WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Учитель-майстер! педагогічна майстерність - Реферат

Учитель-майстер! педагогічна майстерність - Реферат


Реферат на тему:
УЧИТЕЛЬ-МАЙСТЕР! ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ
Учитель. Який він? У чому полягає його завдання? Ті, хто вже багато років працює з дітьми, неодноразово над цим замислюються.
Учитель - це хто? Людина, яка дає конкретні знання, чи людина, яка взяла на себе величезне завдання - виховувати людей? Багато хто знає, що учні не люблять, щоб їх виховували. Учителів, які "насильно" цим займаються, вони не люблять. Виходить, урокодавач? Але й у чистому вигляді урокодавачів діти також не люблять. Щоправда, менше. "Не лізе до тебе в душу. Навчає. Навчає добре. Що іще треба?" Так відповідають вони.
То, хто ж такий учитель? Майстер!
Учитель - це лікар, лікар - психолог, лікар діагност - зцілитель дитячих душ.
Учитель - це екстрасенс. Він має вміти заворожувати своєю мовою, переконувати всіма своїми діями, захоплювати, підкоряти своїм цілям слухачів. А учні в нас в переважній більшості, як і раніше, слухачі...
Учитель - це священнослужитель, бо він уселяє віру в життя, торжество людського добра та у милосердя і жаль, віру в неповторність і особливе призначення кожної людини.
Учитель - це дослідник. Він постійно експериментує, аналізує, вносить виправлення у свою діяльність.
Учитель - це громадянин, патріот у своїй про небайдужий до всіх подій, що відбуваються в житті.
Учитель - це філософ, що намагається зрозуміти сенс життя і розмірковує над її секретами.
Учитель - артист? Ні. Хіба ж він грає роль учителя? Ні, це його життя...
Учитель - режисер? Так! Причім, тонкий за своїм підходом.
Учитель - керівник? Так, найвищого рангу - генератор ідей, прогнозист, плановик, організатор.
Учитель - інтелігент! Він мусить бути інтелектуалом, не зацькованим міністерськими інструкціями і догмами, а таким, який не лише знає їх, а й уміє творчо переробити і збагатити філософією життя.
Учитель - це людина, яка володіє ґрунтовними знаннями не лише в галузі свого предмета.
Учитель - це чорнороб, який не соромиться виконувати з дітьми будь-яку роботу - фарбувати, ремі вати, лагодити...
Учитель - це людина, зі своїми слабкостями дивацтвами, стражданнями...
Як би хотілося, щоб учитель міг зрозуміти ж кожного учня, а учні поважали життя кожного вчителя...
Як би хотілося, щоб учитель розумів, що в будь-які часи, особливо сьогодні, він особистість, за якою підлітки перевіряють свої життєві позиції. Як би хотілося, щоб учитель розумів, що, можливо, він - єдиний, хто допомагає прозріти цим молодим шукачам, самовпевненим підліткам.
Учитель - це і батько, і мати для багатьох. Нехай не щомиті, а в одну секунду, лише один раз під нетривалої бесіди, він зможе дати те, що шукає маленька підростаюча людина...
Учитель - це образ, створений століттями і тому шанований усіма. Усі чекають від людини цієї професії саме вчителювання!
Учитель - це Майстер. Майстер слова, Майстер звуку. Майстер думки, Майстер емоцій і настроїв. Майстер створення - констатації знань...
Тому, для того щоб стати Вчителем, кожен має збагнути, що урок - це не 45 хвилин спілкування з учнями, а все життя, прожите до цього даною людиною. І залежно від того, як вона його прожила, 45 хвилин уроку в кожного вчителя пройдуть по-різному...
Но мир! Но жизнь! Ведь человек до}
чтоб знать ответ на все свои загас
Ґете. "Фауст"
ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНІСТЬ
Педагогічна майстерність. У чому вона полягає? Можливо, в найпростішому - бути гарною, доброю людиною? І все? Можливо, адже досвід свідчить, що як би ти не володів психологією, знанням свого предмета та вмінням інтерпретувати його залежно від стану учнів, але сам людина нецікава, то в учнів не буде бажання вчитися, не буде успіху в навчанні, не буде найголовнішої складової навчального процесу - довірливого ставлення твоїх вихованців до тебе і до твого предмета.
