WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вплив антропогенних факторів на репродуктивну функцію людини - Урок

Вплив антропогенних факторів на репродуктивну функцію людини - Урок

а) продуктам багатими на пектини (яблуками, абрикосами, персиками ) та чаєм з малини та шовковиці;

б) приготую йому улюблену страву з грибів, які він привіз;

в) запропоную чіпси, кока – колу, енерготонік;

(Рекомендована відповідь – "а")

Вчитель. Продовжуємо далі бесіду з приводу впливу антропогенних факторів на здоров'я населення.

Хімік. Людина споживає набагато більше повітря, ніж води і їжі. За ступенем хімічної небезпеки, на мою думку, повітря посідає перше місце. Молодим батькам необхідно знати, що деякі речовини побутової та виробничої хімії здатні зашкодити майбутній дитині ще до настання запліднення або в період зачаття, викликавши штучну зміну спадкового матеріалу. За даними наукового комітету при ООН, у 2007 році у світі було зареєстровано 11% немовлят з генетичними дефектами.

А надходження у довкілля значних концентрацій свинцю веде до порушення репродуктивної функції жінок: збільшується ризик спонтанних викиднів і дострокових пологів. Під впливом оксиду вуглецю порушується розвиток плоду у вагітних жінок, відмічається гіпоксія. Небезпеку для чоловіків несе кадмій. Він накопичується у спермі.

Вчитель. У мене є ще один лист з приводу забрудненого повітря. Цей лист надійшов від учнів 9 класу Оріхівського НВК №2.

Лист 4. Наш НВК знаходиться на перехресті вулиць К. Маркса і Т. Г. Шевченка. Досить часто можна спостерігати білий смог, який утворився вихлопними газами автомобілів. Чи шкідливо це для дітей в період статевого дозрівання? Як зменшити концентрацію свинцю біля школи?

Хімік. Звичайно це шкідливо. Як правило вздовж транспортних магістралей підвищені концентрації чадного газу, оксидів нітрогену, солей важких металів, а точніше, свинцю. Щоб покращити екологічну ситуацію навколо навчального закладу, необхідно посадити дерева, що поглинають ці шкідливі речовини: кінський каштан, тополю чорну, липу дрібнолисту.

Вчитель. Питаня чистого повітря хвилює населення постійно. Ось ще один лист від наших сусідів.

Лист 5. Ми, мешканці с. Преображенки, постійно потерпаємо від сміттєзвалища, що знаходиться у м. Оріхів. Коли запалюють відходи, сміття, дим заважає нормально дихати. Стоїть сморід, від якого не врятуєшся ні вдень, ні вночі. Якої шкоди завдає таке забруднення нашому здоров'ю?

Хімік. Розумію ваше хвилювання. Унаслідок того, що попереднє сортування сміття не передбачається і знешкоджується тільки 8,2% побутових відходів, до повітряного басейну потрапляють нові мутагенні та канцерогенні речовини – діоксиди й фурани, які утворюються від спалювання пластмаси. А вони, як уже відомо, небезпечні для репродуктивної системи. Такі непродумані дії працівників звалища, порушують екологічні права громадян на безпечне довкілля і зашкоджують здоров'ю людей.

Фізик. Міське середовище - це не лише забруднене повітря, нестача кисню, але й постійний шум. Сильний шум, що тривалий час впливає на людину, знижує її здатність до продовження роду. Звук, що дорівнює 130 дб, сприймається вже не як звук, а як тиск, що завдає болю.

Вчитель. Відчувається, що питання чистого повітря хвилює всіх присутніх, і не байдужі до цього наші герої з інсценівки "За чисте повітря".

(Дійові особи: Сашко – учень 9 класу, еколог, генетик; на мультимедійнійдошці з'являється слайд з зображенням красуні у протигазі).

Виходить учень, тримає в руках газету і щось йдучи читає:

Сашко. З півдня вітер сильний, сильний –

Чую запах абразивний.

Особливий запах газу

Доліта до нас із ДАЗу,

А змагається із ним –

Наш ядючий коксохім.

Небезпечніше ніж НАТО,

Й решта інших комбінатів.

Коли вітру вже немає...

То весь дим внизу гуляє.

Еколог. Гуляє то він, гуляє. Але ж це неспокійне повітря направляє на наші міста тисячі тонн пилу і шкідливих речовин.

Сашко. І звідки ви це взяли. Я щось не відчуваю ніякого запаху (імітує нюхання). Хіба не однаково яким повітрям дихати?

Еколог. Нормальна життєдіяльність людини вимагає не просто наявності повітря, але й його певної чистоти. Від якості повітря залежить здоров'я людей.

Сашко. І ви хочете сказати , що винні в цьому автомобілі.

