WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Боротьба ОУН „УПА" у 40-х - на початку 50-х років - Урок

Боротьба ОУН „УПА" у 40-х - на початку 50-х років - Урок

Конспект уроку

Боротьба ОУН „УПА" у 40-х - на початку 50-х років

Мета: поглибити, конкретизувати ц узагальнити знання про діяльність ОУН „УПА", дати оцінку діяльності ОУН „УПА"; розвивати вміння збирати і аналізувати інформацію з різних джерел, систематизувати знання, готувати аргументовану відповідь, вести дискусію з даної проблеми на основі набутих знань з історії; сприяти розвитку історичної свідомості учнів, критичному осмисленню історичних подій; виховувати учнів в дусі патріотизму, толерантності, утвердженню ідеалів демократії; виховувати в учнів активну громадянську позицію.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.

Форма уроку: диспут (обговорення висунутої проблеми).

Очікувані результати: у процесі уроку учені мають закріпити й розвинути здобуті знання, уміння й навички: точно визначити загальне й відмінне; складати портреті лідерів-політиків та лідерів-людей; аргументовано захищати свою точку зору, свою позицію; разом з учителем аналізувати події та явища; формувати й відстоювати власне ставлення до вивчених подій, явищ та діяльності історичних персоналій; зіставляти свою точку зору з точкою зору інших; персоніфікувати події.

Наочність: фотознімки бабусь, дідусів, прабабусь та прадідусів учнів класу (прикріплені до карти України); ксерокопії фото- і публіцистичних матеріалів періодичної преси епохи; портрети лідерів-політиків та лідерів-людей.

Основні поняття:

ОУН - організація українських націоналістів - український політичний рух, що ставив собі за мету встановлення незалежної української держави.

Буржуазні націоналісти - традиційний ярлик комуністичної системи, що стосувався тих, хто виступав за збереження національної мови, культури, звичаїв, історичних традицій рідного народу.

УПА - утворена у 1942 р. як партизанська армія для боротьби з німецькими окупантами та більшовиками.

Репресії - незаконні осудження, масові розстріли і звинувачення населення.

Рух опору - антифашистський патріотичний рух народних мас під час війни 1939-1945 рр., що розгорнувся на окупованих територіях.

Депортація - вигнання, висилка окремих осіб чи цілих народів.

Хід уроку

Вступне слово вчителя. Кожна людина, як і все свідоме людство, живе у трьох вимірах: учора, сьогодні і завтра. Учора - це наша історія. Ми майже не знали її. А вона бездонна, невичерпна криниця духу мудрості, перемог і страждань. Кожен народ, якщо він справжній народ, має свою власну історію. Сьогодні, коли ми будуємо на рідній землі свою незалежну державу, ми повинні розібратися з нашою історією, з життям наших бабусь й дідусів, прабабусь і прадідусів, які в лихоліття війни бились і вмирали заради ідеї. Якої саме ідеї? Чи праві вони були? Сьогодні на уроці ми спробуємо в цьому розібратися. Отже, наша тема: „Боротьба ОУН „УПА" у 40-х - на початку 50-х років". Завдання класу: по ходу уроку записати основні тези деяких виступів, що вам сподобаються, та висновки уроку.

Метод „Інтелектуальна хвиля" - метод сплеску розумової активності старшокласників на уроці

Загальна картина вивчаємого часу. 1939-1953 роки (14 років) на західноукраїнських землях.

Це були роки (замальовка 1):

Другої світової війни;

Великої Вітчизняної війни;

величезної мужності та героїзму людей;

партизанського руху;

підпілля;

прорахунків сталінського керівництва у війні;

сталінського тоталітаризму. Що це таке?

введення радянських військ на території Західної України згідно з таємним протоколом про сфери впливу ж СРСР - Німеччиною;

мрій західних українців щодо кращого життя;

тотального контролю над населенням. Тотального, це якого? (Контроль партії над всіма сферами життя - економіки політики, ідеології.);

націоналізація на західноукраїнських землях;

колективізація;

це роки масових депортацій. Що таке депортація?

розвитку безкоштовної освіти;

відкриття українських шкіл;

розвитку безкоштовного медичного обслуговування;

недовіри до місцевих кадрів;

це роки колабораціонізму;

повоєнної героїчної відбудови;

боротьби ОУН „УПА" проти радянської влади на західноукраїнських землях.

Учитель. Гаразд. А тепер називаємо видатних особистостей цього часу:

Сталін;

Жуков;

Бандера;

Маліновський;

Ватутін;

Рибалко;

Шухевич;

Олена Теліга;

Олег Ольжич та інші.

