WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Керівникові клубу інтелектуалів - Реферат

Керівникові клубу інтелектуалів - Реферат

Відповіді: 1) в; 2) в; 3) а; 4) г; 5) г.

Алгоритм пошуку відповіді

Мета: ознайомити учнів з алгоритмом роботи гравців під час обдумування відповіді; розкрити прийоми шифрування інформації, які найчастіше зустрічаються; сформувати вміння будувати логічний ланцюжок i знаходити ключові слова в запитанні; розвивати вміння мислити нестандартно.

1. Теоретичний матеріал

Успіх командного пошуку правильної відповіді залежить від таких основних складових:

а) загального психологічного настрою гравців;

б) володіння специфічними навичками.

Про них i поговоримо.

Ось деякі загальні психологічні правила, необхідні для продуктивного пошуку рішення. Ці правила сформулював відомий психолог, а в минулому не менш відомий знавець В. Зарецький.

Щоб розв'язати задачу, потрібно:

1. Хотіти її розв'язати.

2. Вірити, що її рішення можливе.

3. Її розв'язувати.

4. Зрозуміти, що заважає її вирішенню.

5. У тому, що заважає, знайти шлях розв'язання.

Отож:

По-перше, запитання обов'язково потрібно уважно слухати від початку до кінця. Його необхідно добре усвідомити та надати чітку відповідь саме на поставлене запитання. У запитанні можуть бути деякі підказки, або, як їх називають, "ключові слова". Тому дослухайте питання до кінця.

Чи потрібно записувати запитання? Це справа виключно індивідуальна. Проте хоча б одна людина в команді повинна зафіксувати дати, прізвища, назви та інше.

Коли даних є дуже багато, то використовується прийом "включення по черзі". Наприклад, коли потрібно записати декілька рядків вірша, то перший рядок записує перший гравець, другий - другий, що сидить за годинниковою стрілкою i т. д. Для цього достатньо зібраності, яка виробляється i відпрацьовується на тренуваннях.

Як діяти далі, коли запитання почуте i записане? Існують деякі напрацьовані прийоми.

1. Потрібно визначитись, якщо можливо, з часом i місцем дії в запитанні: це одразу звузить коло пошуку.

2. Зрозуміти, які acoціації викликає запитання, - це часто є кориснішим за знання.

3. Швидко i чітко викласти все, що команда знає по заданій темі.

4. Треба знайти ключові слова i особливості подачі інформації.

Зорієнтувавшись, починайте наводити версії, навітъ на перший погляд абсурдні: вони несподівано можуть викликати "правильні" асоціації у товаришів по команді. Дуже важливо, щоб гравці уважно слухали один одного.

Чим більше будете грати, тим більше запитань ви розв'яжете. Хоч прийомів складання запитання є багато, але вони повторюються i добре відпрацьовані. Якщо гарного гравця запитають: "В якому році комета Галея останній раз виходила на орбіту Плутона?", він дасть відповідь: "Hi в якому", бо знає, що конкретна дата може бути лише в тому випадку, якщо вона є широковідомою.

2. З методичної скарбнички

Величезну долю часу, що відводиться на заняття, потрібно відвести на гру. На початку стисло навести теоретичні відомості. Після цього потрібно на декількох прикладах продемонструвати знаходження відповіді.

Запитання 1. Відомий англійський фізик i хімік заклав підгрунтя для свого великого відкриття в дитинстві, коли визначив, що посилати його в ліс по достиглу ягоду суницю нема ніякого сенсу. Назвіть прізвище

цього вченого.

Хід думок:

При ретельному аналізі запитання зразу кидається в очі, що мова ведеться не просто про суниці, а саме достиглі суниці. Навіщо це підкреслювати? Чи не є це ключовим словом? Тепер міркуємо далі: можливо, вчений не міг відрізнити достиглу суницю від недостиглої? Тобто, він не міг відрізнити зеленого кольору від червоного. А це явище називається дальтонізмом. Без сумніву. Мова йде про вченого Дальтона.

Запитання 2. Ці зірки телеекрану відомі всім. Шатена звати Філіпом, блондина - Степаном. А як звуть лисого?

Хід думок:

3ірки телеекрану повинні бути відомі всім. Що за Філіп мається на увазі? На думку спадає Кіркоров ... Хто ж тоді світлий та лисий Степан? Дивимося ще раз: ніякої інформації, крім імен цих зірок нам не навели. Спробуємо "покрутити" імена. Наприклад, в зменшеній формі Філіп - це Філя, Степан - Степанчик, Степашка. I все стає зрозумілим. Третій - це Хрюша. Мова йде про ведучих програми "На добраніч, малята".

