WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Корекційно-розвивальна програма з питання тютюнопаління - Реферат

Корекційно-розвивальна програма з питання тютюнопаління - Реферат

контролювати власні емоції, якщо вважаєте це потрібним і знаєте, як це зробити.
5. Вербальні техніки. Опрацювання вербальної техніки зміни власного стану. Знайомство з технікою "Я-, Ти-висловлювання". Вираження негативного почуття у прийнятній формі. Інформаційний аркуш 12 (див. додаток).
o Відписати. Переформулювання виловлювань.
o Переконструювання "Ти-судження" на "Я-повідомлення". Група сідає у два концентричних кола так, щоб учасники знаходилися обличчям один до одного:
а) учасники внутрішнього кола пред'являють "Ти-судження", а учасники зовнішнього кола повертають їм "Я-повідомлення";
б) учасники внутрішнього кола пред'являють "претензію" у формі "Я-повідомлення", а зовнішнє коло реагує ситуаційно.
6. Використання жарту, кепкування. Цей психологічний прийом можна назвати награним роздратуванням. Людина насправді ледь сердиться, але зображує награне обурення. Усмішку викликає невідповідність між незначністю приводу й перебільшених розмірів роздратування.
Приклад: Сценка на пляжі. Після сильного удару волейбольний м'яч вилітає з кола й влучає в голову дуже поважному панові, зосередженому на преферансі. Погладжуючи лисину з достоїнством людини, що усвідомлює, наскільки в нього високе чоло, пан членороздільно вимовляє: "Так, якщо цей м'яч ще раз до мене потрапить, я його тихесенько ножичком поріжу".
Це було сказано й зіграно так, що всі оточуючі, зокрема й волейболісти, розсміялися, хоча водночас зрозуміли серйозність попередження й перенесли своє коло подалі від преферансистів.
7. Дискусія:
o Чи можу я бути господарем своїх почуттів?
o Чи варто приглушувати емоції?
o Важливо визнавати свої почуття, емоції як необхідну складову частину життя. Учіться ними керувати, але не приглушувати.
Можна використовувати притчу: "Просто прямуйте своїм шляхом".
Один із учнів запитав Майстра:
- Якщо мене хто-небудь ударить, що я маю робити?
Майстер відповів:
- Якщо на вас з дерева впаде суха гілка й ударить вас, що ви повинні робити?
Учень сказав:
- Що я буду робити? Це ж проста випадковість, збіг, що я виявився під деревом, коли з нього упала суха гілка.
Учитель сказав:
- Так, робіть те саме. Хтось був божевільний. Був у гніві й ударив вас. Це все одно, що гілка з дерева впала на вас. Нехай це не тривожить вас, просто прямуйте своїм шляхом, начебто нічого й не сталося.
2. Вправа "Мій портрет у променях сонця" (І.Дубровіна).
Процедура: Тренер просить відповісти на запитання: "Чому я заслуговую на повагу?", наступним чином: намалюй сонце, у центрі сонячного кола напиши своє ім'я чи намалюй свій портрет. Потім уздовж променів напиши усі свої чесноти, усе гарне, що ти про себе знаєш. Постарайся, щоб було якнайбільше променів".
Потім обговорення. Бажаючі зачитують перелік своїх чеснот, показують намальоване ними сонце.
3. Техніка з Арт-терапії. Призначення:
o підвищення впевненості в собі;
o входження в позначку-систему. Етапи:
1. Згадайте свого далекого предка, про якого що-небудь знаєте. Намалюйте його.
2. Об'єднаєтеся в групи по 2-3 особи й розповідайте по черзі про свого предка.
3. Напишіть йому листа.
4. Уявіть собі свого дуже далекого нащадка. Яким ви його бачите? Намалюйте.
5. Розійдіться по тих самих групах і розповідайте про нього.
6. Напишіть листа-наставляння своєму нащадкові до визначеної дати. (Вік нащадка береться молодший на 1-2 роки, ніж вік групи, що вчиться.)
7. Можна запропонувати написати листа від нащадка, влаш- тувати щось на зразок листування.
Домашнє завдання: Тренер просить усіх учасників підготуватися до самопрезентації. Він розмовляє індивідуально з тими учнями, у яких це завдання викликає труднощі й допомагає їм придумати, як найкраще себе представити.
Зустріч 8
1. Гра "День народження".