Кому з них чого бракувало? Сталіну бракувало...

Учні.

освіти;

доброти;

далекоглядності;

відчуття реальності;

друзів;

сім'ї;

інтелектуального оточення;

сміливого оточення;

інтелігентності.

С. Бандері бракувало...

Учні.

відданих соратників;

везіння;

відчуття реальності;

вдачі;

вміння йти на поступки.

А в кого й чого було з надлишком? У Сталіна...

Учні.

грубості;

жорстокості;

підлабузників;

культу;

недовіри;

обережності;

тоталітаризму;

догматизму;

самовпевненості;

безпринципності;

холодного розрахунку;

манія переслідування.

А У С. Бандери?

Учні.

бажання мати незалежну Україну;

віри в себе;

оптимізму;

рішучості;

довіри.

А тепер давайте додамо останні штрихи й окреслимо портрети цих лідерів.

Портрет Сталіна

Недостатньо освічений (духовне училище та семінарія), наполегливий, впевнений в собі, дуже обережний (ніколи не літав літаком), всюди бачив ворогів, дуже грубий, жорстокий, не довіряв людям (мав декілька броньованих автомобілів (7-9)), у нього була манія переслідування - розвивалася хвороба - паранойя, деспотизм над оточенням. Справжній диктатор, який встановив тоталітарний режим в країні.

Портрет С. Бандери

Виріс в сім'ї священика, де панувала атмосфера українського патріотизму і національно-культурних традицій, навчався на агрономічному факультеті Львівської вищої політехнічної школи. Після створення ОУН відразу ж вступив до неї, а в 1933 році його призначили крайовим провідником ОУН (тобто керівником ОУН на території Західної України). С. Бандера дійшов висновку, що вибороти незалежну України мирними способами неможливо, бо жодна імперія добровільно не захоче повернути українські землі українському народу. Тому необхідно покладатися лише на військову силу. Він почав створювати партизанські загони ОУН для боротьби проти чужинців. Разом з німцями він увійшов у Львів і 30 червня 1941 р. ним було проголошено Акт відновлення української держави.

Ми знаємо, що фашистам це не сподобалось і 5 липня 1941 р. вони заарештували С. Бандеру. Його вивезли до Берліна, а потім кинули до концтабору Заксенхаузен, де він перебував аж до грудня 1944 р.

По закінченні війни він - голова проводу ОУН із центром у Німеччині. С. Бандера - автор багатьох праць із питань політики та ідеології.

15 жовтня 1959 р. по вказівці Кремля його було вбито у Мюнхені Богданом Сташинським. Про цей тяжкий злочин дізнався увесь світ. Отже, С. Бандера був символом боротьби за вільну й незалежну Україну. Раніше, в Радянському Союзі, про Бандеру писали тільки негативне, а зараз існує інший підхід до тих подій.

А я хочу сказати від імені Олеги Теліги, вона мені дуже сподобалась.

Я, Олега Теліга, дочка відомого інженера-гідротехніка, професора Івана Шовгенева, народилася в 1907 р. у Петербурзі. Коли спалахнула ? революція, наша родина переїхала до Києва. Я навчалася в трудовій школі. Рятуючись від кривавої, посланої Ленинім у Київ „муравйовщини", батько емігрує до Чехословаччини. Зашморг „червоного терору" загрожує й мені. каральні органи все настирливіше „навішують" на мене відповідальність за батька-націоналіста.

Оскільки більшовицька влада законної візи на виїзд не дала, ми з матір'ю у 1923 р. біля Кам'янця-Подільського перейшли кордон нелегальна.

Пережите у Києві, побачене в Чехії залишило глибокий слід у моєму серці: скрізь відверта неповага до рідного народу, його мови, історії, культури. Я в однаковій мірі ненавиділа як сталінізм, так і гітлеризм, хоча радянські засоби масової інформації весь час зводили наклепи про мою „співпрацю" з Третім рейхом.

У складі похідних груп ОУН, очолюваних Олегом Ольжичем, у вересні 1941 р. я нелегально прибула до Києва, щоб гуртувати навколо себе патріотів, чинити опір фашистським окупантам. Редагувала тижневик „Літаври", співпрацювала у газеті „Українське слово", друкувала антигітлерівська статті. Моє гасло: „Не треба слів! Хай буде тільки діло!", яким і розпочинається вірш „Сучасникам", а закінчується підсумовуючою строфою:


 
 

Цікаве

Загрузка...