WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Смішне і трагічне в новелах А. П. Чехова - Урок

Смішне і трагічне в новелах А. П. Чехова - Урок

Якщо дозволяє час на уроці, то хоча б одне з хамелеонівських перевтілень Очумєлова варто проілюструвати невеличкими інсценівками (це може бути домашнім завданням).

Оповідання "Товстий і тонкий" вперше вийшло друком в журналі "Осколки" (1883), через три роки воно було доопрацьоване письменником і увійшло до збірки "Пестрые рассказы" (1886). Оповідання-сценка ділиться на чотири частини: вступну, дві основні, де в одній герої зображені як старі шкільні друзі, а в іншій - як чиновники різного соціального та майнового стану; і заключну сцену - несподівану розв'язку. Ми згадували про те, якого великого значення надавав Чехов художній деталі, як він радив ".. хапатися за подробиці, групуючи їх таким чином, щоб, коли закінчиш читання і заплющиш очі, утворилась картина". На початку оповідання "Товстий і тонкий" саме так і подаються портрети персонажів: коротко, лаконічно, засобами художньої деталі.

Учням 7 класу з уроків української літератури відомо, що опис зовнішності дійової особи у літературному творі називається портретом. Це - зображення рис обличчя, його виразу, жестів, міміки, постави, одягу. Знають вони і про те, що одні портрети бувають докладніші, інші - стислі.

Можна звернутися до учнів з такими запитаннями:

Який опис називається портретом?

Для чого автор описує зовнішній вигляд персонажів?

Нагадуємо, що письменники використовують епітети, порівняння, пестливі слова, гіперболи для яскравого, виразного, поетичного зображення портретів героїв у своїх творах.

Пропонуємо учням зачитати вголос портрети "товстого" і "тонкого", які зустрілися на вокзалі Миколаївської залізниці.

"Товстий"

"Товстий щойно пообідав на вокзалі, і його губи лисніли від масла, мов стиглі вишні. Пахло від нього хересом та флердоранжем".

"Тонкий"

"А тонкий щойно зійшов з вагона і був на'вючений чемоданами, клунками та коробками. Пахло від нього шинкою та кофейною гущею.."

Дві деталі - "першоелемент творчості" - виокремлює автор у зображенні портрета "товстого": не все обличчя, а тільки губи та запах дорогого вина і модного одеколону.

Висновок: цього досить, щоб уявити "товстого" як людину багату, забезпечену і всім задоволену.

Звертаємо увагу учнів на дві художні деталі, що є в зображенні "тонкого": замість опису портрета автор говорить, що "тонкий" нав'ючений речами і пахне від нього шинкою та кофейною гущею (підкреслено нами). Робимо висновок: "тонкий" - людина небагата, не користується послугами носія, вживає просту їжу.

Отже, А. П. Чехов виводить своїх героїв на "сцену" (згадаймо театр в оповіданні "Смерть чиновника", базарну площу - в "Хамелеоні") - вокзал, де вони виявляють себе в думках, у розгорнутих судженнях, в інтонаціях, міміці. Авторські описи дедалі стисліші і знову набувають вигляду ремарок, що пояснюють поведінку героїв.

Зачитуємо уривок з оповідання.

"Порфирій! - вигукнув товстий, угледівши тонкого. - Чи ти це? Голубчику мій! Скільки зим, скільки літ!

- Матінко! - здивувався тонкий. - Миша! Друг дитинства! Звідки ти взявся?

Приятелі тричі поцілувалися і дивилися один на одного очима повними сліз. Обидва були приємно здивовані".

Як бачимо, друга сцена - це короткий діалог старих шкільних друзів. Знаходимо у цьому уривку слова, що передають радість приємної зустрічі ("голубчику мій", "друг дитинства", "очі повні сліз" тощо).

