WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Задачі. Залізна логіка - Урок

Задачі. Залізна логіка - Урок

9. Увагу інспектора привернула шахова дошка. Навіть початківці, а не те що майстри, знають: поле в кутку дошки праворуч від гравця повинно бути білим.

10. Підозра впала на пасажира, який йшов останнім: він один із спекотної Каліфорнії відправляється на Аляску без багажу і теплого одягу.

11. Покупець говорить неправду. Хай він навіть і купив з неуважності 2 рукавички на одну й ту ж саму руку - це буває, але стверджувати, що він їх носить уже 3 дні, дуже підозріло.

12. В гірлянді на ялинці немає однієї лампочки. Якщо в ній не вистачає однієї лампочки, то це значить, що ялинка взагалі не засвітиться.

13. Найстарша - Тоня, наступна за віком - Женя, а Галя - наймолодша.

14. Припустимо, що перший, хто відповідав, дійсно Чук. Отже, він в цей день говорить правду. Але якщо друге його твердження теж істинне, то бесіда проходить в понеділок. А по понеділках Чук говорить неправду. Ми прийшли до протиріччя. Отож, першого з друзів звуть Гек. Якщо він сказав неправду, то, значить, бесіда проходила або у вівторок, або в четвер, або в суботу.

Звернемось тепер до репліки другого приятеля (ми знаємо, що його звуть Чук). Він сказав: "Завтра буде п'ятниця". Чи треба вірити цій заяві? Чук далі доповнив: "Я завжди кажу правду по середам". З умови відомо, що по понеділках, вівторках і середах Чук говорить неправду. Тоді обидва висловлювання Чука неправдиві. Звідси можна зробити висновок, що розмова здійснюється або в понеділок, або у вівторок, або в середу. Порівняймо з тим висновком, що був зроблений раніше. Тоді неважко здогадатися, що єдиний день, в який могла відбуватися розмова - це вівторок. Першим, хто відповідав, був Гек, а другим, хто вступив у розмову - Чук.

15. Потрібно вийняти будь-яку кульку з коробки з написом "чорний і білий". Якщо кулька біла, то і друга має бути біла. Тоді в ящику з написом "2 чорні" має бути чорна й біла кульки, а в ящику з написом "2 білі" - 2 чорні кульки.

Якщо кулька, яку витягнули, чорна, то й інша повинна бути чорна. Тоді в коробці з написом "2 білі" можуть бути тільки чорна й біла кульки, а в коробці з написом "2 чорні" - 2 білі кульки.

16. Вовк не їсть капусту, отже, починати переправу потрібно з кози, бо вовка і капусту можна залишити на березі.

Далі, переправивши козу на інший берег, чоловік повертається, бере в човен капусту і також перевозить її, на інший берег, де залишає, але зате бере в човен козу і везе її назад - на правий берег.

Тут він козу залишає і перевозить вовка. Капусту він залишає з вовком, а сам повертається за козою, перевозить її і переправа закінчується благополучно.

17. Чотири черевики і три шкарпетки. Серед 4 черевиків, взятих із шафи, 2 обов'язково будуть одного фасону, серед 3 шкарпеток 2 будуть одного кольору. Якщо взяти тільки 2 або 3 черевики, то може статися так, що вони всі будуть різних фасонів, і якщо взяти тільки 2 шкарпетки, то вони можуть виявитися різного кольору.

18. 1) 4 яблука; 2) 7 яблук.

19. Міркування можуть бути проведені, наприклад, в такій послідовності. Якщо (3) вірно, тоді (10) і (12) - неправда, а це неможливо за умовою. Отже, (3) - неправда (тобто гаманець вкрав не Тео). Якщо (3) - неправда, то і (9) - неправда. Якщо (9) - неправда, то (8) - вірно. Якщо(8) вірно, то (15) - неправда. А якщо (15) неправда, то (14) - вірно. Звідси виходить, що винна Джуді.

20. А міркував він так:

- Папірці у моїх товаришів білі, тоді у мене папірець може бути білим або чорним. Припустимо, він чорний. Тоді Б може визначити колір свого папірця, бо може сказати собі: "Я бачу, що в А папірець чорний, а у С - білий, значить, у мене може бути або білий, або чорний, але він не може бути чорний, бо тоді С, знаючи, що чорних папірців тільки два, дивлячись, що у мене і в А чорні папірці, негайно заявив би про колір свого папірця. Але С не заявив про це негайно, отже, він думає, чи не чорний у нього папірець, але тоді він у мене бачить білий папірець".

Але Б теж мовчить, тоді мій папірець - не чорний. Але якщо він не чорний, значить - білий.

Так міркував А, впевнений в здібності своїх приятелів також логічно мислити. За умовою всі троє одночасно дали правильну відповідь, значить, аналогічно міркували й інші 2 товариша. Втім, всі троє могли і так міркувати: щоб вияснити, хто з нас швидше розмірковує, потрібно поставити нас в різні умови, тобто запропонувати нам задачу однакової важкості. Ми не були б в рівних умовах (і, отже, хтось з нас міг би протестувати), якщо одному або двом із нас були наклеєні чорні папірці. Отже, виходить, що у кожного папірець білий.

