WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ілюзії і дійсність - Урок

Ілюзії і дійсність - Урок

Реналь раптом пройняли жахливі докори сумління. Вперше за весь час вона стала дорікати собі за перелюбство послідовно і безжалісно; немов якимсь чудом їй відкрилося, в який страшний гріх вона дала себе втягти…
- Залиште мене, - сказала вона якось Жульєнові, - задля Бога, покиньте цей дім: ваша присутність вбиває мого сина. Бог карає мене, - додала вона тихо, - Він справедливий. Я схиляють перед його правосуддям: мій злочин жахливий, я жила і навіть не почувала каяття. А це перша ознака того, щоб Бог мене залишив; тепер я повинна бути покарана подвійно".
ІІІ. Вчитель
Як реагує на ці слова жінки Жульєн Сорель?
Учень десятий
(продовжує читати текст)
"Жульєн був глибоко зворушений. Він бачив, що це не лицемірство, не перебільшення. Вона думає, що кохаючи мене, вбиває сина, а проте, бідолашна, любить мене більше, ніж рідну дитину. І тут не може бути сумніву - каяття вбиває її. Ось справжні високі почуття!"
ІV. Вчитель
Чому ж тоді пані де Реналь, так палко кохаючи Жульєна, залишається для нього "бідолашною"?
Учень одинадцятий
Суперечливі почуття розривають душу пані де Реналь. Ми спостерігаємо конфлікт між "природною людиною" і цивілізацією. Для пані де Реналь найважчою проблемою є вибір між пристрастю, з одного боку та її обов'язком дружини-матері, християнки - з другого. Вона відчуває себе злочинницею, яка порушує внутрішні заборони, прищеплені їй церквою та суспільною мораллю. На рівні інстинкту вона прагне щастя. На рівні свідомості вона всіляко стримує вільний розвиток почуття, що вона визнала як "жахливе наслання". І лиш тоді вона знаходить рівновагу, коли повертається до стану "природності". Я не засуджую вчинки пані де Реналь, я їй співчуваю.
Учень дванадцятий
Але ж після того, як загроза здоров'ю сина минула, пані де Реналь забуває докори сумління і віддається своїй пристрасті. Не вагаючись, вона пише анонімні листи, аби захистити своє кохання. Я вважаю, що з точки зору християнської моралі, вона мусить бути покарана за свої вчинки.
V. Учні висловлюють своє відношення до героїні: засуджують, співчувають, захоплюються, зневажають.
VI. Вчитель
Ваші висловлювання обґрунтовані, вони неоднозначні, протирічні, як і сам образ пані де Реналь. Які особливості зображення, авторські прийоми вам допомогли уявити події, відчути секрети духовного життя героїні, спостерігати за її долею?
Учень тринадцятий
Для Стендаля характерна розповідна манера зображення. Все логічно, все закономірно. У нього відсутні недомовленість, загадки, немає яскравого живопису словом, він скупий у змальовуванні побуту, пейзажів, облич. Все це обумовлює зосередження читача на думках та переживаннях героїв за своїми задатками особистості.
Учень чотирнадцятий
Присутність внутрішніх монологів героїв та роздумів автора допомагають спостерігати читачеві за невловимим відтінками серцевих змін. Простота мови, відсутність красномовства у стилі письменника залучають працювати наш інтелект: образно мислити, шукати відповіді, робити висновки, сперечатися, спостерігати - осягнути слово художника як мистецтво, а також здобувати уроки, які нам пропонують герої Стендаля, зокрема пані де Реналь.
VII. Вчитель
Можна по-різному оцінювати образ пані де Реналь, але чому саме її просить Жюльєн перед смертю опікуватися дитиною, яку народить Матильда?
VIII. Учні висловлюють свої думки.
Вчитель
Запрошуємо автора: Анрі-Марі-Бейль, він же - Стендаль. Надаємо йому слово.
ІХ. Стендаль
Роман "Червоне і чорне" - це панорамна картина часу і суспільного життя Франції за доби Реставрації. Час поєднував у собі ці кольори - червоне і чорне. В основі твору лежить невигадана подія, епіграфом до роману є слова Дантона: "Правда. гірка правда..."
