WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Критичне мислення на уроках зарубіжної літератури - Урок

Критичне мислення на уроках зарубіжної літератури - Урок

III. Практична частина

В уроці, як і в житті,

має бути все реальним-

від почуттів до дій

М.Г.Бондаренко

В кожному уроці я маю бачити перш за все дитину з її потребами та інтересами, вміннями та талантами, дослідженнями та оригінальністю...

При умові поетапного прогнозування вивченої теми в контексті зарубіжної літератури ми можемо говорити про вдалий результат. Як правило, важливе місце в роботі займає попередня підготовча робота, яка включає в себе: знайомство учнів з термінами вивченої теми, термінологією, творами, обов'язковими видами роботи та такими, які виконуються індивідуально, чи за бажанням (додаток №1). Наприклад, при плануванні першої теми в 11 класі пропонується:

Тема № 1 "Психологічна та лірична проза, проза у віршах. Модерністська проза на початку 20 ст."

Вивчення творів

Дата

Термінологія

Обов'язкові види робіт

Додаткові види роботи

Додаткові матеріали

М.Горький "Пісня про Буревісника" та І.Бунін "Легке дихання"

07.09

Імпресіонізм

Аналіз "Пісні про Буревісника" М.Горького та "Легкого дихання" І.Буніна

Скласти розповідь: "Найщасливіший день з життя Олі М."

Ілюстративний матеріал із зображенням моря

При використанні будь-яких прийомів та технологій в процесі проведення уроків необхідно враховувати й вікові та психологічні особливості учнівського колективу. А ще -пам'ятати, що "найперше музика у слові": вчитель має сформувати в серцях дітей любов до слова, а зробити він це зможе лише за умови власного співжиття з поетичним словом. Захоплюватися (причому щиро!) музикою, поезією, художнім мистецтвом має вчитель літератури, а потім його учні напевно також сформулюють читацькі і мистецькі смаки!

Спілкуватися з учнем як з партнером, не опускатися, а піднятися на рівень дитини - мета більшості освітніх інновацій. Тільки поставивши дитину в центр усієї діяльності, зробивши її посередником у взаємодії суб'єктів навчання ми можемо побачити, що її очі горять жагою відкриття, і відчуєте, що працювати потрібно тільки так.

Інтерес до технології критичного мислення з'явилась у мене після відвідування Всеукраїнського семінару, на якому презентувався досвід зарубіжних педагогів в інтерпретації наукового керівника в Україні О.Пометун. Саме це стало поштовхом до пошуку нових рішень уроку літератури, який є, на мою думку, благодатним ґрунтом для проростання творчих ідей. Звісно, технологія застосовується і в інших предметах, бо кожен вчитель моделює та реалізує цей підхід через призму власного бачення.

Для того, щоб почати роботу в класі і сфокусувати діяльність учнів, створити психологічно сприятливий мікроклімат я використовую вправи для розминки. Так, у 8 класі, коли ми лише знайомимося, доречним є "Ім'я з малюнком": ми сідаємо в коло, а кожен учень малює на папері річ, яка, як він вважає, найкраще його характеризує. Підписує малюнок своїм ім'ям. Всі по черзі демонструють малюнки групі і пояснюють, чому обрали цей образ. Після презентації вішають всі малюнки на стіні в класі.

Для створення теплої взаємопідтримки ми проводимо вправу "Комплімент": урок починається з того, що вчитель підходить до першого учня і говорить: "Ти мені подобаєшся, тому що ти дуже добрий", учень повертається до сусіда і продовжує комплімент: "Ти мені подобаєшся, бо ти серйозний" і т.д.

Перед роботою безпосередньо над темою використовується вправа "Таємні таланти": на маленьких аркушах паперу учні пишуть те, що їм подобається робити, потім аркуші збираються і роздаються учням так, щоб ніхто не одержав власний. Учні ходять по класу й мають знайти того учня, в якого є цей прихований талант.

В роботі з учнями дуже важливо на кожному етапі використовувати методи і прийоми для фокусування уваги учнів та залучення їх до творчого пошуку та критичного мислення.

На уроці вивчення нового матеріалу застосовується метод "Знаємо - Хочемо дізнатися - Дізналися" (додаток №2). Вчитель креслить на дошці таблицю і просить учнів висловитись, що їм відомо по темі уроку (перш ніж запрошувати їх до слова, необхідно дати час, щоб учні попрацювали в парах і склали список своїх ідей). Ідеї записуємо до першої колонки "Що знаємо?"

Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

Біблія книга християнства, Коран - мусульманства, Авеста - зороастризму, Веди - індійської культури

Біблія складається зі Старого і Нового Заповітів;

За Конституцією України ( ст..35) кожен громадянин має право сповідувати будь- яку релігію

Бог, відповідно до християнських догматів, існує в трьох особах (трійця), або іпостасях: Бога - Батька, Бога - Сина й Бога - Духа Святого

Як поширювалося християнство?

Чому необхідно вивчити Біблію?

Що означає Старий Заповіт?

Де засновано іслам?

Християнство як нова віра - почало поширюватися як усним, так і писемним шляхом з допомогою невеликої групи людей, які сповідували іудейську віру і внутрішню потребу вступити в новий союз з Богом

Бо це книга, в якій узагальнено найцінніші моральні багатства, це високохудожній літературний твір, який дає естетичне задоволення.

Це союз, угода Бога з людиною від створення світу до приходу Месії, який передбачав виконання людиною законів і велінь божих, викладених у книгах Мойсея.

В Аравії Мохаммедом.

Питання, які виникають в учнів, стимулюють їх і до пошуку інформації, і до її обробки. Як правило, в цьому розрізі учні демонструють свої загальні знання, допомагають взаємонавчанню однокласників.

Схожу функцію, а ще розвиває уважність, сприяє формуванню свідомого навчання читання в парах з маркуванням тексту.

Система позначок:

V відома інформація

+ дізнався нове

- не згоден, протирічить тому, що знаю

? хочу більше дізнатися (додаток №2)

В контексті уроку доречним буде щоденник подвійних записів (вчитель дає інформацію про Веди, а учні на лівій стороні зазначають, яка частина тексту справила на них найбільше враження, а праворуч коментують те, що написано праворуч) (додаток №2).

"Непідвладна часу мудрість Індії знайшла свій вираз у Ведах - стародавніх санскритських текстах, що охоплює вагу області людського знання. Санскритське слово "веда" означає "знать". Спочатку існувала одна Веда, "Йаджуар - веда", і вона передавалася від вчителя до учня. Але близько 5000 років тому великий мудрець Крішна - Дваїпайана Вйаса ( Вйасадева) записав Веди для людей цього століття, Калі - йуги. Він розділив Веди на чотири частини: "Клунь", "Сама", "Йаджур", "Атхарву". "Ріг - веда" - "Веда хвала", складається з 1017 гімнів, зібраних в десяти книгах. Велика частина віршів прославляє Агнів, бога вогню і Індру, бога дощивши і райських планет "Йаджур - веда", відома як "Веда жертвопринесень", містить інструкції по проведенню жертвопринесень. "Сама - веда", "Веда співів", складається з 1549 віршів, багато хто з яких зустрічається і іншому контексті в "Ріг - веда". "Сама - веда" особливо прославляє небесний напій сому. "Атхарва - веда" містить різні пісні і обряди, здебільшого призначені для лікування хвороб".

ФРАГМЕНТ ТЕКСТУ

РЕФЛЕКСІЯ

У Ведах - не просто мудрість індійського народу, але й глибина людських знань

Але ж це перегукується з нашою Біблією

"Веда" - "знать"

А "біблія" - "книга"

Веди мають аж чотири частини й 1017 гімнів

Це ж стільки праці!

При вивченні біографії письменника варто звертатися до рольових підходів, таких як "Інтерв'ю з О.Блоком", "Конференція з Данте", "Гість уроку - Гомер", "Дебати Ф.Достоєвського та Л.Толстого", "Слідча експертиза існування В.Шекспіра", "Кінорепортаж: в гостях у О.Пушкіна", "Галерея творчості французьких письменників", "Презентація: життєпис М.Булгакова" тощо (додаток №3, №4)

Щоб організувати свої ідеї, учні використовують "Т - схему", яка має вигляд великої літери Т. У вертикальному полі з лівого боку учні перелічують причини, за яких напевно різняться твори, а з правого перелічуються причини, чому образи таки схожі між собою. Наприклад, при компаративному аналіз поезії О.Блока " Незнайома" та однойменної картини Івана Крамського використано метод "Т - схеми". Висновок формулюють учні, записуючи його до зошитів у вигляді есе із чітким викладанням власної позиції щодо порушеної проблеми. Усне малювання місця, по якому проїжджає карета незнайомої Крамського, підводить ще одну паралель і визначає асоціативну образність дітей (додаток №3).


 
 

Цікаве

Загрузка...