WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вплив антропогенних факторів на репродуктивну функцію людини - Урок

Вплив антропогенних факторів на репродуктивну функцію людини - Урок

 • Людина є царем природи. (Ні)

 • Антропогенні екологічні катастрофи викликають мутації. (Так)

 • Радіоактивність є мутагенним фактором, спричинює народження дітей з ріноманітними аномаліями. (Так)

 • Побутова хімія може стати причиною захворювання репродуктивної системми. (Так)

 • Оксид вуглецю спричинює у вагітних гіпоксію, порушення розвитку плоду. (Так)

 • Генетично модифіковані харчі можуть спричини зміни у репродуктивних органах. (Так)

 • Кожен людський організм реагує на радіоактивне забруднення однаково. (Ні)

 • У вагітних жінок, які палять, відбувається затримка росту ембріона, передчасні пологи. (Так)

Прийом дослідної роботи.

1. Визначте кількість автомобілів, що проходять повз ваш навчальний заклад за одну годину. Вантажівки та легковики лічіть оремо. Обчисліть, яких збитків вони завдають довкіллю. Якщо легковий автомобіль за одну годину виробляє до 60 м куб. вихлопних газів, вантажний – 120 м куб, а під час простоювання біля світлофора з увімкненим двигуном кількість викидів збільшується утричі. Обчисліть сумарну кількість викидів за день. (завданняможе бути випереджальним)

2. Вугілля різних родовищ містить від 5 до 500 мг ртуті на 1 т вугілля. Сучасна ТЕЦ спалює за добу 1000 т вугілля. Визначте масу ртуті, яка виділяється в атмосферу.

Прийом "Мікрофон"

1. До сьогодні у Хіросімі і Нагасакі народжуються діти з каліцтвами. Чим це викликано? Відповідь обгрунтуйте. (Ядерне бомбардування 1945 р., спричинило різке збільшення генетичних порушень, особливо на хромосомному рівні. Кількість шкідливих мутацій, яку несе популяція, може перебільшувати певний рівень, що може призвести до її вимирання. Тому є підстава припускати, що після ядерної війни генетичний вантаж багатьох людських популяцій перевищить критичний рівень. Значна частина населення як з генетичних, так і фізіологічних причин виявиться нездатною до розмноження).

2. Ще в IV ст. до н. е. Демокрит висловив таку думку: "Люди вимолюють своє здоров'я у богів. Їм невідомо, що вони самі можуть впливати на своє здоров'я". Як ви розумієте ці слова?

3. Не пийте вина, не обтяжуйте серце тютюном, й проживете стільки, скільки жив Тиціан. (І. П. Павлов). Чи вірите ви в це твердження?

Вчитель. А зараз до нашої бесіди прошу приєднатися тих, у кого виникли запитання до наших фахівців і отримати компетентну відповідь.

Юрко. Я бізнесмен і моя робота потребує надмірного спілкування з людьми. Тож мене завжди виручає мобільний телефон. Чи не шкодить це моєму здоров'ю? Я збираюся одружитися.

Радіолог. Бажано стільниковий телефон не носити на собі, а тримати його у чохлі на зап'ястку або у валізічи у задній кишені штанів.

У користувачів телефонів, деякими дослідженнями встановлено зниження статевого потягу, імпотенція і навіть, непліддя.

Наталя. Я вагітна. Працюю в одній з фірм спеціалістом по комп'ютерізації. Чи шкідлива ця робота для мого стану зараз?

Гінеколог.Вчені Швеції довели, що у жінок, які постійно мають справу з комп'ютером, у 1,5 раза частіше трапляються викидні і в 2,5 раза вище ризик народженя дітей з вродженими аномаліями (порушення ЦНС, хвороби серцево – судинної системи). А ще хочу додати, якщо вагітні працюють більше 20 годин в неділю за комп'ютером, кількість викиднів у перші три місяці вагітності у 2 рази вище, ніж у тих жінок, які працюють в інших умовах. Я раджу вам змінити роботу.

Зіна. Я із своїми друзями часто збираємося у студентській компанії, і для підняття настрою п'ємо червоне вино. Мама говорить, що вино не таке вже й безпечне, з часом можуть виникнути проблеми із репродуктивною функцією. Чи має вона рацію?

Нарколог. Звичайно. Алкоголь погіршує всмоктування в кишечнику вітамінів групи В та фолієвої кислоти, які необхідні для формувння і дозрівання органів репродуктивної системи. А ще фолієва кислота запобігає злоякісним змінам у клітинах яєчників, матки, молочної залози.

Ліна. Мені довелося побувати на батьківщині моїх батьків, у Чорнобилі. Мене вразила велика кількість ягід і грибів у лісі. Чи можна споживати ці дари природи, адже з моменту аварії пройшло вже 23 роки?

Експерт. Відразу скажу ні! Чорнобильська земля ще до цього часу дуже забруднена радіонуклідами. І потрапляння важких металів разом з ягодами та особливо грибами в організм людини, може спричинити його отруєння та викликати різні хвороби в тому числі мутації, які приведуть до генетичних ушкоджень.