Третя сценка - також діалог, але діалог контрасту. Проводимо словникову роботу, знаходимо лексичні засоби, які характеризують холопську інтонацію (я, ваше превосходительство; дуже приємно; хи-хи). Звертаємо увагу учнів на розв'язку оповідання: "Товстий хотів був заперечити щось, але на обличчі тонкого було стільки благоговіння, солодкуватості і шанобливої кислоти, що таємного радника занудило. Він відвернувся від тонкого і простяг йому на прощання руку."

Запитання вчителя: Який художній прийом використовує письменник, щоб якомога сильніше підкреслити холопську психологію тонкого? (Чехов використовує прийом гіперболізації і поширює його на речі. Тонкий "зіщулився, згорбився, звузився.. Його чемодани, клунки і коробки стиснулись, поморщились...")

Заключну частину уроку відводимо теорії літератури й разом з учнями пригадуємо основні елементи композиції оповідання: зав'язка - кульмінація - розв'язка (з'ясовуємо, що це є традиційним для чеховських композицій). Як правило, зав'язка - зустріч і випадкова розмова; кульмінація - діалог-"сценка" (для оповідань, які ми розглянули на уроці); розв'язка - завершення розмови, розлука. Оповідання Чехова ще називають новелами-портретами, у центрі яких малюнок характерів, котрі розкриваються у конфлікті, сюжеті.

Завершуємо вивчення оповідань розмовою про гумор і гумористичні твори. Чехов змушує нас весело, добродушно сміятися над поведінкою своїх персонажів, вади яких сам письменник вважає незначними.

Словникова робота

Комічне - (гр. слово komikos - веселий, смішний) - те, що здається нам не таким, яким має бути.

Основні різновиди комічного - гумор, сатира, сарказм.

Гумор (віл. лат. humor - волога, тобто смішний до сліз) - співчутливе, доброзичливе висміювання негативних явищ життя або вад людського характеру. Завдання гумору - висміяти негативні явища або вади людської вдачі з тим, щоб виправити їх.

Сатира (від лат. satura - суміш, усяка всячина) - різке, глумливе висміювання негативних явищ суспільного життя або людського характеру.

Завдання сатири - висміяти пороки суспільства і людини з метою їх усунення.

В античній Греції сатирою називали пісеньки, діалоги, пантоміми викривального характеру, які виконувались під час карнавалів.

Сарказм ( від гр. sarkasmos - роздираю м'ясо) - різка, в'їдлива, гнівна насмішка, сповнена презирства й ненависті до об'єкта висміювання.

Завдання сарказму - зганьбити глибоко порочні явища з тим, щоб знищити або виправити їх.

Запитання та завдання для підсумкової бесіди.

1. Назвіть відомі вам гумористичні оповідання А. П. Чехова.

2. Розкажіть, як вони побудовані:

а) що в них переважає - мова персонажів чи ремарки автора;

б) про що говорять такі художні деталі: вузлик у руках Очумєлова, опис портретів "товстого" і "тонкого" тощо?

3. Прочитайте "вибачення" та "пояснення" Черв'якова. Як ви гадаєте, що ускладнює досить незначний випадок у театрі?

4. Простежте за зміною поведінки Очумєлова. Як це позначається на його мові, жестах?

5. Доведіть, що не тільки Очумєлов є "хамелеоном". Якими мовними засобами змальовує Чехов життя обивателів у оповіданні "Хамелеон"?

6. Як у портретах, на вашу думку, відбито ставлення А. П. Чехова до своїх персонажів?

Важливим моментом на уроці, присвяченому творчості А. П. Чехова, стане розповідь про перебування письменника в Україні, любов до української літератури, українського народу. "Наші письменники, - писав М. Рильський, - знають і люблять автора "Человека в футляре", "Мужиков", "Чайки", як мало кого із світових майстрів слова..."20. Чехов знав і любив український фольклор, мріяв купити хутір на Полтавщині й оселитися там. Кілька років поспіль письменник разом зі своєю сім'єю відпочивав у садибі поміщиків Лінтварьових, на Сумщині.

