WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Сильні людські характери в новелі Д. Олдріджа "Останній дюйм" - Урок

Сильні людські характери в новелі Д. Олдріджа "Останній дюйм" - Урок

Сильні людські характери в новелі Д. Олдріджа "Останній дюйм"

Остання частина новели "Останній дюйм" починається такими рядками: "У житті не раз настають вирішальні хвилини і залишаються вирішальні дюйми..." Людина постає перед певним вибором

Про це говорив і сам письменник: "У моїх книжках головна тема завжди одна й та сама - вибір. Вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду".

Новелу "Останній дюйм" можна розглядати не як екзотичну замальовку чи твір пригодницької літератури, а як своєрідну притчу про становлення людини, духовне зближення батька і сина, про вірність обов'язку та мужність людини. Вона захоплює учнів незвичайними подіями, романтикою подвигу (не боїмося вжити це слово) Деві, який врятував своєму батькові життя.

У новелі порушуються складні моральні проблеми, доступні і зрозумілі семикласникам, оскільки письменник розкриває їх на прикладі вчинку хлопчика, майже ровесника наших дітей, якого життєві обставини змушують зазирнути у світ дорослих людей. Зображуючи Бена і Деві у найвідповідальніший момент їхнього життя, Джеймс Олдрідж підкреслює те нове, що формується у взаєминах батька і сина. Кожному з них вдається одержати перемогу над собою і вийти переможцем, долаючи, кожен по-своєму, "останній дюйм".

Серед цілей у роботі над новелою варто визначити наступні, на наш погляд, найголовніші:

розгляд новели у контексті:

а) краса чистих взаємин батька і сина;

б) людина у драматичних ситуаціях;

в) людина і природа.

Такий напрям у роботі дає змогу осягнути ідейно-тематичне багатство твору, майстерність письменника. Головні герої - Бен і Деві - стають близькими і зрозумілими дітям, викликають глибокі морально-етичні емоції. Новела "Останній дюйм" цінна не тільки своєю виховною функцією, а й тим, що відкриває широкі можливості для розв'язання освітніх завдань курсу зарубіжної літератури у 6 класі, де особлива увага приділяється характеристиці героїв, їхньому психологічному стану, мотивації вчинків.

Розв'язуючи ці завдання на матеріалі новели Д. Олдріджа, вчителю слід звернути увагу на зовнішній прояв внутрішнього стану Бена і Деві, на діалоги, портрети героїв і змалювання взаємин батьком і сином.

І. Дитячі та юнацькі роки письменника

Дитячі та юнацькі роки письменник провів у Австралії, де він народився 10 липня 1918 року, виріс, сформувався як особистість. Батько - Вільям Томас Олдрідж - був корінним лондонцем, мати - Едіт Квейль - народилась у Квеслтауні на острові Мен. Сім'я проживала у невеличкому глухому селі Уайт Хіллс штату Вікторія, а дерев'яний будиночок називався "Уейвертрі" ("дерево, що хитається"). Незабаром родина Олдріджів переїхала до провінційного містечка Соун Хілл, розташованого у долині річки Муррей. В оповіданні "Батькова сорока" письменник зворушливо передає атмосферу провінційного життя: "Будинок стояв у величезному саду - найбільшому саду в усьому містечку. Овочами і фруктами займався батько, зате чудовий квітник опікувала тільки мати, і вона вкладала в нього всю свою тугу за рідною Англією. Жили ми тихо й відлюдно, як і належить добропорядній англійській родині, що являє собою окрасу міста". Джеймс був п'ятою дитиною в родині. За традицією, він дістав одразу кілька імен - Гарольд, Едвард і Джеймс. Хлопчикові це не подобалось, і батьки зупинились на останньому. Заробіток батька був невеликий, а тому одяг ніколи не купували, його шили й перешивали, передавали від старших молодшим. Олдрідж навчався у державній школі, де виявився його глибокий інтерес до літератури, мистецтва і музики.

Та найбільшим захопленням Джеймса були прогулянки лісом і години перебування з вудкою на березі річки. Любов до природи дієва, а не споглядальна - один із найголовніших мотивів у творчості письменника. А враження юнацьких років знайшли відображення в його австралійському циклі новел, які пронизані любов'ю до природи, прагненням "відкрити" її таємниці, невичерпні багатства. Роки життя, які Джеймс провів у Стоун Хіллі, за його словами, нагадували життя Тома Сойєра.