Для закріплення цього матеріалу можна використати гру "Шароїди".

Зміст гри полягає в тому, що, в довгому слові належить знайти два-три коротших слова. Їх зашифровано, тому потрібно відгадати всі складові i слово в цілому.

Наприклад, "каракуль" можна розбити на слова - "кара" i "куль".

Значення слова буде таким: "помста великого мішка" "або шкіра малої вівці".

Ось ще декілька запитань для цієї гри.

1. Споруда для ремонту суден у вигляді бублика або учитель грецькою мовою. (Доктор).

2. Колишня кава з бубликом або машина для переміщення грунту. (Екскаватор).

3. Японська гра єгипетського бога або нерівність рельєфу. (Гора).

4. Танкова гусениця бубликом або механізм. (Трактор).

5. Вказівка на місце знаходження папуги або жіноче ім'я. (Тамара).

7. "Великий Брюс" не заперечує або жіноче ім'я? (Ліза).

8. Про великий співочий колектив або чоловіче ім'я. (Прохор).

Подібних слів можна знайти безліч.

Розподіл командних ролей

Мета: ознайомити учнів з можливими ролями в команді, розповісти про мету створення команди, функції капітана, генератора ідей, критика.

1. Теоретичні відомості

Навіщо ми створюємо команди? Здавалося б, для того, щоб отримувати задоволення від гри i перемагати. Але на практиці виявляється, що ці два процеси часто не співпадають. Із приємними для вас людьми ви можете раз за разом програвати, а з тими, хто несимпатичні, отримувати найбільші перемоги. Тому потрібно одразу визначитись, що для вас важливіше - спортивний результат чи радість від спілкування.

Може скластися думка, що команду треба комплектувати за принципом "доповнення знань".

Тобто, коли я добре знаю математику, а мій товариш біологію, то нам слід шукати історика, філолога... Hi i ще раз ні. Простим складанням знань ви нічого не досягнете. В грі потрібна не сума знань, а взаємодія між гравцями i примноження їх зусиль. Тому потрібно інакше розподіляти ролі в команді.

Ось декілька підходів до ідеї побудови команди. Підхід перший (ідейний). Тут виділяють три основні ролі: генератор, критик i синтезатор ідей.

Другий підхід - психологічний. Капітан цементує команду, слідкує за настроями, бере відповідальність на себе. Ерудит - "криниця" знань.

Весельчак - підтримує настрій команди, знімає вогнище напруги. Як доводить практика, саме несерйозна людина є найпродуктивнішою в команді. Мовчун також вносить свою частку в створення благотворного психологічного клімату в команді. Він помітний у ситуації, коли всі починають впадати в паніку. Прекрасна дама - для того, щоб надихати чоловіків на подвиги.

Третій підхід - функціональний, згідно з яким у команді мають бути диспетчер, том прямого доступу, логік, інтуїт i тверда голова. Диспетчер - це теж саме, що i синтезатор ідей. Bін відповідальний за вибір версії i керує обговоренням. По своїх психологічних функціях він мовчун, хоча i найчастіше капітан.

Том прямого доступу (ТПД) - це приблизно те ж саме, що ерудит, i його знання повинні працювати.

Логік повинен прагнути зрозуміти логіку запитання, його зміст i ідею, відсіяти все зайве i врахувати це у відповіді.

Інтуїт працює, коли здаються i логіка, i знання, а серед декількох версій необхідно відшукати правильну.

Тверда голова - найчастіше капітан. Його функція подібна до тих, які виконує капітан психологічний: гасить нервозність у команді, керує настроєм команди.

2. Методичні вказівки

На цьому занятті починає формуватися команда. Цей процес довгий i не безболісний. На всіх попередніх заняттях керівник клубу повинен спостерігати за учнями i їx симпатіями, стосунками, випробувати різні комбінації. Усі ці засоби повинні сприяти єдності команди.

Якщо дозволяє час, бажано провести психологічне тестування на cyмicнicть, комунікабельність та виявлення темпераменту. Ігрову частину заняття можна присвятити гpi "Реалії", яка сприяє взаємопорозумінню i навчає будувати логічні ланцюжки знаходження відповіді.

Суть гри "Реалії" полягає в тому, що інформація про який-небудь загаданий предмет (явище або факт) повідомляється не відразу, а поступово - порціями. Після кожної наступної порції гравці мають 10 (20, 30) секунд на обдумування i можливість дати відповідь у письмовій формі. Але порцій п'ять, а можливість відповісти лише одна. I якщо відповідь неправильна, то команда в цьому раунді не отримує балів. Чим більше порцій заслухано, тим менша кількість балів нараховується за правильну відповідь.


 
 

Цікаве

Загрузка...