WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вплив антропогенних факторів на репродуктивну функцію людини - Урок

Вплив антропогенних факторів на репродуктивну функцію людини - Урок

Виховний захід- бесіда

Тема:Вплив антропогенних факторів на репродуктивну

функцію людини

Цілі: Узагальнитизнання учнів про індивідуальний розвиток організму, його залежність від умов зовнішнього середовища; виховувати почуття відповідальності за власне здоров'я та здоров'я майбутніх дітей; формувати навички здорового способу життя; сприятиекологічному вихованню учнів;

розвивати мислення, увагу, вчити робити висновки.

Методи і прийоми: пошукова робота, пояснення і розповідь, бесіда, презентація проекту.

Обладнання: таблиці, діаграми, мультимедійна презентація, комп'ютер.

"Уперше людина народжується, щоб існувати,

а вдруге – щоб продовжувати рід".

Ж. – Ж. Руссо

I. Організаційний момент.

Пролунав уже дзвінок,

В житті зробимо ще крок.

Повернімося обличчям до гостей,

Привітно скажемо "Добрий день".

Правда чудова ця фраза!

Вона зближує нас з вами одразу.

А сказана вона досить вчасно,

Сподіваюся, у всіх чудовий настрій.

II. Мотиваця виховної діяльності.

Вчитель. Ви ще не дорослі, але вже й не діти.

Стали хлопці різко всюди басувати,

А дівчата ненароком всміхатися й моргати.

Та це ж, мабуть, і ваш час прийшов уже кохати.

Дорогі учні! Пройде небагато часу - і ви станете батьками та матерями. І кожен з вас мріятиме, щоб його дитина була гарною, розумною, а головне – здоровою. Коли маля росте здоровим, розвивається фізично і розумово, то батьки безмежно щасливі. Та великим є їхнє горе, якщо народжується хвора дитина. Щоб вона стала здоровою, батьки йдуть на все. А багатьом хворобам можна запобігти: треба лише знати причини, які їх зумовлюють або сприяють виникненню. Причини бувають різними, але головними, на мою думку є: стан довкілля, генетичний фактор, спосіб життя жінок і чоловіків репродуктивного віку.

Педіатр. За останні роки знизилася народжуваність, зросла дитяча смертність, збільшилося народження дітей з різними фізичними та психічними вадами.

В Україні найвищий рівень втрат немовлят – 15 мертвих на кожну тисячу народжених живими, у скандинавських країнах – 8, у Німеччині – 9. Підраховано, що з 10 новонароджених дітей 8 мають вроджені вади, 160 тис. дітей України віком до 16 років є інвалідами, кількість населення України катастрофічно скорочується.

У гінекологічних відділеннях лікарень України не зменшується кількість жінок, в яких мимоволі переривається вагітність, а в пологових будинках таких, що народжують мертвих дітей.

Що говорить статистика... ( фрагмент презентації)

  • До 13% дітей віком до одного року вмирають від інфекційних хвороб;

  • До 12% - від захворювань органів дихання;

  • 60% - від уроджених аномалій;

  • 15% - від інших захворювань.

Вчитель. Чи можна уникнути або принаймні зменшити кількість мертвонароджених дітей з різними фізичними вадами? Чи можна взагалі знизити дитячу смертність та частоту народжуваності дітей із різними генетичними відхиленнями?

А чи залежить здоров'я та життя майбутніх поколінь від стану довкілля та індивідуальної поведінки людей, які збираються стати батьками?

На ці та інші питаня спробуємо дати відповіді у нашій студії. Гадаю, що сьогодні для обговорення даної теми зібралися небайдужі люди, а справжні прихильники здорового способу життя. (На мультимедійній дошціз'являється тема бесіди та цілі).

Педіатр. Щоб народити здорову дитину, майбутня мати повинна бути здоровою. У материнському лоні формується організм дитини, розвиток якої повністю залежить від здоров'я матері. А на сьогодні значна частина населення як з генетичних, так і фізіологічних причин виявляється нездатною до розмноження. І на мою думку, значну роль у цьому відіграє людський фактор.

Нарколог. Так, саме людина починає собі шкодити вже з першої цигарки, першої чарки і ... першої дози наркотиків. Це найсильніші мутагени, які згубно діють і на організм майбутньої дитини.

Діти зачаті у нетверезому стані, та діти п'яниць мають ембріональний алкогольний синдром, народжуються з фізичними вадами ( "заячою губою", "вовчою пащею", зрощенням пальців рук, ніг, зміною форми голови та грудей), хронічними захворюваннями, повільніше ростуть, у них спостерігається розумова відсталість, неуважність, розгальмованість поведінки.

Феномен п'яного зачаття доведений наукою незаперечно – у 100% випадків воно веде до народження неповноцінних дітей! Ще в міфах та легендах Стародавньої Греції розповідалося, що богиня Юнона народила від сп'янілого Юпітера кульгавого Вулкана. А ми дивуємося: звідки беруться сірі, пусті, похмурі особистості?

