WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Еволюція освітньої системи у Франції - Реферат

Еволюція освітньої системи у Франції - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
ЕВОЛЮЦІЯ ОСВІТНЬОЇ СИСТЕМИ У ФРАНЦІЇ
Основні принципи системи освіти у Франції мають уже столітню історію, і були закладені в 1880-90-х роках. Освіта безкоштовна, не має релігійного змісту й обов'язкова для дітей від 6 до 16 років. В Франції співіснують приватна і державна системи освіти. У приватних навчальних закладах навчається близько 20% всіх учнів Франції. Держава затверджує всі шкільні програми для приватних і державних шкіл, організовує конкурси й іспити. Тільки держава має право на видачу дипломів до рівня бакалавра (baccalaureat).
З часу закону Дебре від 1959 року приватна освіта одержує допомогу від держави ( contrat d'аssосіаtіоn) - саме держава оплачує працю викладачів і бере участь у витратах на навчання (8 з 9-ти часток шкіл користаються цією допомогою).
Освітня система у Франції має наступну структуру:
" дошкільна освіта ( до 6 років)
" початкова освіта (6 - 11 років)
" середня освіта (11 - 18 років), що закінчується іспитом на ступінь бакалавра
" вища освіта.
Організація, зміст циклів навчання визначається реформами, проведеними вже протягом 30 років, що забезпечують демократизацію освіти і його адаптацію до нестатків суспільства, яке розвивається.
Основними реформами останніх років були наступні:
- розвиток мережі дитячих садків (ecoles maternelles) , щоб усі діти з 4-5 років були ними забезпечені.
- скасування перехідного іспиту від початкової школи в коледж, створення адаптаційних класів ( classes de soutien) для слабко встигаючих учнів
- організація основної освіти (tronc commun) без спеціалізації і розподілу на групи з початкової школи до коледжу;
- безкоштовність освіти - видача учням необхідних посібників на термін навчання, оплата проїзду до школи
- введення нових предметів: інформатики, фізики, основ цивільної освіти.
Чи є система освіти Франції ефективною? З погляду французів, вона все ще занадто теоретична, а технічна освіта, довгий час залишалася в забутті, погано розвинута. Умови навчання також мають свої недоліки: перевантажені класи, нестача викладацького складу і матеріалів для навчання, наявності учнів з різним рівнем підготовки в одному класі, занадто швидка зміна програм і методів навчання, деградація іміджу і ролі викладача в суспільстві. Складно порівнювати Францію з Україною, але освітні проблеми в нас багато в чому загальні.
Існує також класова (соціальна) нерівність. Поміркуєте самі: ті, що здали іспит бакалавра стало в десять разів більше, ніж у 1950 році, їхня частина в суспільстві збільшилася з 4,4% у 1946 році до 27,9% у 1984, але соціальні групи нерівномірно представлені серед бакалаврів: 56,8% серед них це діти з родин з високим рівнем доходів (особи вільних професій, керівники підприємств, співробітники апарату керування підприємств), у той час як ця соціальна категорія складає лише 7,7% активного населення.
Так що проблеми існують і у Франції, з тією тільки різницею, що уряд цієї країни намагається реформувати систему освіти (зі змінним успіхом) і збільшити дотації на її розвиток. Незважаючи на всі наявні складності, ця система освіти вважається однією з кращих у Європі.
Дошкільна освіта
Дитячі садки приймають дітей з 2 років (при наявності вільних місць) і до 6 років. Освіта до початкової школи не є обов'язковою, але практично всі діти з 3 до 6 років відвідують дитячий садок.
Дитячі садки часто вважають найбільшим успіхом французької системи освіти. Класи добре оформлені, діти щасливі. Вони навчаються, граючись, багатьом корисним речам і одержують навички спілкування.
Діти в садках поділяються на три вікові групи. Перша з 2 до 4 років, де діти тільки грають. Друга (середня) з 4 до 5 років - навчаються ліпленню, малюванню й іншим практичним навичкам, а також усному спілкуванню. Третя (старша) з 5 до 6 років готується до навчання читанню, листу і рахунку.