Безперечно, важливо й те, як ти заходиш до класу, як будеш одягнений, як будеш усміхатися, засмучуватися, радіти. Авжеж, як іноді пишуть, мають бути артистичні здібності, але усе-таки все набагато глибше, набагато серйозніше, професійніше. У чому полягає педагогічна майстерність учителя? Як стати Майстром?
Згадаймо безліч відкритих уроків, які проводили колеги. Майже на всіх усміхнений учитель - оптиміст, чудові діти, які "все знають" і щиро прагнуть допомогти вчителеві виглядати в очах своїх побратимів якомога краще. На уроці все найвищого ґатунку - і техніка, і демонстраційні експерименти, і логіка побудови уроку, і дивні методичні прийоми. Усе чудово, але відчувається якась фальш у взаєминах, яка порушує ту інтимність, що притаманна стосункам між Вчителем і учнями.
Відкритий урок закінчився, і дуже важко виходити з цього ідеалізованого стану відкритого уроку...
Звичайно, такий урок не відбувся б, якби вчитель щодня, щоуроку не виконував "чорнову" роботу, закриту для своїх колег. От у цьому закритому від глядача житті учнів і вчителів ми й спробуємо розібратися.
З яких складових складається педагогічна майстерність учителя? Спробуймо їх назвати.
Головна складова - духовність учителя.
До того, як говорити про які-небудь механічні дії вчителя на шляху оволодіння педагогічною майстерністю, передусім варто зазначити: якщо людина хоче стати вчителем, Майстром, то в неї має бути саме цей дух - дух учителювання. Тобто - бажання вчити. Бажання спілкуватися з дітьми. І якщо найголовнішими ліками в цьому складному житті для людини, головною радістю її існування може стати спілкування з дітьми, тоді є в ній цей дух, дух учителя. Отже, вона зможе стати Майстром. Якщо такого вчительського духу в неї немає, то жодні поради з неї не зроблять Майстра.
"Іскра, що запалює творчість, закладена в самому зерні духу". Так писав великий Микола Костянтинович Реріх.
Духовність учителя привносить в урок особливий дух, уникає штучності в його атмосфері, дає учням задоволення від процесу навчання і, як наслідок, успішність у навчанні.
1. Ґрунтовне знання свого предмета.
Справді, учитель, який знає свій предмет, залишається у виграші порівняно з учителем, який у ньому "плаває". Але, що таке "знає"?
Безумовно, учитель мусить володіти фактичними даними предмета в межах програми. Він зобов'язаний навчитися інтегрувати знання як у самому предметі (внутрішня інтеграція), так і багато знати з близьких предметів (зовнішня інтеграція). Він має знати різноманітні історичні дані, цікаві факти, приклади сучасного етапу розвитку науки, який навчає учнів, філософію предмета.
2. Розуміння мети і завдання навчання.
Кожна епоха, різні історичні зміни в державі ставлять перед освітою нові завдання. На жаль, досвід спілкування з учителями дає мені право говорити про те, що багато вчителів не завжди знають, навіщо вони навчають своєму предмету. Не розуміючи цього, вони лише передають знання з теми, а відтак, і учні не в змозі збагнути, навіщо вчити даний предмет, що він дає для світосприймання.
3. Уміння володіти технологією добору матеріалу до уроку,
до теми.
Часто на уроках викликає подив - учитель стільки всього розповів учням з теми уроку. Дані так і сиплються на них. А наступного уроку вчитель обурюється: "Стільки всього їм розповів на минулому уроці, а вони, ледарі, не хочуть навіть повторити або вивчити". І так з уроку в урок. Такий учитель, знаючи багато чого зі свого предмета, не здатен навчити учнів. І все тому, що не володіє технологією добору матеріалу до теми, до даного уроку.
4. Знання, розуміння і володіння методами навчання.
Як часто різні комісії заважають нам учити учнів. Приходить комісія, і ти намагаєшся провести

 
 

Цікаве

Загрузка...