для розвитку хронічних бронхітів, пневмоній.
У тютюні дуже багато канцерогенних речовин, які спричинюють онкологічні захворювання. Курці з дуже великою ймовірністю можуть захворіти на рак ротової порожнини, гортані або легень.
Дуже шкідливо куріння позначається і на зовнішності людини. Навіть у молодому віці при невеликому стажі куріння проявляються характерні ознаки курця - пожовтіння зубів і нігтів, нездоровий колір шкіри, мережа розширених судин на обличчі.
Куріння є фактором ризики розвитку серцево-судинних захворювань. Викурювання навіть однієї цигарки призводить до прискорення серцевого ритму, звуження судин, підвищення артеріального тиску.
Результат куріння - порушення функціонування серцевих м'язів, що може призвести до інфаркту міокарда. Внаслідок куріння може розвинутися таке тяжке захворювання судин ніг як облітерируючий ендартеріїт, яке дуже часто супроводжується ампутацією кінцівок.
Нервова система, кров, органи травлення також страждають при попаданні в організм продуктів горіння тютюну. Куріння провокує розвиток виразки шлунка, ускладнює інші захворювання.
Компоненти тютюнового диму руйнують вітаміни в організмі людини, послаблюють його імунну систему, внаслідок чого у курців часто спостерігаються прояви алергії, перебіг усіх захворювань триваліший, а лікуються вони важче, ніж ті, хто не курить.
Як і всі наркотичні речовини, нікотин - головна складова тютюнового диму, потрапляючи в організм, змінює його діяльність таким чином, що людина починає відчувати більшу чи меншу, усвідомлювану чи ні, потреба в ньому - розвивається залежність. Сучасні дослідження свідчать про те, що складові тютюнового диму є речовинами, які викликають дуже стійку залежність. Сучасні дослідження свідчать про те, що складові тютюнового диму є речовинами, які викликають дуже стійку залежність.
Це підтверджують такі статистичні дані: 85% курців хотіли б кинути курити, але вдається це лише 15% з них.
Важливо також пам'ятати, що великої шкоди курців завдають не тільки собі, а й усім тим, х то їх оточує. Вдихаючи тютюновий дим у прокуреному приміщенні, пасивний курець зазнає такого ж впливу компонентів тютюну, що й сусід, який палить, часто з ними ж руйнівними наслідками для здоров'я.
3.2.Вплив нікотину на важливо життєві органи підлітка.
Хворобливі зміни виникають не відразу, а при певному "стажі" куріння. Підлітки не думають за наслідки куріння. Вони кажуть: "Мало що там буде через 10 чи 20 років. Сьогодні нас це не турбує".
Звичайно, тепер вони не задумуються над майбутнім. Їм нема ще 18 років, і вони сподіваються, що довго будуть молодими.
Однак деякі тяжкі розлади виникають одразу після того, як людина починає курити.
Ці зміни особливо помітні в підлітків та осіб молодого віку.
Особливо страждає від куріння пам'ять. Було проведено такий експеримент. Обстежені дві групи студентів (по 9 осіб) одного віку й статі, перша група - курці, друга - ті, що не курять. Виявилось, що куріння знижує швидкість запам'ятовування та обсяг пам'яті. Курці запам'ятовували повільніше від решти студентів.
Чому люди курять?
Насамперед з'ясуймо, чому люди починають курити. Хлопці вважають геройством викурити цигарку потай від дорослих.
Куріння швидко набирає характеру сталої звички, якої важко позбутися. Виникає хвороблива пристрасть до тютюну, щось подібне до наркоманії. Уже через 2-3 години після куріння в людини з'являється бажання знову закурити.
Коли сигарети немає, вона намагається дістати її. Деякі люди кидають курити. Та, на жаль, більшість людей цього не можуть зробити. Вонине розуміють, що руйнують своє здоров'я. А відновлювати зруйноване дуже важко, тому треба берегти те, що маємо, а саме здоров'я.
Здоров'я - це в першу чергу, спосіб життя людини. Це той стиль, який людина вибирає для себе, і саме він визначає, досягне людина благополуччя чи ні. Давно доведено, що все, що робить людина, відбивається на стані її здоров'я. До доброго здоров'я людина може йти, будучи зовсім здоровою чи навіть інвалідом. Добре здоров'я містить у собі всі цілі в житті людини, ї інтереси і корисні звички. Це почуття сповнене любові до самого себе.
ЛІТЕРАТУРА
1. Березіна Н.О, Вінда О.В. Галябарник М.М. Запрошуємо до діалогу.
2. Вінда О.В. Коструб О.П., Самова І.Г., Березіна Н.О, Формування навичок здорового способу життя у дітей і підлітків.
3. Василенко Л.Б. Основи безпеки життєдіяльності.
4. Зимовіць Н.В., Сивогракові З.А. Твоє життя - твій вибір.
5. Яцук Г.В., Бабин І.І., Барна Л.С., Страшнюк Н.М. Здоров'я - найбільше благо.

 
 

Цікаве

Загрузка...