ІІ. Новели Джеймса Олдріджа

Про майстерність Олдріджа - новеліста засвідчила збірка "Золото й пісок", опублікована у 1960 році. Невеличкий цикл австралійських оповідок - "Батькова сорока", "Хлопчик з лісового берега" - створений на основі дитячих та юнацьких вражень, знайомить читачів із середовищем, в якому ріс майбутній письменник. Дванадцятилітнього сина бідного лісоруба Едгара хвилюють "два заповітних бажання - вбити лисицю і впіймати двадцятифунтову муррейську тріску".

У пошуках шляхів здійснення мрії відбувається формування особистості Едгара. "Так. Життя - це життя, але я подолаю його", - говорить він у фіналі твору. Хлопчику вдалося зрозуміти красу і силу чарівності природи і своє місце в ній.

Ще раз акцентуємо увагу учнів на тому, що письменник через усе життя проніс любов до простих людей, до природи, зберіг захоплення рибальством і мисливством. Новели Олдріджа читають і діти, і дорослі.Тема дитинства, краса чистих людських взаємин висвітлюються письменником як єдність людини і природи. В австралійському циклі автор із величезною майстерністю зумів передати дитячу психологію, розкрити духовний світ підлітка Едгара.

ІІІ. Захоплення письменника

Гадаю, що питання про захоплення Олдріджа - нескладне для дітей. Вони зможуть назвати авіацію та підводний спорт. А ми у свою чергу розповімо дітям, що мистецтво пілотажу захопило Д. Олдріджа ще у Лондоні, де 1938 року він вступив до авіаційної школи і незабаром уперше піднявся в повітря. "Зробивши небо "своїм", Олдрідж попрямував під воду", - написав про письменника один з українських літературознавців. У 1955 році побачила світ книга "Підводне полювання для недосвідчених англійців". Це був, так би мовити, навчальний посібник для любителів підводного спорту. Молодший син письменника Томас пристрасно захопився підводним полюванням, і книга батька відіграла вирішальну роль: хлопець, прекрасний плавець і аквалангіст, став зоологом.

Одного разу, подорожуючи поблизу Каїра, Олдрідж побував у Акулячій бухті, там він знімав під водою акул. Була в нього і кінокамера, і акуляча клітка (ось звідки назва новели!) для безпечних підводних зйомок.

ІV. Історія написання новели

Ще дві новели - "Останній дюйм" і "Акуляча клітка" - переносять читачів до іншої країни - Єгипту. І в них письменник загострює увагу на проблемі взаєморозуміння, стосунків між людьми, самотності та шляхів її подолання.

Ці новели написані за часів Радянського Союзу в 1957 році, коли письменник відпочивав на Чорноморському узбережжі Кавказу. Вперше російською мовою "Останній дюйм" був опублікований у журналі "Огонек"(№ 37, 1957 рік). Українською мовою новела була надрукована у збірці "Хлопчик з лісового берега" (К.: Дитвидав, 1959). Новела "Акуляча клітка" українською мовою увійшла до збірки Д.Олдріджа "Наодинці з акулами" (К.: Молодь, 1960).

Твір "Останній дюйм" захоплює читачів не стільки збігом дивовижних обставин (герой - пілот - береться не за свою справу - він опускається на дно Червоного моря, де з ризиком для життя проводить підводні зйомки морських хижаків для телебачення), скільки своїм внутрішнім драматизмом. Письменник розкриває складні й болісні переживання Бена: поранений акулами, він збирає останні сили, щоб будь-якою ціною врятувати сина, а головне - зламати глуху стіну відчуження, подолавши отой "останній дюйм", що відділяв його від власної дитини.

V. Робота з художнім текстом

Обговорення новели розпочинаємо з перевірки домашнього завдання, за яким учні мали прочитати твір і дати назву окремим розділам.

1. "Головне - останній дюйм".

2. Акуляча бухта.

3. Роздуми Деві.

4. Зйомки під водою.

5. Обід на березі Червоного моря.

6. Поєдинок Бена з акулою-кішкою.

7. Допомога пораненому батькові.

8. Серйозна розмова.

9. Самостійний політ хлопчика.

10. На висоті трьох тисяч футів.

11. Вдале приземлення.

12. Попереду ціле життя.

З'ясовуємо значення слова "дюйм". У короткому тлумачному словнику української мови знаходимо: дюйм (застаріле слово) - одиниця міри довжини, близько 25 міліметрів ( К.: Рад. школа, 1988. - С. 74).


 
 

Цікаве

Загрузка...