WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вплив антропогенних факторів на репродуктивну функцію людини - Урок

Вплив антропогенних факторів на репродуктивну функцію людини - Урок

 • облік людей схильних до шкідливих звичок з подальшою санітарно – просвітницькою роботою;

 • виявлення, діагностика, госпіталізація, та надання кваліфікованої медичної допомоги алкоголікам, наркоманам, людям з інфекційними захворюваннями.

Вчитель.Планету треба б доглядать, як грядку, -

Розрівнювать, підпушувать, угноювать,

Водичкою погожою напоювать,

Ніколи не доводить до упадку.

Важливе значення для зменшення спадкових хвороб мають екологічні умови. Проблема взаємин людини і природи, гармонія між суспільством і навколишнім середовищем завжди була актуальною. Здоров'я, біологічна і моральна досконалість кожного з нас значною мірою залежить від стану природного середовища. Наше майбутнє залежить насамперед від того, наскільки нам удається зберегти основні природні параметри, що забезпечують повноцінне життя – певний газовий склад атмосфери, чистоту грунту, води, сприятливий тепловий режим у біосфері, низький радіаційний фон Землі тощо.

Прошу підключитися до розмови фахівців, для з'ясування даних проблем.

Радіолог. Україна відноситься до держав з достатньо високим рівнем радіаційного чинника в середовищі за рахунок як природного радіаційного фону, так і розвитку атомної енергетики, теплоелектростанцій при спалюванні кам'яного вугілля, використання рентгенівського випромінювання та ізотопів у медицині.

Вплив радіоактивного випромінювання на організм людини особливо небезпечний. Важко переоцінити трагічні наслідки Чорнобильської катастрофи, що стала для України фатальним фактором, який створив загрозу генетичному здоров'ю нації. Вміст невеликих кількостей радіонуклідів у організмі людини призводить до появи мутацій. Украй чутливі до дії підвищеної радіації ембріони. Радіація спричинює клітинні деформації, призводить до народження неповноцінних дітей, їх інвалідності, аномалій розвитку й росту. Найнебезпечнішими для людей є мутації зародкових статевих клітин.

Радіочутливість людського організму особливо висока у внутрішньоутробному періоді і дитинстві. Опромінення в ці періоди призводить до виникнення лейкозів і злоякісних пухлин.

Вчитель. З приводу цієї проблеми у нас теж є лист. Послухаємо його.

Лист 2. Ми з друзями збираємося поїхати на відпочинок за місто. Свого часу територія зазнала незначного радіоактивного забруднення, але зараз не становить небезпеки. Під час відпочинку будемо ловити рибу, збирати гриби, ягоди. Як зменшити вміст радіонуклідів у цих продуктах?

Еколог. Накопичення радіоактивних ізотопів у харчових продуктах робить їх небезпечними для вживання. Тому рекомендую рибу очистити і вимочити у воді протягом декількох годин. Голову і кістки не використовувати. Гриби почистити, вимочити у воді протягом кількох годин, міняючи воду, а ягоди ретельно помити кілька разів.

Фізик. І хоч радіаційний чинник поки що немає фатального впливу на здоров'я людей, тому що існує індивідуальний поріг прояву негативної дії опромінення, все ж остерігатися є чого. Молоді люди репродуктивного віку особливо часто користуються джерелами електромагнітних хвиль, зокрема, стільниковими телефонами. Угорські вчені дійшли висновку, що хвилі, які випромінює мобільний телефон, шкідливо діють на репродуктивну систему. У чоловіків, які постійно носять на собі телефон, спостерігалось зниження активності і концентрація сперматозоїдів, якість сперматозоїдів. Яєчка, статеві залози, більш чутливі до впливу електромагнітного випромінення. В результаті спостерігається пригнічення сперматогенезу, збільшується народжуваність дівчат, збільшується кільксть вроджених вад, а можлвість зачаття знижується на 30%. Тому стільниковий зв'язок не бажаний для дітей, підлітків і вагітних жінок.

Радіолог. Радіоактивне забруднення навколишнього середовища призводить до несприятливих генетичних наслідків і стало реальною загрозою для стану здоров'я нинішнього і майбутнього поколінь. Збільшилась кількість чоловіків і жінок, які так і не пізнали радості материнства та батьківства, стали безплідними. Тому враховуючи наслідки радіаційного впливу на здоров'я людей, необхідно:

 • зменшити, у міру можливостей, негативний вплив опромінення;

 • забезпечувати постійний дозиметричний облік і контроль небезпечних іонізуючих об'єктів;

 • постійно вести контроль за природною радіоактивністю в приміщеннях, питній воді, продуктах харчування.

 • з метою зменшення дози загального опроміненя, проводити санацію відносно хронічних захворюань, позбутися шкідливих звичок;

 • включати в харчовий раціон продукти рослинного походження, що мають антиоксидантні та радіопротекторні властивості.