Процедура: Усі члени групи анонімно дарують один одному уявні подарунки, немовби можливості того, що дарує, нічим не обмежені. Для цього гравці запасаються маленькими аркушами паперу на одиницю менше за кількість учасників. Потім тренер повідомляє, що розпочато збір подарунків для гравця Р. Усі пишуть назви, характеристики явищ, предметів, об'єктів, що хочеться подарувати саме гравцю Р. Кожний пише свій по-дарунок на одному з аркушів свого набору. Подарунки не підписуються. Тренер збирає подарунки і складає окремим стосиком, не передаючи доти, доки не будуть зібрані подарунки для всіх бажаючих. Потім подарункові набори роздаються. Якийсь час учасники вивчають зміст записок.
Обговорення підсумків може вилитися у вільний обмін враженнями. При цьому непогано поцікавитися, чи є в кого-небудь однакові записки. Чи є в кого-небудь подарунки, які стали неприємним сюрпризом, чи навпаки, що приємно здивували. Скільки кому подаровано речей, що мають практичне, побутове значення, а скільки - романтичних подарунків.
Оскільки дарувати можна все, що завгодно, від "зів'ялої троянди, забутої у вазі на дачній веранді", до "незаселеного острова", від "струнких ніг" до "доброти", то зрозуміло, які несподіванки містить у собі наївна, на перший погляд, процедура. Адже набір аркушів з написаними на них подарунками -це форма вираження ставлень гравців один до одного, повідомлення про те, чого, на думку інших, не вистачає в житті їхніх колег.
2. Вправа "Здібності".
Призначення: Розвиток упевненості у своїх здібностях (талантах) і спроможності досягнення поставлених цілей.
Психологічна (теоретична) сутність вправи:
Кожна людина є тим, ким вона себе уявляє в думках. Якщо ви себе оцінюєте позитивно, то і почуватиметеся добре. Більш того, якщо ви думаєте, що маєте певні якості й таланти, то ви ними й володітимете. Запропонована нижче техніка допоможе вам досягти того, чого ви прагнете.
Завдання:
1. Запишіть ваші твердження щодо того, хто ви є чи ким ви можете стати, що у вас є чи чого ви хочете. Наприклад:
o у мене захоплююче й творче життя;
o я комунікабельний і розкутий;
o я добиваюся успіху в усьому, що роблю, і нині я успішно справляюся з поставленим завданням тощо.
2. Коли ви закінчите писати, оберіть найважливіші твердження та зосереджуйтеся на них близько хвилини. Потім замружте очі й повторюйте самі собі твердження багато разів упродовж 2-3 хвилин. Перетворіть ваші твердження в зорові образи, тобто за допомогою своєї думки уявіть написане положення.
3. Вправа "Успіх".
Призначення: розвиток упевненості в собі на основі уявлень про досягнутий успіх.
Психологічна сутність вправи: завдяки усвідомленню досягнутого успіху ви почуваєте в собі більше сил, більше динамічності, більше цілеспрямованості, більше почуття власної гідності й усі ці почуття роблять внесок у почуття більшої впевненості в собі.
Завдання:
1. Вирішіть, який успіх найважливіший для вас - домогтися визнання на новій ниві, вступити до інституту, придбати автомобіль, вдало оженитися (вийти заміж) тощо.
2. Розслабтеся, замружте очі й уявіть, що ви досягли мети. Уявляючи свій успіх, відчуйте задоволення та почуття власної сили, що воно приносить. Відчувайте підйом, зворушення, силу, міць, абсолютну впевненість у собі й володіння ситуацією.
3. Потім уявіть, як інші підходять чи дзвонять, щоб щиро поздоровити вас. Ви почуваєте теплоту і схвильовані, приймаючи похвалу від них. Вони говорять вам, який ви щасливий. І ви прекрасно почуваєтеся та здатні на все.
4. Вправа "Самопрезентація". Призначення:
o виявлення уявлень учасників групи щодо себе;
o формування настанови щодо значущості своєї особистості;
o створення умов для саморозкриття.
Тренер просить усіх учасників по черзі розповісти про себе, про своє улюблене заняття, хобі й по можливості представити їх. Це можуть бути вірші, розповіді, марки, фотографії, вироби, наліпки тощо.

 
 

Цікаве

Загрузка...