WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вплив естетичного виховання на реабілітацію вихованців допоміжної школи - Реферат

Вплив естетичного виховання на реабілітацію вихованців допоміжної школи - Реферат

навколишній світ.
Щоб вихованці могли зрозуміти,відчути і уявити мальовничі описи природи в творах Т.Г.Шевченка, І.Я.Франка, Лесі Українки, М.Т.Рильського, В.Сосюри і інших поетів і письменників, необхідно навчити їх бачити і сприймати красу реальної природи, а також висловлювати свої думки, враження про неї. Завдання вихователя пробудити у вихованців естетичні почуття по відношенню до природи, навчити їх не тільки розуміти і любити, але й постійно берегти її.
На екскурсіях, прогулянках, організованих в осінній період, звертаю увагу дітей на листопад, "багрянець і золото" дерев, осінні запахи лісу, яскраві кетяги калини і горобини, "на пишне в'янення природи". Зимовий період відзначаю перший сніг, перший зимовий день. Скільки радості вони приносять дітям! А як не помилуватися деревами, покритими інеєм, чи узорами на вікні. "Від чого це буває? - запитую я. - А як переливається сніг на сонці!.. Давайте помилуємося заходом, який він красивий, особливо перед морозом ..."
Весною з дітьми спостерігаю відлигу, перші прогалини, перші зелені листочки, ніжну травичку, яскраве сонце на голубому небі, білосніжну димку квітучих садів, слухаю спів струмка.
Спостерігаючи з вихованцями те чи інше явище природи, у голові промайне влучний до ситуації вірш або пісня, порівнюється реальний пейзаж з його описом в творах, і діти більш повніше сприймають його красу. Так, милуючись з вихованцями снігопадом я підказав рядки з вірша: "Білі мухи налетіли", а діти продовжили "Все подвір'я стало білим". Можна вихованцям запропонувати загадку, наприклад:
Росте вона до долу головою,
Росте вона холодною зимою,
А тільки сонечко засяє,
Вона заплаче й помирає. (Бурулька)
Прогулюючись в осінньому лісі, я читаю, а вихованці сприймають чудові описи природи у віршах українських письменників і поетів, наприклад:
Дрімають села. Ясно ще,
Осіннє сонце сяє, та холодом осіннім вже
В повітрі повіває.
Темно-зеленії садки
Дрімають вже без плоду,
І тихо гріються хатки,
І верби гнуться в воду...
І.Я.Франко
Після читання вірша, діти по-іншому сприймають красу осінньої природи.
Завдання вихователя полягає не тільки в тому, щоб навчити дитину бачити, сприймати, відчувати красу, але й щоб естетичні враження викликали в нього бажання діяти, брати участь у створенні прекрасного, щоб вони позитивним чином впливали на його поведінку, характер.
В допоміжній школі естетичне виховання здійснюється в двох напрямах: розвиток естетичного сприймання і розвиток художньої творчості. Одним з видів художньої творчості є робота з природничим матеріалом, яка впливає на розвиток у дітей уяви, спостережливості, естетичного смаку, цілеспрямованості, ініціативи і самостійності.
Першоджерелом при організації такого роду діяльності є екскурсія, під час якої зосереджую увагу дітей на те, щоб вони помічали все яскраве, незвичайне, оригінальне, відчуваючи при цьому естетичну насолоду.
Якщо мета екскурсії - збір природничого матеріалу, то наголошую вихованцям, що збирати слід не пошкоджені шишки, жолуді, що ягоди листочки повинні бути яскравими і сухими - тоді вони не втратять своєї форми при подальшій обробці.
Збираючи цікаві колекції дарів природи і виготовляючи з них різні вироби, діти дізнаються багато нового і цікавого, вчаться любити природу і бачити її красу. Наприклад, з жолудів можна зробити тварин: ослика, зайчика, лисицю, мишку. Засушені листочки - практично готова аплікація. Із крилатників ясена і клена можна зробити метеликів і коників. Шкарлупки грецьких горіхів перетворюються під руками дітей в кораблі, жуки, качечки і так далі.
Художня конструктивна діяльність дитини ґрунтується на основі постійного збагачення її естетичного досвіду, розвитку сприймання і спостережливості, в знаннях про властивості матеріалів, умінні користуватися інструментами, оволодінні основними способами конструювання чи декоративного оформлення. У процесі створення виробів з різних матеріалів дитина відчуває задоволення, реалізовуючи власні задуми.
Та чи зможуть втілити свої задуми діти, які мають проблеми інтелектуального розвитку. Такі вихованці мають погану координацію рухів - їм важко вирізувати, склеювати деталі акуратно. Вони відчувають труднощі і в доборі деталей виробу за кольором, формою, величиною, визначенні способу виготовлення. Швидка зміна настроїв, невміння зосереджуватися не дають дитині змогу повною мірою реалізувати свої можливості. Якщо дитина не може створити виріб, вона почувається невпевненою, збентеженою. Їй необхідна допомога вихователя.
Успішність виготовлення виробів здебільшого залежить від:
- змісту заняття, який має узгоджуватися із специфікою пізнавальної діяльності, станом емоційно-вольової сфери, обсягом знань, умінь і навичок, що відповідають особливим потребам дитини;
- інтересу дітей до заняття;
- урахуванні індивідуальних рис кожної дитини;
- активізації розумових сил та вольових зусиль дитини у процесі роботи над виробом;
- ситуації успіху;
- можливості дитини реалізувати власні задуми.
Продовжую розпочату роботу в минулому році над формуванням естетичного смаку при складанні композицій з природного матеріалу. Разом з своїми вихованцями ми вирішили створити своєрідну школу оранжувальника. І протягом року прикрасити виробами свої жилі кімнати гуртожитку, свій клас, а також допомогти першокласникам. Особливу увагу учнів звертаю на те, щоб діти виконували свою роботу чисто, акуратно і красиво. Кожний витвір їх рук повинен милувати око не тільки їм, а й оточуючим. І взагалі, ми в класі працюємо під девізом, все що виготовлено власними руками повинно бути просте, зручне і красиве...
Процес виконання дітьми кожного виробу можна зробити і предметним заняттям естетичного виховання. В цих заняттях розвиваються не тільки розуміння краси, але й здібності, і старання.
Для початку подаю дітям ідею, пропозицію, пропоную їм для спостереження саморобні композиції, та різноманітні матеріали. Під час виконання роботи поважаю кожну дитину, її зусилля, роботу. Особливу увагу надаю тим вихованцям, які потребують заохочення. Щоб дати дітям можливість вибору пропоную достатню кількість матеріалів для їхньої творчої діяльності, допомагаю добрати деталі виробу за величиною, кольором, формою, показую способи творення нескладних композицій. Разом з дітьми аналізую їхні вироби. Поступово діти опановують засоби творчого рішення і, що дуже важливо, отримують можливість для прояву активності і самостійності у своїй роботі. Таким чином, працюючи з дітьми з особливими потребами, творчо застосовую такі засоби: унаочнення, словесний опис, навідні запитання, показ, заохочення, експериментування з різними матеріалами; працюючи індивідуально, розвиваю у дітей творчу уяву, вміння втілювати власні задуми у своїх роботах.
Розвиток творчої уяви, дітей з особливими потребами сприяє активізації їхньої пізнавальної діяльності, розвиткові

 
 

Цікаве

Загрузка...