WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Задачі. Залізна логіка - Урок

Задачі. Залізна логіка - Урок

Цікаві завдання та різноманітні інтелектуальні ігри

Задачі. Залізна логіка

Виконання цікавих завдань і різноманітних інтелектуальних ігор дає велике задоволення.

Розвиток навичок розв'язування задач, безумовно, сприяє підвищенню рівня інтелекту, а під час дозвілля - це дуже корисне тренування. Але головна цінність цих занять полягає в тому, що ви впевненіше підходите до розв'язування власних особистісних проблем, а не тільки цікавих головоломок.

Адже одні й другі мають багато спільного, зокрема методи розв'язування задач. І там, і тут можна досягти значних успіхів шляхом вправляння й тренування. Якими ж мають бути ці вправи? Нічого складного. Це вправи, подані в багатьох цікавих книгах.

Отож давайте підсумуємо, що треба робити під час розв'язування складної задачі

Читаючи задачу, застосовуйте всю свою спостережливість і вміння зосередитися, відбирайте з неї ті факти, які потрібні для розв'язування (тобто релевантні дані).

Визначте їх складові елементи.

Намагайтесь виявити якусь модель, тенденцію або закономірність, а потім подумки переберіть відповіді, що відповідають цій моделі, тенденції або закономірності.

Сформулюйте гіпотезу, тобто ймовірну відповідь на тестове завдання.

Шляхом міркувань і логічних умовиводів відкидайте ті відповіді, які здаються хибними.

Перевірте відповідь, яку вважаєте правильною, співставляючи свою гіпотезу з відомими даними. Якщо гіпотеза і дані відповідають одне одному, то можна взяти її як емпірично прийняту. Якщо ж гіпотеза не відповідає даним задачі, відхиліть її та починайте спочатку, формулюючи нову гіпотезу.

Так робіть доти, поки не отримаєте правильну відповідь.

Ось сім загальних правил, які сприятимуть ефективному вирішенню життєвих проблем. Сподіваюся, у вас уже виробилися потрібні навички, поки ви вчилися розв'язувати головоломки й хитромудрі задачі. Тому, якщо матимете проблеми в реальному житті, шукайте відповідь, виконуючи кожний пункт поданої схеми. Я кажу "шукайте", бо життя, на відміну від будь-яких тестів і головоломок, ставить перед нами набагато складніші й заплутаніші задачі.

Чим відрізняється вирішення проблем у реальному житті від розв'язування головоломок і хитромудрих задач із книжок?

Між задачами з книжок і життєвими проблемами існує кілька істотних відмінностей, хоча прийоми розв'язування використовують ті самі. У задачах звичайно дається достатньо даних, аби відшукати єдино правильну відповідь. Реальне життя найчастіше не дає нам такої можливості. Хоча задачі з книжок і бувають винятково складними, проте ви впевнені, що правильна відповідь існує, і тільки одна.

У реальному житті все по-іншому.

На ті запитання, які висуває перед нами життя, дуже часто буває не одна "правильна" відповідь, і, крім того, часто нам не вистачає даних для правильної відповіді. У більшості випадків доводиться приймати рішення, використовуючи лише часткові дані. До того ж правильність відповіді залежить від часу. Те, що було "правильним" 1950 року, може таким не бути року 1997.

Чи випливає з цього, що, стикнувшись із певною життєвою проблемою, слід відмовитися від спроби її розв'язати? Зовсім ні. Це лише означає, що засвоєння навичок розв'язування задач набуває ще більшого значення. Особливо, якщо ви навчитесь використовувати ці навички в повсякденному житті.

Як аналізувати проблеми, які висуває перед нами життя?

Якщо ви ставите перед собою якусь проблему, погляньте на неї, як на головоломку з книжки й поміркуйте, чи не можна розв'язати її простіше й швидше. От кілька правил, які вам допоможуть у цьому:

Подумайте, які розумові навички або їх сполучення вам потрібні для її вирішення.

Незалежно від характеру самої проблеми, вирішення завжди можна знайти за допомогою тих розумових навичок і прийомів, які ви засвоїли, розв'язуючи логічні задачі. Уявімо, що ви хочете купити автомобіль. Якого типу задачі доводилося розглядати колись і які розумові навички для цього необхідні?

Перетворіть життєву проблему, що стоїть перед вами, на задачу з книжки. "17-літній школяр хоче купити автомобіль. Але у нього (тут перерахуйте всі перепони, що стоять на шляху здійснення мети: не вистачає грошей; є батьки, які не дозволяють цього; нема прав водія або інші причини)". Коли проблема матиме форму звичайної задачі, можете починати на неї атаку всім своїм потужним інтелектуалектом.

Зберіть необхідні дані. У книжкових задачах цим займається хтось інший, а в реальному житті вам доведеться це робити самому. Отож треба встановити, яка інформація необхідна для того, щоб умова задачі була достатньою для розв'язування. Скільки коштують автомобілі? Яким чином можна заробити потрібну суму грошей? Де ви спробуєте взяти в борг? Як ви збираєтесь умовити батьків, щоб одержати їхній дозвіл на придбання автомобіля? Які ще витрати принесе своєму власникові автомобіль? Страховка? Утримання й ремонт? Бензин? Тощо.