Микола. У вільний від роботи час я люблю рибалити. Чи не таїть небезпеки риба, яка мешкає у Дніпровських водосховищах? Чим це небезпечно для здоров'я?

Радіолог. Постійні спостереження за мешканцями Дніпра дозволили виявити рибу... зі стронцієм. Це наслідок чорнобильського забруднення. У водосховищах осіли мільйони тонн радіоактивного мулу. Тому я рекомендую споживати лише філе риби, відділяючи його від кісток. Стронцій здатний проникати у кісткову тканину і викликати різні захворювання та мутації. Особливо він небезпечний вагітним: відмічається ускладнення вагітності, недоношені та мертвонароджені діти.

Дарина. Я студентка технікуму. Незабаром у мене весілля. Вдома виник спір з приводу кількості алкогольних напоїв на столі. Бабуся говорить, що коли вона виходила заміж, то на весіллі було неприйнятним вживати хмільні напої молодим. Напротязі місяця молоді споживали лише мед. Прошу вашої поради.

Гінеколог. Це дуже вірно, тому що молоді люди у цей час могли дати початок новому життю, за яке вони несуть моральну відповідальність. Отруєний вином сперматозоїд зливався з отруєною цією ж отрутою яйцеклітиною – це п'яне зачаття. А таке зачаття веде до народження неповноцінних дітей.

Вчитель. Дякую за запитання. Сподіваюсь, що всі задоволені отриманою інформацією. Сьогодні дійсно зібралися однодумці для вирішення актуальної в наш час проблеми.

А зараз підсумуємо сказане і почуте під час бесіди.

В зв'язку з такою ситуацією, що склалася в Україні та з метою подолання наслідків, що мають безпосередній вплив на репродуктивну функцію людини необхідно здійснювати такі заходи: (останній слайд презентації з заходами)

 • привернути увагу законодавчих органів щодо створення державних цільових програм з подолання даних наслідків;

 • постійно вести дозиметричний контроль за довкіллям;

 • постійно інформувати громадськість про стан оточуючого середовища, зміни характеристик джерел викидів, нові забруднювачі та їх вплив на

здоров'я;

 • усунення факторів, що шкідливо впливають на генетичний апарат людини, створення системи генетичного моніторингу;

 • поступовий перехід на нетрадиційні джерела енергії, що зменшуватимуть забруднення навколишнього середовища;

 • запровадити обов'язкове медико – генетичне консультуваня подружніх пар, які мають наміри щодо планування дітей;

 • постійно залучати до співпраці працівників соціальних служб з пропаганди знань про статеві стосунки, сексуальне життя, безпечну поведінку підлітків;

 • постійна турбота про своє здоров'я та дотримання санітарно – гігієнічних норм;

Здоров'я населення залишається єдиним критерієм доцільності і ефективності усіх без винятку сфер діяльності людини. Люди мають право на здоров'я, творче життя в гармонії з природою.

Обов'язок держави створити умови для збереження здоров'я населення.

Разом з тим, необхідно підкреслити, шо сама людина також є відповідальною за збереження особистого здоров'я. Ніякі державні заходи, спрямовані на покращення здоров'я населення, не допоможуть створити мотивацію до здорового способу життя, позбавитися від шкідливих звичок тощо.

І запам'ятайте вислів нашої землячки, доктора медичних наук, професора Ольги Іванівни Тимченко: "Здоров'я – це ще не все, але без нього решта втрачає цінність".

Людина повинна пам'ятати, що своєю необачною поведінкою вона може зруйнувати не тільки своє здоров'я та особистий генофонд, а й створити умови для деградації всього живого на Землі.

Оскільки надія вмирає останньою, сподіваюся, що, незважаючи на всі негаразди, відповідно до слів Т.Г. Шевченка "..і буде син, і буде мати, і будуть люди на Землі", в тому числі і в XXII столітті на теренах України.

За працю сьогодні спасибі, вам, діти,

Прийшов час захід завершити.

Сьогодні тему актуальну розглядали,

Отримані знання в ході гри закріпляли.

Як підсумок, можу одне лиш сказати:

Зробили багато, знання будете мати.

Література:

1. Тимченко О. І. Генофонд і здоров'я: що потрібно знати пересічному українцю. – МВЦ "Медінформ", 2007.

2. Тимченко О. І. Загрози для здоров'я населення від впливу антропогенних чинників та можливості їх попередження. – К., ІГМЕ АМН України, 2005.

3. Сердюк А. М. Тимченко О. І. Генофонд і здоров'я. Відтворення населення України. К., Медінформ, 2006.

4. Сердюк А. М. Тимченко О. І. Генофонд і здоров'я населення Запорізької області. – К., Медінформ, 2009.

5. Березіна Н. Ворник Б. Галустян Ю. та ін. Репродуктивне та статеве здоров'я підлітків України. – Київ., 2004.


 
 

Цікаве

Загрузка...