WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Мужай, прекрасна наша мово (виховний захід) - Реферат

Мужай, прекрасна наша мово (виховний захід) - Реферат

Сценарій родинного свята
"Мужай, прекрасна наша мово"
Тема: "Мужай, прекрасна наша мово".
Мета: Виховання любові до рідної мови, гордість за її багатство, любові до Батьківщини.
"Мужай, прекрасна наша мово,
Серед прекрасних братніх мов!"
М.Рильський.
Обладнання. Святково прибраний зал або навчальний кабінет.
На фронтальній стіні портрети класиків української літератури. На стінах вишивані рушники. В куточку оформлена виставка: зразки українського національного одягу, старовинні ужиткові речі, вишивки, кераміка, різьба та ін. Столи накриті скатертинами, розставлені по периметру кабінету так, що середина його вільна. Біля дошки - стіл. На столах у вазах та на тарілках - букети квітів, цукерки, яблука, українські страви: вареники, гречаники, галушки. Лунає в записі народна музика, пісні.
Учні та батьки збираються у коридорі. Діти - в українському національному одязі.
З класу виходять. Господар і Господиня (батько й мати), а попереду них - з короваєм на вишитому рушнику - учениця. Вони вклоняються. Музика замовкає.
Господиня. Добрий вечір (добридень), шановна родино! Ні, я не помилилася, сказавши саме так, бо думаю, що сьогоднішнє свято - це ще одна сходинка до нашого зближення, до родинного єднання "в сім'ї новій вольній".
Господар. Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій сдавній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки - тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до сліз, зачувши рідне слово.
Господиня. Шановні батьки, діти, гості, запрошуємо Вас до нашої господи на хліб та сіль, на слово щире, на бесіду мудру - на свято наше родинне - торжество рідної мови.
(Господар, Господиня та дівчинка знову кланяються. Звучить марш або пісня "Ласкаво просимо". Всі заходять до класу, сідають за столи: учні поряд зі своїми батьками. Господар і Господиня залишаються біля центрального столу).
Господар. Шановна родино, сьогодні ми зібралися для того, щоб провести велике родинне свято, приурочене рідній мові. У вас, діти, протягом тижня відбувалися конкурси віршів, народних пісень, танців, ігор, день казок. А сьогодні - наше родинне свято "Мужай, прекрасна наша мово".
Господиня.
Любіть Україну у сні й наяву
Вишневу свою Україну,
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов'їну.
В.Сосюра.
(Звучить у записі пісня "Чом, чом, земле моя?" Ще краще, як пісню виконає хтось із батьків).
Господар. Для кожного народу дорога його мова, а нам, українцям, наближча до серця - українська. Вона нічим не гірша італійської - така ж співуча, від російської - така ж багата.
(До переднього столу підходять учень і учениця, стають обабіч).
Учень.
Ой яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як!
Є в ній ліс-лісочок, кущ, гай, діброва, бір,
Перелісок. Є ще й байрак! І така ж розкішна
І гнучка, як мрія...
Учениця.
Є в ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.
Та не в тому справа, що така багата.
Помагало слово нам у боротьбі,
Кликало на битву проти супостата,
То звучало сміхом на полях плаката.
І за все це, мово, дякуєм тобі.
О.Підсуха
Господиня. Мова! А що таке мова?
Народ говорить, що "слово до слова - зложиться мова", а Тарас Григорович Шевченко ось як про неї скаже:
Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос - більш нічого.
А серце б'ється, - ожива,
Як їх почує!
Учень. "Найбільше і найдорожче добро в кожного народу - це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування".
Панас Мирний
Господар.
Як гул століть, як шум віків,
Як бурі подих, - рідна мова.
Вишневих ніжність пелюстків,
Сурма походу світанкова,
Неволі стогін, волі спів,
Життя духовного основа.
М.Рильський
Учениця. Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе. Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Народні колискові пісні зачаровують усіх, хто їх чує, надзвичайною ніжністю і простотою. У них - материнська ласка і любов, світ добра, краси і справедливості, щира віра в магічну силу слова.
Щоб виросло, не змарніло,
Щоб тяженько не хворіло,
Сили й розуму набралось,
Своїх батьків не цуралось.
Господар. Великий російський педагог К.Д.Ушинський у своїй праці "Рідне слово" писав: "Найповніше квітне та щедротно дарує плоди думок, найглибше пускає здорове коріння в дух і тіло дитини її рідна мова". Від материнської колискової, від щедрівочки, від рушникової веселки, від таїнства традицій та звичаїв бере свій витік любов до рідної мови. Сім'я - саме тут плескаються перші паростки любові і поваги до рідного слова.
Мова рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
Тільки камінь має:
Як ту мову мож забути,
Котрою учила
Нас усіх ненька говорити,
Ненька наша мила?
С.Воробкевич
Господиня. "І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь",- закликає нас великий Кобзар.
(Батьки, діти, гості виконують "Пісню про рушник" П.Майбороди).
Господар. Немає у світі людини, яка б не любила казок або не чула їх. Особливо діти. Всі ми із задоволенням дивимося телепередачу "В гостях у казки". А сьогодні я вас усіх - і дорослих, і малих - запрошую в гості до казки тут. Її (оголошується назва) розкаже батько (мати) нашого учня.
Господиня. Чи сподобалося Вам, діти? Ви знаєте багато казок різних народів. А чи зможете відгадати назви тих, які склав український народ? Отже, починаємо вікторину "З якої це казки?". (Можна скористатися допомогою лялькового театру). Я розповідатиму.

 
 

Цікаве

Загрузка...