WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Боротьба ОУН „УПА" у 40-х - на початку 50-х років - Урок

Боротьба ОУН „УПА" у 40-х - на початку 50-х років - Урок

„Вітрами й сонцем Бог мій шлях намітив,

Та там, де треба, - я тверда й сувора.

О краю мій, моїх ясних привітів

Не діставав від мене жодний ворог".

Замальовка 2

Рух опору в Україні під час великої Вітчизняної війни і після. Метод „Мозковий штурм".

Що таке Рух опору? (Він крив у собі радянське підпілля і партизанський рух.)

Що характерно для антифашистського руху опору в Україні? (Український самостійницький підпільний та партизанський рух - оунівський.)

Що ми знаємо про ОУН? (1929 р., Відень.)

Мета її створення? (Незалежна самостійна українська держава.)

Хто був першим керівником ОУН? (Є. Коновалець.)

Яка основна форма боротьби ви користувалася оунівцями до Другої світової війни? (Терор.)

Що таке терор?

Чому вони вдалися до терору? (Щоб привернути увагу світової та української громадськості до українського питання.)

Якою є подальша доля Є. Коновальця? (Його вбито чекістом Судоплатовим у травні 1938 р.)

Які керівники з'явилися у ОУН після смерті Є. Коновальця? (Мельник - старше покоління і С. Бандера - молодше покоління.)

Що сталося з ОУН напередодні Другої світової війни? (Розкол на дві організації ОУН(б) і ОУН(м). ОУН(б) пішла на співробітництво з Німеччиною. Вони намагалися використати напад Німеччини на СРСР для захоплення влади В Україні.)

Що таке колабораціонізм?

Приведіть ще приклади колабораціонізму.

Міні-дискусія.

1. Чи можна називати людей, що йшли на співробітництво з гітлерівською Німеччиною, зрадниками?

2. Чому?

Так...

Ні...

Дивіться, що спонукало людей йти на службу до окупантів:

страх за своє життя і життя близьких;

кар'єризм, прагнення пристосуватися до нових умов життя;

вплив нацистської пропаганди, яка підкреслювала негативне відношення сталінського керівництва до радянських військовополонених і цивільного населення, що залишилося на окупованій території;

прагнення за допомогою Німеччини боротися за незалежність України, бажання помститися радянській владі за всі кривди, що їм вона завдала (репресії, розкуркулення тощо);

ідеологічне неприйняття радянської влади, комуністичної ідеології.

3. Чи можна називати зрадниками бійців дивізії СС „Галичина", їх командирів?

4. Яка подія відбулася 30 червня 1941 р. у Львові?

5. Ваше ставлення до цих подій?

6. Інша думка є? Слухаємо.

7. Хто підтримує, а хто ні?

Зрозуміло.

Отже, однозначної відповіді ми дати не можемо. Думки розділилися. І ви маєте право на особисту точку зору, яку я маю прийняти.

8. Коли створено УПА? (1942 р., 14 жовтня.)

9. Навіщо? (Щоб збройним шляхом боротися за незалежність України.)

10. Хто керував УПА? (Р. Шухевич.)

11. Що ми про нього знаємо?

12. Методи боротьби УПА:

а) антирадянська боротьба та саботаж;

б) перешкоджали депортаціям, колективізації;

в) замахи на офіцерів НКВС, партизанських активістів і тих, хто підозрювався у співпраці з радянською владою.

Які приклади знаємо? (Убивство М. Кузнєцова, смертельне поранення генерала Ватутіна.)

Учитель. Трошки ознайомилися з історією ОУН „УПА". А тепер давайте подискутуємо на тему: „Бандерівщина - бандитизм чи народний рух" (це назва однієї з газетних статей).

З'ясуємо деякі питання:

1. Як населення Західної України зустрічало Червону Армію у 1939 році?

2. Чому його ставлення до радянської влади змінилося? (Із-за радянізації, колективізації, недовіри до української інтелігенції, масових репресій, які охопили від 10 до 20 % західних областей, тоді були заарештовані син Івана Франка, Тарас Франко та інші.)

- Я думаю, що це й було причиною того, що націоналізм почало сприймати населення західних областей як альтернативи існуючому радянському режиму. Тобто всі незадоволені радянською владою почали об'єднуватись з розгорнувшими тут діяльність оунівцями.