Вчитель. А зараз пропоную присутнім розглянути окремі ситуації і розташувати їх на шкалі ризику, визначивши ймовірність порушень у репродуктивній системі:

А. Будучи підлітком, Віктор проживав у м. Славутич. Одружений. У шлюбі дітей немає.

Б. Ірина у 20 – річному віці перехворіла на туберкульоз. Мріє вийти заміж і народити дитину.

В. Святкуючи свій день народження, Настя помітила у своєї подруги червоні висипання на шкірі. Через два тижні такі ж висипання з'явилися у неї.

Г. У батьків – алкоголіків народилася дитина з "заячою губою".

Ризик

4

3

2

1

Ситуації

А Б В Г

Генетик. Здоров'я родини – здоров'я дитини,

В цю істину вкладено глибокий зміст.

Здорова родина – здорова дитина,

В цих двох поняттях прокладено міст.

Хай міст цей єднає батьків і дітей,

Щоб правильно й радісно жити.

Іти по життю із девізом в руках:

Здоров'я потрібно цінити.

Сьогодні значна частина населення як з генетичних, так і фізіологічних причин виявляється нездатною до розмноження. Прошу звернути увагу на діаграму 2.(фрагмент презентаціії з діаграмою 2)

Діаграма 2

Медико – генетичними дослідженнями встановлено, що від тривалого забруднення природного середовища в апараті спадковості людини поступово накопичуються негативні генетичні зміни.

Серед чинників, що створюють мутагенний тиск на людину, можна назвати отрутохімікати, пральні і косметичні засоби, а також лікарські препарати.

Не можна допускати настання вагітності, якщо хто – небудь з подружжя хворий.Вважається, що деякі медикаменти (снодійне, гормональні) здатні спричинити негативні мутації у момент зачаття.Замисліться: три дитини зі 100 народженихмаютьпороки розвитку тільки тому, що їхні батьки займалися самолікуванням.

Прошу звернти увагу на діаграму 3 і проаналізуємо її (фрагмент презентації з діаграмою 3).

Діаграма 3

1, 4 – контроль 2, 5 – вроджені вади розвитку 3, 6 – самовільні викидні

Вчитель. І знову є лист з цього приводу. Він з нашого міста.

Лист 3. Я працюю лаборантом на ринку в м. Оріхів. Здивована тим, що кожна друга проба досліджених продуктів тваринництва містить антибіотики. А у бульбах картоплі виявлено підвищений вміст нітратів. Загальний стан здоров'я від таких харчів, звичайно, погіршується. Чи впливають ці речовини на репродуктивну функцію людини.

Еколог.Вважається, що за здатністю спричинити негативні мутації, у момент зачаття, антибіотики анітрохи не поступаються радіації. А білковий голод, якщо не споживати м'яса, призведе до порушення розвитку дітей і підлітків, погіршиться їх розумовий розвиток.

Зменшити ризик репродуктивних невдач від використання препаратів побутової хімії, вживання фармакологічних препаратів та продуктів харчування можна, якщо:

 • заборонити продаж в аптеках більшості фармпрепаратів без рецепта лікаря;

 • посилити медико – санітарний контроль на ринках з виявлення шкідливих речовин у харчових продуктах;

 • посилити санітарно – освітню роботу серед населення, особливо школярів щодо отруєнь токсичними речовинами;

 • вдосконалювати дослідження косметичних, фармацевтичних препаратів та препаратів побутової хімії на генотоксичність.

Вчитель. Уже розглянуто ряд факторів, які чинять негативний вплив на здоров'я населення. А зараз я хочу запропонувати присутнім у залі питання – ситуації з можливими відповідями. Пам'ятайте! Справжній друг спробував би запобігти небажаній хворобі друга. Відповідь обгрунтуйте.

Ситуація 1. У період епідемії грипу до своєї вагітної однокурсниці прийшли друзі. Що вони мали порадити майбутній мамі:

а) більше споживати цитрусові, гостру їжу;

б) обмежити спілкуваня з друзями;

в) пити антибіотики чи інші пігулки, щоб не захворіти.

(Рекомендована відповідь - "б")

Ситуація 2.

На прийом до косметолога прийшла дівчина, яка тривалий час палила, і пожалілася на свій колір обличчя. Що повинен порадити косметолог:

а) зробити пластичну операцію;

б) постійно відвідувати косметичний салон;

в) кинути палити.

(Рекомендована відповідь – "в")

Ситуація 3.

У вашого однокласника інфекційна хвороба – паротит. Що ви йому порадите:

а) частіше виходити на прогулянку;

б) обмежити прогулянки, не контактувати з однолітками – підлітками;

в) відвідувати хворого по черзі;

(Рекомендована відповідь – "б")

Ситуація 4.

Твій друг приїхав у гості з чорнобильської зони. Чим ти будеш його пригощати:


 
 

Цікаве

Загрузка...