WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Психолого-педагогічна діагностика готовності дітей до навчання в школі - Курсова робота

Психолого-педагогічна діагностика готовності дітей до навчання в школі - Курсова робота

розвитої навчальної мотивації, навичок спілкування і спільної діяльності. У дитини повинна бути досягнута порівняно гарна емоційна і вольова стійкість, на тлі якої можливе розвиток і протікання навчальної діяльності.
Несформованість одного з компонентів шкільної готовності є не сприятливим варіантом розвитку і веде до утруднень в адаптації до школи: у навчальній і соціально-психологічній сфері.
Для підготовки дитини до успішного шкільного навчання існують різні підходи: спеціальні заняття в д/садку на етапі адаптації до школи, діагностика шкільної готовності і підготовка до школи.
Розділ ІІ. Психолого-педагогічна підготовка
до шкільного навчання
Програма занять
Психологічна готовність до шкільного навчання - одна з найважливіших проблем дитячої і педагогічної психології. Від її рішення залежить, як побудова оптимальної програми виховання і навчання дошкільників, так і формування повноцінної навчальної діяльності в початкових класів.
Ми пропонуємо програму занять, спрямованих на підготовку дітей до успішного шкільного навчання. Ціль: формування готовності до шкільного навчання.
Задачі:
1. Формування позитивного відношення до школи, мотиви навчання;
2. Розвиток пізнавальних процесів;
3. Формування навичок спілкування і спільної діяльності.
Мета і задачі дозволили нам визначити зміст програми:
Для формування позитивного відношення до школи ми вибрали наступні вправи: "Біг асоціацій", "Зображення предметів". Для розвитку пам'яті, уваги, мислення, уяви: "Пари слів", "Шалтай-болтай", "Збери картинку", "Шукай неспинно", "Чарівне яйце", "Маленькі мавпочки", "Буває - не буває".
Навички спілкування і спільної діяльності передбачається формувати через наступні вправи: "Біп", "Маленькі мавпочки", "Плутанина", "Дзеркало".
За формою організації всі ігри і вправи можна розділити на:
- групові ("Біг асоціацій")
- у парах ("Дзеркало")
- індивідуальні ("Збери картинку", "Чарівне яйце")
Інші ігри і вправи за формою організації є фронтальні.
Основний прийом - гра. Ігрова форма була обрана в зв'язку з обліком особливостей віку. На цьому етапі дошкільного дитинства гра є ведучою діяльністю дитини, крім того, у грі, у звичній обстановці діти легше засвоюють навички і знання. Робота в групі дозволяє крім розвитку необхідних пізнавальних процесів, мотивації приділяти увагу формуванню психологічній-соціально-психологічної зрілості; розвивати навички спілкування, спільної діяльності і т.д. Заняття в групі проводиться після діагностики. Склад групи 6-8 чоловік. Тривалість заняття 25-30 хвилин. Якщо заняття організуються в дитячому саду, вони проводяться 2-3 рази в тиждень. Якщо заняття проводяться на базі школи - то по суботах, 1 раз у тиждень.
ЗАНЯТТЯ 1.
Ціль: Знайомство психолога з дітьми, дітей із психологом, дітей один з одним. Розвиток навички роботи в парах. Розвиток пам'яті, уваги.
Хід заняття:
1. Ритуал вітання:
Ціль: знайомство, розвиток уміння слухати один одного.
Хід: Психолог вибирає предмет (іграшка), показує його дітям і говорить, що цей предмет буде символом нашої групи, він буде нам в усьому допомагати. Сьогодні він допоможе нам познайомитися один з одним. Бажано щоб діти сиділи в колі. Психолог тримає предмет і розповідає дітям про себе, потім передає символ поруч сидячій дитині, вона теж розповідає усе, що вважає потрібним, про себе і так далі по колу. Коли знайомство закінчиться, діти разом із психологом вибирають місце, де буде знаходитися їхній символ.