- А я читав, що іноді бандерівці та радянські партизани домовлялися між собою про ненапад, наприклад, це відбувалося між націоналістами і партизанськими загонами С. Ковпака і Медведєва.

- Я переглядав газети в бібліотеці і у „Вечірньому Києві" за 1990 рік знайшов цікаву статтю і зробив з неї виписки. Можна зачитаю (тільки російською мовою)?

- Так.

- Але ми знаємо, що жорстокість у тій війні була з обох сторін, націоналісти вбивали, розстрілювали людей ні в чому не винних тільки за те, що вони приїхали працювати в Західну Україну зі Східної території (це інженери, учителі музики). За що їх треба було вбивати? Це справедливо?

- Справедливо, бо оунівці вбивали всіх, хто співробітничав з радянською владою, а як же інакше?

- Інакше..., життя людини, ми знаємо, найцінніше, що є на землі, а тут людей вбивали взагалі нізащо. Це ненормально. А скільки вони погубили вояків Радянської Армії, які виганяли фашистів з території Західної України. Якщо б не мужність і героїзм простих воїнів, німці б, може, панували не тільки в Україні, а й у всьому світі. Тому, я вважаю, що оунівці вели себе як бандити.

- А я не згодна з тобою, жорстокістю оунівці відповідали на жорстокість органів НКВС. Послухайте, що записав у своєму щоденнику у 1945 р. О. Довженко, він це почув у розмові з одним з учасників боротьби в Західній Україні. Довженко пише (російською мовою):

"Одного националиста я повесил вниз головой и жег на медленном огне, вырезал из него куски мяса..., а он, гадюка, так и умер, крича "Славься, Украина!" Сколько я их перемучил..."

Учитель. Слід додати, що в даному випадку ми маємо справу з жорстокістю окремих людей чи нелюдей, але ми знаємо про депортацію людей з Західної України на державному рівні.

- Що ми про це знаємо?

На державному рівні проводилась депортація населення. Що підтримувало УПА. На Схід було виселено 200 тис. співучасників бандерівських угрупувань. А всього, враховуючи „розкуркулення" у 1945-1950-х роках було депортовано близько 500 тис. західних українців (це 65906 родин).

Слово Пам'яті.

Пам'ять (виступ учениці).

Переходимо до нашого часу.

Що відбулося 14 жовтня 2007 року у річницю створення УПА у Львові та Києві?

В Києві воїни УПА пройшли Хрещатиком, а у Львові колишні воїни УПА 14.10.2007 р. зібралися перед ратушею з вимогою визнати їхній рух національно-визвольним і надати їм статус ветеранів війни. Один з воїнів УПА казав: „Хочу дочекатися такого рішення, бо я чотири роки був у лісах, вісім років відсидів у концтаборі. А мені вже 80 років. Скоро помру. І хочу дочекатися такого рішення офіційно".

Яка ваша думка, дочекається свого цей чоловік чи ні?

Важко сказати: може тоді, коли всі воїни УПА і ветерани Великої Вітчизняної війни помруть. Їх залишились одиниці.

Але наш президент В. Ющенко налаштований на примирення обох воюючих сторін. І я думаю, Верховна Рада прийме відповідне рішення.

Робимо підсумки.

Які? Хто може?

Рух Опору в Україні в роки Великої Вітчизняної війни увібрав боротьбу як проти гітлерівської окупації, так і за відновлення української держави. І радянський, і націоналістичний партизанський та підпільний рухи наближали час перемоги. Але, на жаль, вони залишалися на різних політичних позиціях, тому радянські війська, партизани й УПА перебували в стані відкритої війни, що послабувало Рух Опору.

Отже, до якого висновку ми дійдемо в нашій дискусії: „Бандерівщина - бандитизм чи народний рух?"

Однозначної відповіді ми дати не зможемо, якщо наша історія за 64 роки (спочатку війни) не дала конкретної відповіді. Але наша більшість схиляється до того, що це національно-визвольний рух. Будемо сподіватися, що в найближчий час це питання буде вирішено.

Як ви вважаєте, корисним для вас є цей диспут чи не дуже?

Оцінювання: залежно від активності і аргументованості виступів.

Домашнє завдання: написати творчу роботу на тему: „Якою була б доля України, якби ОУН в 50-х роках перемогла у боротьбі з органами НКВС СРСР?".


 
 

Цікаве

Загрузка...