Для мене важливе одне - картина людського серця. Я вважаю, що причини трагічних доль приховані у самій дійсності, яка не дає можливості реалізуватися особистості, або її щастю. Такою була дійсність на початку ХХ століття, тому і свій роман я ще називаю "Хронікою ІХ століття". Трагедія моїх героїв обумовлена протистоянням особистості суспільству та особистим моральним вибором шляху у житті.
Х. Вчитель.
Роман Cтендаля має трагічний фінал: пані де Регаль після страти коханого "не робила замаху на своє життя, але через три дні після смерті Жюльєна померла, обнімаючи своїх дітей". Правда життя є гіркою, а щастя, яке немає простору, стає ілюзією.
Вчитель
Тема нашого диспуту: "Ілюзії і дійсність". Перегортаючи сторінки відомих творів, ми спостерігали, як кожна героїня пройшла через випробування коханням. Отже, перед нами постала не одна трагічна доля жінки. Кожна з них зіткнулася з тим, що ілюзії і дійсність несумісні. Кожна з них, по-своєму, зробила вибір, вибір духовних орієнтирів у житті. Письменники надають можливість самому читачеві дати належну оцінку образу своєї героїні, а право судити має лише Бог.
І все ж ми можемо здобути певні уроки з трагічної долі кожної героїні. Отже, людина буває щаслива лише, коли відчуває гармонію розуму і почуттів. Не буде щасливою та людина, яка переступає через загальнолюдську мораль. яка забуває про "вічні життєві цінності". І у такої людини частіше трагічно закінчується життя, в чому ми з вами переконалися, прочитавши твори О. де Бальзака, Г.Флобера, Стендаля, О.Толстого.
Чому ми навчались, коли шукали відповідь на поставлену проблему?
ХІ. Учні
Сьогодні на уроках (2 години) ми працювали з художніми текстами, аналізували уривки, відповіднопоставленим запитанням, робили висновки з прочитаного і почутого, викладали свою точку зору, виявляли знання текстів та теорії літератури, наводили аргументовані докази, разом з героями творів шукали моральний вибір позиції у житті.
ХІІ. Вчитель
Одним словом, засвоювали духовний досвід на основі формування критичного мислення через осмислення художнього тексту.
ХІІІ. Вчитель
Як підсумок, пропоную тестування І рівня (роздаються ксерокопії тестів кожному учневі).
І. Стендаль
1. Слова "Правда, гірка правда" - епіграф до твору Стендаля:
а) "Ванна Ваніні";
б) "Пермський монастир";
в) "Червоне і чорне"?
2. В основу роману "Червоне і чорне" покладено:
а) вигадану історію;
б) почуту розповідь;
в) випадок із судової хроніки?
3. Жюльєн стріляв у пані де Реналь:
а) на вер'єрському міському бульварі;
б) в її будинку;
в) у новій вер'єрській церкві?
ІІ. Оноре де Бальзак
1. Перебування в Україні Бальзака пов'язано з:
а) службовими справами;
б) творчістю;
в) особистими планами?
2. Який персонаж повісті "Гобсек" спричинив трагедію графа де Ресто:
а) Максим де Трай;
б) графиня де Ресто;
в) Гобсек?
3. Повість "Гобсек" з "Людської комедії" вміщено до "сцени":
а) паризького життя;
б) приватного життя;
в) провінційного життя?
ІІІ. Г.Флобер
1. Ідеал "красивого життя" сформувався у Емми Боварі під впливом:
а) виховання в монастирі;
б) читання романтичних творів;
в) відвідин балу у Воб'єссарі?
2. Головним художнім конфліктом роману Г.Флобера "Пані Боварі" є:
а) героя і суспільства;
б) ілюзії і дійсність;
в) почуття обов'язку?
3. У якому творі Г.Флобер хотів передати "колір плісняви":
а) "Проста душа";
б) "Пані Боварі";
в) "Бувара і Пекюша"?
Вчитель
Даю коди-відповіді для самоперевірки. Хто помилився, читайте уважніше твори та посібники.
Коди-відповіді
І. Стендаль
1 в
2 в
3 в
ІІ. Бальзак
1 в
2 б
3 б
ІІІ. Флобер
1 б
2 б
3 б
Домашнє завдання: підготуватися до виступу на тему: "Чи рівнозначно трагічні долі Емми Боварі і пані де Реналь"?

 
 

Цікаве

Загрузка...