Еколог. Не тільки. Значний вплив на атмосферу має антропогенне забруднення. Головні забруднювачі – теплова енергетика, металургійна, хімічна й нафтохімічна, целюлозно – паперова промисловість, будівельна індустрія і.., звичайно, транспорт. Через низький рівень технології виробництва і відсутність ефективного устаткування для очищення газо – димових і шкідливих водних викидів, в атмосферу потрапляють шкідливі гази.

Сашко. В такому разі я хотів би дізнатися, а який вплив вони мають на репродуктивну функцію людини?

Генетик. Ці речовини мають мутагенні та канцерогенні властивості і погіршують здоров'я населення, особливо дітей, а також негативно впливають на репродуктивну систему, зокрема: хром – провокує випадки безпліддя, свинець – спонтанні викидні, дострокові пологи, ртуть – завмирання плоду, бензопірен – викликає розвиток онкологічних захворювань молочної залози, бензол – впливає на розвиток плоду.

Шкідливо діють на репродуктивну систему феноли, хлор, ціаніди.

Сашко. Тепер я розумію на скільки серйозною є проблема охорони повітря. Не виключено, що незабаром такий наряд ( киває в бік красуні, що з'явиласяна мультимедійній дошці) для наших красунь стане суворою реальністю, а не тільки жартом місцевих художників.

Еколог.Життя короткочасне, як зорепад.

Дуже часто ідеш невпопад.

Ритм земний не зумівши відчути,

Важко й самотньо нам жити!

Та заклик Господа хай буде з тобою:

Живи в гармонії з Природою й собою.

А ще хочу додати, що основними пріоритетами для дій, які б могли привести до поліпшення якості повітря є:

 • обмеження джерел забруднення, зменшення шкідливих викидів;

 • посилення нагляду за експлуатацією, розміщенням, будівництвом, реконструкцією промислових та інших об'єктів;

 • удосконаленя систем вентиляції, кондиціювання повітря;

 • постійний санітарно – епідеміологічний та екологічний контроль за ГДК забруднюючих речовин у повітрі;

 • впровадження на підприємствах пилогазоочисних установок;

 • створення санітарно – захисних зон;

 • обмеження проходження автомобільних доріг, промислової та сільськогосподарської діяльності у санітарно – захисних зонах;

 • посилення контролю за спалюванням промислових та побутових відходів.

Вчитель. Трансмутагенної картоплі

Дідусь з відрядження привіз:

Їмо самі, дали сусідам,

Ще й батько у село завіз.

Готує страви з неї мати,

А ми їмо їх залюбки.

Яке потомство будем мати?

Що станеться через роки?..

Кожна людина, яка турбується про своє здоров'я, повинна слідкувати за складом своєї їжі й запобігати надходженню разом з нею в організм різних токсикантів. До свого раціону харчування потрібно включати продукти з лікувальними та профілактичними властивостями.

Гінеколог. Необхіднго звертати увагу на раціональність харчування вагітної жінки. Їжа повинна бути калорійною і легкозасвоюваною. З метою запобігання деяких вроджених вад новонароджених, жінкам рекомендують вживати продукти багаті на фолієву кислоту. Для тих, хто тільки планує вагітність також необхідна фолієва кислота, бо вона запобігає злоякісним змінам у клітинах яєчників, матки, молочної залози.

Для підтримки репродуктивної системи та міцного здоров'я людина повинна споживати так необхідний для побудови гормонів щитовидної залози йод. У вагітних жінок нестача цих гормонів викликає серйозні наслідки: викидні, або ж народження дітей з такими аномаліями, як знижена вага, нейросенсорна глухота, паралічі, слабка розумова здібність, погіршення інтелектуальних здібностей. При значному дефіциті йоду виникає дитячий кретинізм.

Вчитель. Негативний вплив на здоров'я людини можуть спричинити не тільки забруднювачі, а й змінені природні характеристики харчових продуктів.

Експерт. Найчастіше з продуктами харчування в організм людини потрапляють мікотоксини. Мікотоксини – це отруйні продукти життєдіяльності грибів, які людина може споживати разом з хлібом. Синдром "п'яного хліба" - захворювання, яке спричинює нетипові зміни клітин і тканин організму, сприяє появі каліцтв, отруює плід.

Вважаю, що найбільш пріоритетними завданнями у забезпеченні населення якісними продуктами харчування є:

 • попередження і зменшення рівнів забруднення продуктів харчування;

 • збалансованість раціону харчування за основними нутрієнтами;

 • відповідність харчування фізіологічним та енергетичним нормам;

 • споживання продуктів (що містять пектини: яблука, лимони) з лікувальними та профілактичними властивостями, які здатні знешкодити радіонукліди, токсиканти, підвищувати опірність організму до них;

 • мікробіологічна небезпека та контроль за вмістом важких металів, пестицидів у продуктах харчування;

 • контроль всіх нових видів харчування, особливо ГМО.

Поміркуй і дай відповідь "так" чи "ні":


 
 

Цікаве

Загрузка...