Сформулюйте робочу гіпотезу. "Моя проблема полягає в тому, що мені потрібно $1200, аби купити автомобіль. Я думаю, що зможу зібрати цю суму за рік, якщо кластиму гроші, зароблені продажем газет, у банк". А може, ваші труднощі полягають у тому, що батьки не дозволяють вам купити автомобіль. Якщо це так, то треба з'ясувати, чому вони не дозволяють цього, і вже потім формулювати робочу гіпотезу з відповідями на їхні заперечення.

Перевірте власну гіпотезу фактами, тобто реалізуйте свій план - почніть продавати газети. Продемонструйте батькам, що ви вже доросла людина. Здайте іспити на права водія. Зробіть все необхідне, щоб ваша мрія стала реальністю.

Як уміння розв'язувати задачі допомагає нам у повсякденному житті?

У багатьох випадках уміння розв'язувати задачі допоможе вам (як було показано на прикладі, описаному вище) подолати життєві проблеми.

Насамперед, розв'язуючи задачі, ми вчимося шукати відповіді на запитання, на перший погляд дуже складні. Насправді, нічого складного нема, ЯКЩО тільки ви знаєте відповідь! Та змусити свій мозок мислити нестандартно, ламаючи звичні стереотипи, буває дуже й дуже нелегко. Але ж саме це й необхідно при вирішенні більшості життєвих проблем.

Можливий ряд альтернативних розв'язків задачі з купівлею автомобіля:

не купувати автомобіль, а взяти напрокат;

купити інший, дешевший засіб пересування (велосипед, мотоцикл, мопед тощо);

заздалегідь продемонструвати батькам свою дорослість і закінчити, наприклад, престижні курси водіїв;

попросити батьків розробити план, який переконав би їх у тому, що ви вже доросла людина і можете мати власний автомобіль.

Отже, підсумуємо: якщо ви будете сприймати життєві проблеми як цікаві задачі для "гімнастики" розуму, якщо вирішуватимете їх за допомогою прийомів, як і при розв'язуванні задач із книжок, то незабаром помітите, наскільки легше справляєтесь з повсякденними труднощами, навіть тоді, коли даних бракує і правильну відповідь знайти нелегко.

Хай вам щастить!

1. ГРА В ШАШКИ

Троє хлопчиків грали в шашки. Усього було зіграно три партії. По скільки партій зіграв кожен хлопчик?

2. КАЧАН КАПУСТИ

Колгоспниця принесла на базар качани капусти і продала трьом покупницям. Перша взяла половину всіх качанів і ще півкапустини. Друга купила половину качанів, що залишились і ще півкапустини. Третя покупниця взяла останній качан.

Скільки качанів капусти винесла на базар колгоспниця?

3. ЧИ МОЖЕ ТАКЕ БУТИ?

Одного чоловіка спитали:

- Скільки вам років?

- Чимало, - відповів він. - Я старший за деяких моїх родичів у шістсот разів.

Чи може таке бути?

4. ЯК ЦЕ ЗРОБИЛИ?

Через річку потрібно було перевезти важку чавунну трубу. Коли вантаж було покладено в човен, він так осів, що весляр уже не міг у нього сісти. Ніяких інших перевізних засобів, крім човна, не було.

Однак весляр придумав спосіб, за допомогою якого, сидячи в човні, все-таки перевіз трубу на інший берег. Як це було зроблено?

5. ПРИГОДИ ІНСПЕКТОРА ВАРНІКЕ. СМАЧНОГО!

- Гарненька історія! - промовив інспектор Варніке, вислухавши фрау Пепприх, у якої тільки що вкрали двох відгодованих до свята гусей. - Тепер розкажіть, будь ласка, усе по порядку.

- Я була в сусідки. Повертаючись додому, помітила, що двері сараю відчинені. Я впевнена, що зловмисник викрав би всіх гусей, але його, напевно, хтось попередив. Мені здалося, що, коли я виходила від Леманів, хтось свиснув.

- Значить, ви почули свист? - замислено промовив Варніке. - Доведеться ближче познайомитися он з отим парубком.

- Я нічого не бачив і не чув, - заявив мотоцикліст. - Я тут тільки-но зупинився, у мене щось трапилось із мотоциклом. Мабуть, свічка зіпсувалась.

- У вашому поясненні, парубче, дещо не відповідає дійсності, - сказав інспектор Варніке. - Я хотів би побажати вам смачного на той випадок, якщо під час свята замість гуски вам доведеться задовольнятися тюремною юшкою.

Чому інспектор Варніке запідозрив молодика у співучасті в крадіжці?

6. ХТО Ж ЗЛОЧИНЕЦЬ?

- Зникло рівно дві тисячі п'ятдесят шість марок. Я двічі перерахував суму.

- Кого ви підозрюєте у злочині?

- Відверто кажучи, не знаю, - відповів касир.

- Розкажіть, як це було.

- Це відбулось за таких обставин. Я перераховував гроші. Раптом у кімнаті стало темно. Погасла лампа. Я поставив на стіл стілець, видерся на нього і схопився за лампу. Від сильного опіку я похитнувся і впав на підлогу. Деякий час я був непритомним, а, прийшовши до пам'яті, побачив увесь цей безлад. Гроші зникли. По телефону я сповістив про те, що трапилося, заводську охорону. Ось, будь ласка, і все, що я можу вам повідомити.


 
 

Цікаве

Загрузка...