Постійне вживання алкоголю спричинює переродження статевих залоз, що у свою чергу, призводить до імпотенції та безпліддя.

Гінеколог. Негативно діє на статеву сферу і паління. У курців виявлено зниження рухливості, а отже і здатності до запліднення сперматозоїдів, зменшення в крові рівня статевого гормону тестостерону. Тютюнопаління знижує статеву потенцію, пригнічуючи центри ерекції. Існує припущення, що нікотинова імпотенція в юнацькому віці може стати однією з причин майбутньої неплідності.

Вагітність у жінок проходить з ускладненнями: підвищенням артеріального тиску, появою набряків і білка в сечі. Нікотин викликає зміни плаценти. У плоду уражаються печінка, нервова система, нирки, деформуються шлунок, кишечник. Дитина жінки, яка палить, має вагу при народженні у середньому на 250 г менше, ніж у тієї, яка не палить; у жінок, які роблять це удвічі частіше, трапляються викидні, народжуються неповноцінні, з аномаліями у розвитку та мертві діти. У середньому в однієї з п'яти жінок, які палять цигарки, народжується мертва дитина.

Щоб моя розповідь була переконливою, рекомендую поглянути на діаграму 1(фрагмент презентації з діаграмою 1)


Діаграма 1

1 – вроджена патологія 2 – самовільні викидні 3 – непліддя

Страждають і діти батьків – курців. Тютюновий дим спричиняє головний біль, нездужання, зникнення активності дитини, швидку втому, загострення захворювань верхніх дихальних шляхів.

Вчитель. Шановні присутні, ми зараз розглядаємо дуже актуальну тему. Тому на нашу електронну пошту надійшло декілька листів, які ми розглянемо і наші фахівці дадуть на них вичерпну відповідь.

Лист 1. Мама народила мені братика, але він чомусь неспокійний і хворобливий. У лікарні зробили йому аналізи і виявилося, що у сечі та слині є продукти обміну нікотину. Чому так трапилося? Адже батьки палять на сходовій площадці, а не в кімнаті.

Педіатр. Скажу відразу: це наслідки тютюнопаління ваших батьків. Шкідливі речовини тютюнового диму послаблюють яйцеклітину, і коли з неї утворюється зародок, розвиток його часто відбувається з дефектом. У крові зародка більшою мірою, ніж у материнському організмі, сконцентровані отруйні речовини. Великий вплив на генетичний апарат здійснює Полоній – 210, що міститься в тютюновому димі.

Нарколог. Мода на паління поширилась досить швидко. Але нерідко підлітки намагаються покурити щось міцніше. Так поступово розвивається наркотична залежність, і вже не підлітки стають батьками...

Отрута від наркотиків вільно проникає разом з кров'ю матері в організм дитини і негативно впливає на розвиток та здоров'я плоду. Дуже часто спостерігається народження неповноцінних у психічному розвитку дітей. Досить часто спостерігається мертвонародженість. У новонароджених можлива дефективна клишоногість, відсутність кінцівок, розщеплення піднебіння, заяча губа, дефекти внутрішніх органів. А наркотики, що потрапили в організм плоду, після народження дитини викликають у неї різке порушення дихання, сильне посиніння, корчі, шоковий стан, блювоту.

Інфекціоніст. А я хочу особливу увагу звернути на зростання частоти хронічних інфекційних захворювань, що передаються через повітряно – крапельне середвище. Інфекційні збудники вражають людей в період найбільшої статевої активності і викликають ускладнення, які призводять до хвороб плоду. Нині такі захворювання є реальним чинником, що суттєво (до трьох разів) підвищує серед жінок України рівень репродуктивних невдач генетичного походження.

Вроджені вади дітей зустрічаються і у матерів, які перенесли інфекцію вітряної віспи під час вагітності. Аномалії включають вади розвитку очей, мозку та гіпоплазію кінцівок.

Вірус краснухи в 50 – 90% випадків захворювання є причиною формування вроджених аномалій. Найчастіше вражаються очі, серце, орган слуху, орган зору, центральна нервова система, можлива гіпотрофія плоду. Вагітність ускладнена краснухою часто закінчується викиднями або мертвонардженнями.

Для хлопців підліткового віку особливо небезпечний вірус паротиту. Високий ризик стати неплідним.

Пульмонолог. Як і в попередні роки, в Україні невпинно погіршується ситуація з туберкульозом. Причому захворювання більше стосується людей у віці від 20 до 49 років, тобто в найбільш продуктивному віці. Якщо збудник туберкульозу вражає вагітну жінку, то це спричинює викидні, ураження головного мозку у народженої дитини, вади розвитку.

Щоб подолати і запобігти наслідкам щойно розглянутих проблем необхідно здійснювати:

  • пропаганду здорового способу життя та забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення;


 
 

Цікаве

Загрузка...