WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії в романі Дж. Свіфта - Урок

Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії в романі Дж. Свіфта - Урок

Конспект уроку із зарубіжної літератури

Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії в романі Дж. Свіфта.

Тема: Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії в романі Дж. Свіфта.

Мета: прокоментувати ІІІ і ІV розділи "Подорожей Гуллівера"; розкрити алегорію і сатиру, спрямовану на викриття суспільних недоліків Англії ХУІІІ ст; розвивати навички роботи в групі, вміння аргументовано доводити свою думку, використовуючи цитати; виховувати негативне ставлення до насилля, приниження людини, свідоме ставлення до проблем суспільства.

Обладнання: тести твору, ілюстрації до роману І. Вишинського та учнів, ілюстрація до історичної довідки про нагороди Англії; презентація "Джонатан Свіфт - видатний англійський сатирик", таблиці для проведення гри "Бінго", таблиці для самооцінювання роботи в групах.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь та навичок.

Хід уроку

І Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. На минулому уроці ми з вами отримали інформацію про новаторство Дж. Свіфта в літературі: викриття недоліків у суспільстві за допомогою фантастики. Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, що визначає інтерес сучасників не тільки Свіфта, а й наших до цього роману, чому цей твір не втратив за багато десятиліть і століття своєї актуальності.

ІІ Актуалізація опорних знань

Гра "Бінго"

Сучасники називали "свіфтівським миром" політичну угоду між Англією і Францією у війні 1701-1713 рр. Чому? Наведіть приклади місцевого колориту у "Пригодах Гуллівера", які б свідчили, що саме Англія є прототипом зображуваного Впізнай героя. "..гордість і жах світу,... найвищий серед усіх синів людських, що ногами спирається на центр землі, а головою торкається сонця"

Як у романі пародіюються стосунки між католиками та протестантами? Хто й чому промовляє:

"Я рішуче відмовився бути знаряддям поневолення незалежного й відважного народу" Як наказ прем'єра Англії про грошову винагороду за голову злочинця виявив повагу ірландців до Свіфта?

Як називалося судно, на кому подорожував Гуллівер і яке розбилося біля берегів Ліліпутії?

Як життя Дж. Свіфта пов'язано із собором Св. Патріка у Дубліні?

Наведіть приклади комічного у творі

Аналіз засвоєння змісту тексту та фонових знань за підсумками гри

ІІІ Робота над новим матеріалом

Слово вчителя. "Пригоди Гуллівера" - це в першу чергу сатиричний твір, який задуманий був для викриття недоліків сучасної Свіфту Англії. Те, що неможливо було сказати відкрито, автор викривав через алегоричні образи. Фантастична країна Ліліпутія - чудова нагода розповісти про представників англійської влади, про політичну і релігійну боротьбу. "Зменшувальним склом", через яке можна роздивитися недоліки країни реальної, називає свій твір автор. Давайте послухаємо, які ж закони панували в Ліліпутії.

Доповідь першої групи про закони Ліліпутії.

Доповідач викладає матеріал, який дібрали члени групи у відповідності із завданням:

Закони Ліліпутії:

Як закон ставиться до донощиків та шахрайства?(аналіз ілюстрації, що зображує богиню правосуддя)

Як карають злочинця і за що нагороджують громадян?(супроводжується історичною довідкою про систему нагород в Англії, зображенням англійських орденів Бані, Підв'язки та Св. Андрія)

Який із злочинів важчий: шахрайство чи крадіжка? Чому?

Що впливає на отримання державної посади?(супроводжується ілюстраціями до роману)

Про що свідчить ритуал присяги Гуллівера?

Яку атмосферу у суспільстві створюють закони?

Учні знаходять засоби творення смішного в сценах, що аналізуються(гумор, сатира, іронія, сарказм)

Доповідь другої групи про значення образу імператора.

Доповідач знайомить з дібраним матеріалом про панування у суспільстві однієї особи - імператора, роль маніфесту як сатиричного засобу викриття пихатості й самозакоханості.

Доповідь супроводжується ілюстраціями до роману, виразним читанням маніфесту. Класу пропонується відповісти на запитання: Через які деталі звучить авторська іронія?

Слово вчителя. Епоха, у якій створено роман, називається Просвітництвом, а діячі культури були просвітителями. Свою головну мету вони бачили в тому, щоб навчати людей, через знання навчити їх керувати суспільством. Тому питання освіти займає неабияке місце у творі.

Доповідь третьої групи про систему освіти в Ліліпутії базується на перспективному завданні знайти відповідь на такі запитання:

Коли батьки віддають своїх дітей у науку?

Чи всі діти мають право отримувати освіту?

Опишіть дитячі будинки в Ліліпутії. Чому вони поділяються на певні категорії?

Розкажіть про виховання дітей кожної категорії, цитуючи відповідні фрагменти твору.

Висловте своє ставлення до підходів у вихованні та навчанні дітей різного походження.

Знайти засоби творення смішного в сценах, що аналізувалися.

Доповідь групи відбувається у формі інтерв'ю журналіста з представниками влади, керівником дитячого будинку та мешканцем столиці Ліліпутії.

Доповідь четвертої групи про політичну боротьбу в Ліліпутії

Доповідач групи знайомить з двома існуючими партіями "гостроконечниками" та "тупоконечниками"та міркуваннями щодо аналізу їх позицій та прототипах - вігі і торі, католиках й протестантах; ролі Гуллівера у війні між Блефуску і Ліліпутією і реакції на це імператора.

ІІІ Підведення підсумків уроку

Слово вчителя. Попереду у Гуллівера ще багато цікавих подорожей: у країну велетнів, мерзенних істот єху, розумних коней, в яких виявиться бажання автора виправити недоліки суспільства. Для того, щоб виправляти недоліки, треба добре знати болючі місця, що заважають суспільству бути щасливим. Цим пояснюється інтерес до цього твору у сучасників? Які власні висновки ви зробили на цьому уроці?

Бесіда за запитаннями:

Як ви вважаєте, чи потрібні суспільству закони? Аргументуйте свою думку.

З якою метою автор докладно знайомить читачів із законами Ліліпутії?

Які закони , на вашу думку, найважливіші для людей?

Як своє місце в літературі Дж. Свіфт визначив у вірші:

Согласен я, декана ум

Сатиры полон и угрюм,

Но не искал он нежной лиры:

Наш век достоин лишь сатиры.

Всем людям мнил он дать урок,

Казня не имя, но порок,

И одного кого-то высечь

Не думал он, касаясь тысяч.

Хотел, чтоб в исправленьи зла

Его сатира помогла,

Сам презирая тех, кто грубо

И беспрестанно скалит зубы.

ІV Оцінка діяльності груп та окремих учнів з використанням таблиць самооцінювання.

V Домашнє завдання. Підготуватися до характеристики Гуллівера.

Loading...

 
 

Цікаве