Випереджальні завдання. Робота з картками.

Заочна подорож "Перебування А. Чехова в Україні"

Картка № 1

Що ви знаєте про перебування А.Чехова в Україні, зокрема на Сумщині? Зверніть увагу на ставлення письменника до України.

Добрий знайомий Чехових, музикант-флейтист О. І. Іваненко, українець за походженням, запропонував письменнику поїхати до с. Луки. Майбутня подорож захопила письменника, і він запрошує друзів, особливо поета О. М. Плещеєва: "Мені хочеться, щоб ви понюхали український сінокіс". А. П. Чехов хотів ближче познайомитись з українським народом, його віковими звичаями, побутом. У листі до знайомих він пише, що "все літо кружлятиме по Україні і, як Нозд-рьов, їздитиме по ярмарках".

Картка № 2

Розкажіть про садибу поміщиків Лінтварьових та її господарів.

Місцевість, де розташувалося село Лука, справді була "поетичним краєм". Чехови оселились у флігелі, що стояв у розкішному саду. Внизу протікав красень Псел. І знову в листі Чехов пише: "Якщо хочете побачити безмежну широчінь природи, подихати чудовим повітрям... то приїжджайте до мене".

Сім'я Лінтварьових (старенька мати та дорослі два сини і три доньки) була інтелігентною, освіченою, доброю й гостинною.

Картка № 3

Що відомо про поїздку Чехова до Полтавщини?

Уперше Чехов побував на Полтавщині в червні 1888 року. Відвідав Сорочинці, де народився М. В. Гоголь, подорожував по Миргородському повіту. Свої враження від поїздки Антон Павлович передав у листі до М. А. Лєйкіна: "Був я в Лебедині, в Гадячі, в Сорочинцях і в багатьох прославлених Гоголем місцях. Що за місця! Я зачарований. На моє щастя, погода весь час стояла чудова. Тепла.

Проїхав я в колясці 400 верст, побував у десяти місцях... Все, що я бачив і чув, таке нове, хороше і здорове, що всю дорогу мене не залишила чарівна думка: засісти в якому-небудь селі на березі Псла і зайнятися медициною".

Картка № 4.

Які твори А. П. Чехова друкувалися в Україні наприкінці ХІХ й на початку ХХ століття?

Твори Чехова на сторінках українських видань з'явились у другій половині 80-х років ХІХ століття.

У 1889 р. окремим виданням вийщло оповідання "Вірочка". У 90-х роках побачили світ близько двадцяти творів російського письменника в журналі "Літературно-науковий вісник". У "Громадському голосі" (№ 13 за 1897 рік) надруковано оповідання "Спати хочеться", а в журналі для дітей та молоді "Дзвінок" (річний четвертий за 1904 рік) - оповідання "Ванька" під назвою "Івасик". У 1904 році У Львові окремим виданням вийшла збірка під назвою "Змора". Переклади окремих творів і лист редакція надіслала письменнику. Чехов дав перекладам схвальний відгук.

Картка № 5

Розкажіть про перебування письменника в Криму.

1897 року через хворобу Чехов переїжджає до Криму в Ялту. Там він зустрічається з М. Горьким, Л. Толстим, В. Короленком та іншими письменниками. У 1900 році до Ялти завітав колектив Московського Художнього театру з метою продемонструвати хворому письменнику його п'єси на сцені.

Завершуємо заочну подорож по місцях перебування письменника в Україні його словами: "Україна дорога і близька моєму серцю. Я люблю її літературу, музику і чудову пісню, сповнену чарівної мелодії. Я люблю український народ, який дав світові титана, як Тарас Шевченко"22.

Висновок.

Після читання Чехова залишається світле відчуття.

Максим Горький писав: "Кожне нове оповідання Чехова дедалі підсилює одну глибоку цінну для нас ноту - ноту бадьорості і любові до життя"23.


 
 

Цікаве

Загрузка...