Потім усі домовляються, що перш, ніж почати заняття, вони будуть брати один одного за руки в колі, а в центрі коштує символ. І кожний по черзі бажає усім що-небудь гарне. Це і буде ритуалом вітання у всіх заняттях.
2. "Чотири стихії"
Ціль: розвити увага, зв'язана з координацією слухового апарата і рухового анамуатора.
Хід: Граючі сидять у колі, що веде домовляється з ними, якщо він скаже слово "земля", усі повинні опустити руки вниз, якщо слово "вода" - руки вперед, "повітря" - руки нагору, "вогонь" - обертання руками в ліктьових суглобах. Хто помиляється, виходить з кола. Переможцю всі діти аплодують.
3. "Запам'ятовуй порядок"
Ціль: розвиток пам'яті.
Хід: Психолог показує в руці 6-7 кольорових олівців. Через 20 секунд, забравши їх, запитує послідовність їхнього розташування.
4. "Папуга"
Ціль: розвиток навички роботи в парах, уміння працювати за зразком, розвиток уваги, пам'яті, учити розуміти іншої людини.
Хід: Психолог демонструє вправу з кимсь із хлопців. Він просить дитину, наприклад, назвати будь-як час доби, розповісти про події літа, про себе. Психолог відіграє роль папуги, намагаючись підхопити интоннацию дитини, повторити його голос. Діти розбиваються по парах, грають, відбиваючи міміку, жести, уважно спостерігаючи за партнером.
5. Підсумок заняття:
- Чим ми сьогодні займалися?
- Що сподобалося більше всього?
6. "Ритуал прощання"
Діти, разом із психологом сідають у колі і, передаючи символ один одному, прощаються з усіма.
ЗАНЯТТЯ 2.
Ціль: формування позитивного відношення до школи. Розвиток навички роботи в парах, групах. Виховання спостережливості.
Хід заняття:
1. "Ритуал вітання"
2. "Настрій у кольорі"
Ціль: розвиток уяви, емоційний настрой дитини на роботу.
Хід: Дітям пропонується фарбами намалювати свій настрій на листі папера. Потім психолог пропонує підтримати тих, у кого настрій погане. Діти роблять це із символом у руках.
3. "Біг асоціацій"
Ціль: формування позитивного відношення до школи"
Хід: Діти поділяються на 2 групи. Психолог ставить запитання: "Які слова приходять на розум, коли я говорю слово "школа"?
Кожна група відповідає. Потім діти розмовляють. В обговоренні йде пошук цікавих, приємних не тільки ігрових, але і навчальних моментів у понятті "школа".
4. "Зображення предметів"
Ціль: виховання спостережливості, розвиток уяви, уміння бачити іншого.
Хід: Дитина мімікою, жестами зображує предмет, інші діти його відгадують. Хто відгадав - стає ведучим.
5. Физхвилинка "Ванька-встанька"
Ціль: Дати можливість дітям відпочити. Навчання умінню діяти по інструкціях.
Хід: Відпочинок наш фізхвилинка
Займайте свої місця:
Раз - присіли, два - підвелися.
Руки до верху усі підняли.
Сіли, встали, сіли, встали
Ванькою-встанькою немов стали,
А потім пустилися навскач,
Начебто мій пружний м'яч.
6. "Дзеркало"
Ціль: розвиток навички роботи в парах
Хід: Діти розбиваються по парах. Устають віч-на-віч, дивляться один на одного і повторюють руху.
7. "Настрій у кольорі"
Ціль: відстеження емоційного стану дітей. Психологічна підтримка.
8. Підсумок заняття.
9. Ритуал прощання.
Заняття 3.
Ціль: розвиток пам'яті, мислення, навички спільної діяльності.
Хід заняття:
1. "Ритуал вітання"
2. Настрій у кольорі"
3. "Пари слів"
Ціль розвиток пам'яті. Навчання запам'ятовуванню по асоціації.
Хід: Дітям потрібно запам'ятати другі слова з пари слів: кішка - молоко, булка - олія, хлопчик - машина, зима - гора, стіл - пірог, зуби - щітка, ріка - міст.
Потім психолог говорить перше слово з пари, а діти друге слово. Психолог пояснює,

 
 

Цікаве

Загрузка...