WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Елементи з досвіду роботи вчителя географії - Реферат

Елементи з досвіду роботи вчителя географії - Реферат


Реферат з педагогіки:
ЕЛЕМЕНТИ З ДОСВІДУ РОБОТИ вчителя географії
?
РОЗВИТОК ПІЗНАВАЛЬНИХ ЗДІБНОСТЕЙ ТА ІНТЕРЕСІВ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ГЕОГРАФІЇ
З досвіду роботи вчителя географії
Загайпільської ЗОШ І-ІІ ступенів
Марії Семчук
Суть досвіду ґрунтується на ефективному поєднанні різноманітних форм і методів включення учнів у пізнавальну діяльність на основі:
- відбору навчальної інформації;
- застосування проблемного навчання;
- робота із словниками, довідниками, енциклопедіями;
- підвищення інтересу дітей до теоретичних знань;
- встановлення причинно-наслідкових зв'язків проведення нестандартних занять: "уроків-ярмарок", "уроків-подорожей", "екологічного та політичного прогнозів", "круглих столів" та ін.
- використання новітніх технологій навчання.
Психологи твердять, що пізнавальний процес має характер пошуку. Під його впливом у людини повсякчас виникають запитання, відповіді на які вона шукає. При цьому самостійна діяльність відбувається з захопленням, емоційним піднесенням, радістю. Спеціальні досліди доводять позитивний вплив пізнавального інтересу на такі психічні процеси, як мислення і пам'ять. Під впливом пізнавального інтересу вони набувають особливої активності, цілеспрямованості.
Таким чином, пізнавальний інтерес стає одним з найважливіших стимулів навчання школярів. Зацікавлення матеріалом, який вивчається, допомагає успішно оволодівати ним з мінімальними витратами часу і енергії.
Зацікавлення на уроці виникає тоді, коли учні залучаються до активної участі в пошуку відповідей на поставлені запитання і знають практичну користь одержаних знань.
Ще Ушинський писав, що порівняння є основою пізнання і навчання. Тому я прагну, щоб цифровий матеріал учні запам'ятовували не самий по собі, а у порівняннях.
Так, при вивченні теми "Площа України" використовую кросворд. Робота з цим кросвордом вимагає від учнів пошуку в довіднику площ і назв кількох зарубіжних країн, і це збагачує їхні знання конкретним матеріалом.
У тваринному світі України найбільшою різноманітністю відзначаються птахи. Тому, щоб учні краще були ознайомлені з пташиним царством, використовую чайворд "Прахи України".
Вивчаючи тему "Охорона природи України", організувала "круглий стіл", в якому взяли участь "екологи", "біологи", "лікарі", "кліматологи", "журналісти", "керівники підприємств". У такій роботі учні не просто знаходили матеріал, готували реферати, а ставили проблему, дискутували, відстоювали свою точку зору. Наприклад, Надурак М. "...я гадаю, що у Криму варто зменшити кількість екологічно небезпечних промислових підприємств, розвивати курортне господарство і будувати валютні готелі".
Учні мають змогу висловити свої думки, відстоювати свою позицію і на уроках таких типів, як "прес-конференція", "ярмарок", "подорож", "економічний прогноз".
Наприклад, на уроці "політичний аналіз" ми обговорювали питання, що стосувалися Криму, Чорноморського флоту. Андрій підготував матеріал, що розкривав історичні аспекти проблеми: що являв собою даний регіон у минулому, як увійшов до складу України, як розвивався, як виникли кримські проблеми.
На уроці "економічний прогноз" ми намагалися розв'язати задачу: що потрібно зробити, щоб Україна вийшла з кризи і розрахувалася з боргами, враховуючи дефіцит державного бюджету. Учні шукають шляхи виходу з ситуації, у якій опинилася наша країна.
В них розвивається економічне мислення, вони намагаються скласти економічний прогноз.
"Урок-ярмарок" ми провели при вивченні теми "Хімічна промисловість" . Вони рекламували продукцію ЗАГРО шукали покупця.
"Урок-подорож" провели при вивченні теми" Економічні райони". Учні були "кліматологами", "ґрунтознавцями", "економістами" і т.д., які спільно розв'язували ті чи інші проблеми:
- "Як і чому змінюється природне середовище ПТК Степу? Чи можна і чи потрібно зменшити ці зміни?
- Чи сприятливі умови для життя і діяльності людей у Південному районі?
- Як можна їх помітити?
Скласти економічний прогноз розвитку Карпатського економічного району.
Часто ми проводимо уроки "Якби я був..."
Ось, що сказала Ліда
"Якби я була головою спілки селян "Вільна Україна", то: виплатила щомісячно заробітну плату; збільшила поголів'я великої рогатої худоби, збільшила площу саду, розвозила у готових ставках рибу, за всі послуги люди платили б. Продукцію реалізувала б у магазині біля ферми. На все це взяла би кредит у банку".
Випуск газет на задану тему узагальнює проведену роботу. Учні працюють групами. Кожну групу очолює редактор, який пише оглядову статтю і керує роботою групи. Коректор перевіряє дописи на предмет орфографічних, граматичних, стилістичних помилок, відповідає за правильність думок.
Художники відповідають за оформлення газети. Сильніші учнів, крім основного завдання, встигають виконати і додаткові: скласти кросворди, ребусі. Ця робота оцінюється додатково.
Наприклад на уроці "політичний аналіз" ми обговорювали питання, що стосувалися Криму, Чорноморського флоту. Андрій підготував матеріали, що розкривав історичні аспекти проблеми: що являв собою даний регіон у минулому, як увійшов до складу України, як розвивався, як виникли проблеми.
На уроці "економічний прогноз" ми намагалися розв'язати задачу: що потрібно зробити, щоб Україна вийшла з кризи і розрахувалася з боргами, враховуючи дефіцит державного бюджету. Учні шукають шляхи виходу з ситуації, у якій опинилася наша країна. В них розвивається економічне мислення, вони намагаються скласти економічний прогноз.
"Урок-ярмарок" ми провели при вивченні теми "Хімічна промисловість". Вони рекламували продукцію ЗАГРО, шукали покупця.
"Урок-подорож" провели при вивченні теми "Економічні райони". Учні були "кліматологами", "ґрунтознавцями", "економістами" і т.д., які спільно розв'язували ті чи інші проблеми: - "Як і чому змінюється природне середовище ПТК Степу? Чи можна і чи потрібно зменшити ці зміни?" - Чи сприятливі умови для життя і діяльності людей у Південному районі?
Корисними та доцільними в організації навчально-пізнавальної діяльності в умовах проблемного навчання є використання таких методичних принципів:
- прийоми зацікавленості учнів привабливістю вивчення даної теми
- знаходження цікавого кута зору на тему, під яким матеріал стає дивовижним
- використання відомостей з інших предметів
- "естафета"
- "опанування"
- випереджаючі завдання
- "руханки"
- географічні новини
- вправи з логічного мислення
Застосування методів проблемного навчання в їх взаємозв'язку з новими нетрадиційними методами навчання сприяє активізація навчально виховного-процесу, удосконаленню форм і методів сучасного уроку, викриває нові можливості широкого впровадження в навчальний процес самостійної пізнавальної діяльності учнів. Застосування проблемного навчання на уроках географії дозволяє залучити всіх учнів класу до активного набуття знань, отворчої діяльності, де всі учні стають учителями, а клас - діяльною громадою тих, хто вчиться. Створення творчої атмосфери на уроці

 
 

Цікаве

Загрузка...