WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Графічне розв’язання задач у ІІ класі - Реферат

Графічне розв’язання задач у ІІ класі - Реферат


Реферат на тему:
Графічне розв'язання задач
у ІІ класі
Розв'язати задачу - значить визначити значення невідомої величини, що задовольняє даній умові. Розрізняють два способи розв'язання задач - обчислювальний і графічний. У результаті застосування обчислювального методу шукані значення величин застосовуються у вигляді чисел. У результаті ж застосування графічного методу шукані значення величин застосовуються у вигляді геометричних образів: відрізків прямої, прямокутників, квадратів і т.д.
У методичній літературі розмежовують дві основні функції, що може виконувати креслення при розв'язанні арифметичних задач: застосування креслень як зорового матеріалу для полегшення логічних міркувань, проведених при рішенні задач звичайними методами; застосування креслень як особливого методу розв'язання.
Однак дотепер питання про графічний метод розв'язання арифметичних задач не знайшов належного застосування в шкільній практиці.
Ндалі ми намагатимемося розглянути другу функцію креслення, функцію креслення як особливого методу розв'язання задач, показати можливості розв'язання задач графічним способом у II класі і розкрити практичне значення графічного способу розв'язання задач. Якщо основна цінність першої функції креслення полягає в тому, що графічний запис умови задач є одним з ефективних методичних прийомів вироблення наочного представлення про математичну структуру задачі, те графічний метод розв'язання задачі - важливий засіб, за допомогою якого учні можуть не тільки уявити собі наочна умова задачі, але і її розв'язання.
Графічний метод дає можливість більш тісно встановити зв'язок між арифметичним і геометричним матеріалами, розвити функціональне мислення дітей.
Варто помітити, що завдяки застосуванню графічного методу в початковій школі можна скоротити час, протягом якого учень навчиться розв'язувати різні практичні задачі. У той же час уміння графічно розв'язувати задачу - це важливе політехнічне уміння - ще не виховується в учнів.
Основою для графічного розв'язання арифметичних задач є те, що "на безлічі відрізків прямої, як і на безлічі прямокутників з рівними сторонами, визначені операції додавання і множення на невід'ємне число, тобто операції, подібні з арифметичними діями додавання і множення невід'ємних чисел".
До графічного розв'язання задач учні приходять не відразу. У I класі діти учаться графічно за допомогою прямокутних смужок і відрізків зображувати числа, їхню суму і різницю, умову задачі.
Деякі з таких вправ описані в ряді статей, опублікованих у журналі "Початкова школа". Множення в II класі, є власне кажучи окремий випадок суми декількох додатків що складаються, тільки доданки в цьому випадку однакові. Зміст множення тому близько підходить до змісту додавання. При підготовці до вивчення множення учням для виконання пропонувалися вправи, де поряд з розташуванням суми неоднакових доданків давалися і завдання на розташування суми рівних доданків.
Зазначалося, що при додаванні рівних чисел смужки, що зображують геометричні образи доданків, зручніше зображувати не в один ряд, а стовпчиком.
Так, поряд з такою формою зображення пропонувалася й інша. З'ясовувалося, що множене вказує на число кліток у горизонтальному ряді, а множник - число таких рядів.
Набуті в такий спосіб уміння використовувалися при розв'язанні перших задач на множення - задач на розкриття конкретного змісту множення. Розглядалася, наприклад, задача: "Хлопчик обвів 3 ряди кліток, по 4 клітки в кожнім ряді. Скільки усього кліток обвів хлопчик?" Аналізуючи умову задачі, учні одержували таке креслення.
Для розкриття конкретного змісту ділення розглядалися, наприклад, такі задачі:
1. Задача на ділення числа на рівні частини: "Учню треба обвести 6 клітинок у двох рівних рядах. По скільки клітинок треба обвести у кожному ряді?" Міркування. Обведемо по одній клітинці у кожному ряді, всього 2 клітинки, потім ще по одній клітинці у кожному ряді, всього 4 клітинки, і, нарешті, ще по одній клітинці в кожному ряді, всього 6 клітинок. У результаті виходить креслення, на якому показується ділене, дільник, частка.
2. Задача на ділення на вміщення числа по змісту: "Учню треба обвести 6 клітинок, по 2 клітинки в кожнім ряді. Скільки вийде рядів?" Міркування. Обведемо 2 клітинки, у першому ряді всього 2 клітинки; обведемо ще 2 клітинки, всього 4 клітинки в двох рядах; обведемо ще 2 клітинки, всього 6 клітинок у трьох рядах. У результаті виходить креслення.
За допомогою графічного зображення умов розглянутих вище задач легко показати зв'язок двох видів ділення одного на інший і зв'язок їх із множенням. Оскільки узагальнення двох видів задач на ділення у підручнику розглядається тоді, коли учні вже знайомі із знаходженням невідомого множника, то записувати розв'язання задач обох видів корисно у виді виразів із змінною. Так, розв'язання розглянутих вище задач на розкриття конкретного змісту важливо записати:
1) х - 2 = 6 2) 2 - х = 6
х =3 х = 3
Після того як учні навчаться графічно зображувати суму, різницю, добуток і частку двох чисел, можна приступити до графічного розв'язання окремих видів задач, занесених до програми II класу.
Задачі в дві дії виду: а х b ± с, а ± b х с, (а + b) х с, (а ± b) : с.
Задачі розглянутого виду містять у собі просту задачу на дії першого ступеня і просту задачу на множення і ділення.
Розглянемо, наприклад, задачу (виду а х b + с): "У школу для ремонту першого дня привезли колоди на трьох машинах, по 10 колод у кожній машині. В другий день привезли 18 колод. Скільки колод привезли за два дні?"
Якщо зобразити колоди у виді клітинки учнівського зошита, то кількість колод, що привезли першого дня на одній машині, зобразиться у виді прямокутної смужки, що містить 10 клітинок, а на трьох машинах - у виді прямокутника, що складає з трьох рівних прямокутних смужок. Кількість колод, привезених другого дня, можна зобразити у виді прямокутної смужки, що містить 18 клітинок.
Одержуємо практичну задачу на підрахунок загального числа клітинок геометричної фігури. При цьому фігура, розділена на рівні квадрати, дозволяє не тільки тренувати учнів у

 
 

Цікаве

Загрузка...