Садки працюють п'ять днів у тиждень, по шоста година в день ( три ранком і три після обіду). У великих містах сади працюють з раннього ранку до 18 - 19 годин, і під час канікул, тому що багато батьків працюють, і діти мають потребу в догляді.
Початкова освіта
Початкова школа навчає дітей до 14 років і є останнім етапом обов'язкової освіти. Після закінчення циклу навчання в початковій школі учні здають іспити на одержання сертифіката про початкову освіту (certificat d'еtudеs primaire, CEP).
Початкова освіта продовжується п'ять років, з 6 до 11 років ( якщо в дитини немає проблем з навчанням) і поділяється на:
- Підготовчий курс (CP)
- Початковий курс 1-й рік (CE1)
- Початковий курс 2-й рік (CE2)
- Середній курс 1-й рік (CM1)
- Середній курс 2-й рік (CM2)
Перехід з дитячого саду в початкову школу іноді важко проходить для дітей, яким необхідно звикати до дисципліни. Навчання триває 27 годин на тиждень (9-12 годин, і з 14 до 17 годин), чотири дні в тиждень і в суботу ранком. У середу і неділю діти відпочивають.
Узагалі ж у початковій школі заборонені завдання на будинок, але це практикується повсюдно.
Школи навчають змішані класи - дівчинок і хлопчиків разом, незважаючи на те, що ви усе ще можете бачити на старих будинках напису "Школа для хлопчиків" чи "Школа для дівчинок".
Усі предмети в класі веде один викладач.
Середня освіта
Середня освіта у Франції складається з двох блоків: перший цикл навчання (коледж) і другий цикл навчання.
6-й і 5-й класи - цикл спостереження
Усі діти ходять у коледж, проходять однакову програму навчання й в обов'язковому порядку вивчають один з "живих" мов.
Наприкінці п'ятого класу деякі діти, у яких маються серйозні проблеми з адаптацією в чи школі имеющие різного рівня затримку розумового розвитку, направляються в спеціальні секції навчання.
4-й і 3-й класи - цикл орієнтації
Діти починають вивчення другої "живої" іноземної мови і можуть вибрати додатково латинь, грецьку чи іншу мови.
Наприкінці 3-го класу учні здають іспити для одержання свідчення про закінчення коледжу (раніше цей документ називався BEPC).
Після 3-го класу орієнтація подальшого навчання не залежить від наявності свідчення про закінчення коледжу. Вона є головною метою і головним напрямком у навчанні, тому що далі учні зможуть продовжити своє навчання або по "короткому", або по "довгому" циклі навчання.
Рішення про подальший напрямок (орієнтації) навчання учнів виносить радою класу після консультації з учнями і їх родинами. Батьки можуть вимагати перегляду рішення, якщо воно здається їм необґрунтованим.
У деяких коледжах створюються спеціальні секції для навчання дітей з різними видами відхилень розвитку і поводження. Їх навчають викладачі, що пройшли професійну підготовку для роботи з "важкими" дітьми.
Звичайно ці секції називаються SEGPA.
2-й "короткий" цикл професійного освіти
Професійні ліцеї LEP (аналог наших ПТУ) готують учнів протягом2-х років до професійного диплома.
- CAP (сертифікат професійної підготовки), видається учнем, що опанував визначеною професією
- BEP (сертифікат загального професійного освіти) , що готує до роботи у визначеній області діяльності, наприклад, у готельному господарстві, транспорті і т.п.
У системі французького освіти професійне і загальне освіти більше розділені, чим в інших країнах, і через цього професійне освіти має невисоку цінність в очах суспільства й учнів.
LEP має поганий імідж у суспільстві, оскільки вважається прямим шляхом до невисокого соціального стану і низкою зарплаті. Це викликано тим, що довгі роки на цей цикл навчання відправлялися самі погано встигаючі учні.
Серед учнів, що одержують BEP, майже половина продовжує навчання, щоб здати іспит на ступінь бакалавра ("бак"), завдяки наявності "перехідних" класів.
2-й "довгий" цикл навчання: ліцей
Ліцей готує протягом 3-х років до іспиту на ступінь бакалавра:
Другий клас є "невизначеним" класом, тобто поки що не має визначеної спеціалізації
Перший клас має багато напрямків -філій навчання,

 
 

Цікаве

Загрузка...