21. А міркував так:

- Кожен з нас може думати, що його власне обличчя чисте. Б впевнений, що його обличчя чисте, і сміється з забрудненого лоба мудреця В. Але якби Б бачив, що моє лице чисте, то він був би здивований сміхом В, тобто в цьому випадку у В не було б приводу для сміху. Однак Б не здивований, значить, він може думати, що В сміється наді мною. Отже, моє лице чорне.

22. Мудрець міркував так:

- Я бачу перед собою 2 ковпаки. Припустимо, що на мені білий. Тоді другий мудрець, який бачить перед собою чорний і білий ковпаки, повинен міркувати так: "Якби на мені був теж білий ковпак, то третій зразу здогадався б і заявив, що у нього чорний. Але він мовчить, значить, на мені не білий, а чорний. А так, коли другий не говорить цього, тоді на мені теж чорний".

23. Напівпорожня бочка є не половина пустої бочки, а така бочка, одна половина якої пуста, друга повна. Ми міркували так, немов слово "напівпуста" значить: половина пустої бочки, а "напівповна" - половина повної. Не дивно, за такого неправильного розуміння ми прийшли до невірного висновку.

24. Відомо, що пасажир - сусід кондуктора - заробляє втричі більше за нього. Порівнюючи це із заробітком пасажира Петрова (7000 рублів, тобто величина, яка не ділиться без залишку на три), доходимо висновку, що найближче до кондуктора живе пасажир Іванов або пасажир Сидоров. Але адреса Іванова - Москва, тоді як кондуктор живе на половині шляху з Москви до Петербурга. Отже, сусід кондуктора - пасажир Сидоров. Тоді пасажир, який живе в Петербурзі, носить прізвище Петров. Але кондуктор є людиною одного прізвища з цим пасажиром. Значить, і він Петров. А тоді як відомо, що партію на більярді виграв у кочегара Сидоров з бригади потяга, легко здогадатися, що прізвище кочегара Іванов, а машиніста - Сидоров.

25. Виймаючи жереб, засуджений вчинив так: він вийняв один папірець з ящика і, нікому не показуючи, проковтнув його. Судді, бажаючи вияснити, що було написано на знищеному папірці, повинні були вийняти з ящика папірець, який залишився: на ньому був напис "Смерть". Отож, - міркування судді, - на знищеному папірці був напис "Життя" (адже вони нічого не знали про змову). Вороги готували невинно засудженому вірну загибель, але привели його до порятунку.

26. На питання вартового: "Куди йдеш?" - селянин дав таку відповідь:

- Я йду, щоб бути повішеним на цій шибениці.

Така відповідь поставила вартового в безвихідь. Що він повинен зробити з селянином? Повісити? Але тоді вийде, що селянин сказав правду. А за правдиву відповідь було наказано не вішати, а топити. Але й втопити не можна: в такому випадку виявиться, що селянин збрехав, а за брехню потрібно було вішати.

Так вартовий і не зміг нічого зробити зі сміливим селянином.

27. Вирок був таким: вчителю у позові відмовити, але надати йому право вдруге розпочати справу на новій підставі - а саме тому, що учень виграв свою першу справу. Ця друга справа повинна вже бути вирішена без суперечок на користь учителя.

28. Молодший брат, ідучи назад, побачив трамвай, що їхав назустріч, і вскочив до нього. Коли цей вагон дістався місця, де чекав старший брат, той теж вскочив до нього. Трохи пізніше той самий вагон наздогнав середнього брата, який йшов попереду. Таким чином, всі брати опинилися в одному трамваї і, звісно, приїхали додому одночасно.

29. Інспектор Руп здогадався, що Аладин його обманює, коли той сказав, що молився спиною до вікна. Мусульмани моляться, повернувшись обличчям до Мекки. Події відбуваються в Симеїзі, а вікно виходить на море, тобто на південь.

30. Якби Кришномуртієв впав, коли на ньому була тюбетейка, бісер побився б.

31. Тому, що пінгвіни в Арктиці не водяться.

32. Інспектор натякнув на банальний економічний злочин. Банк навмисне затримував виплати газеті, а за цей час встигнув "прокрутити" гроші і пустити в оборот, що дає змогу отримати додатковий прибуток. Банк нібито бере в газети в кредит без дозволу і не виплачує при цьому їй ніяких відсотків.

33. Невіглас Людовик не знав, що горили, по-перше, травоїдні, а, по-друге, ніколи не нападають першими.

34. Старий прошепотів козакам: "Пересядьте". Ті зрозуміли, миттю пересіли кожен на коня свого суперника і кожен погнав тепер на всю силу чужого коня, на якому він сидів, щоб власний його кінь прийшов другим.

35. Іван запропонував селянам ділити зерно так:

- Я насиплю зерно на три купи, на мій погляд, порівну і відійду в сторону. Мені підійде будь-яка купа. Хай потім Петро вкаже найменшу, на його думку, купу зерна. Якщо Микола також уважатиме, що зерна в цій купі менше третини, то віддайте її мені, а залишок зерна діліть між собою.


 
 

Цікаве

Загрузка...