WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Порівняльний аналіз драми І. Франка „Украдене щастя” та саги в новелах М. Матіос „Майже ніколи не навпаки” - Урок

Порівняльний аналіз драми І. Франка „Украдене щастя” та саги в новелах М. Матіос „Майже ніколи не навпаки” - Урок

Ґендерний світогляд Миколи

Микола презентує емоційний тип чоловіка, несумісного із патріархальними уявленнями про сильного, інтелектуального голову сім'ї, що є творцем власного щастя. Задорожний навпаки – нічого не робить для цього, пасивно споглядаючи за зрадою дружини. Проте у його пасивній позиції є дещо позитивне, а саме: доводить Анні, що здатен по-справжньому кохати (вибачає її аморальну поведінку, пропонує відкрити нову сторінку у їх взаємовідносинах). Усе своє життя Микола намагається прихилити до себе Анну, яка не любить його: поважає, тяжко працює, дає дружині час на роздуми, підтримує у складній ситуації вибору, ввічливий навіть після її зради, захищає її ім'я від „злих язиків" тощо („Слухай, Анно! Я тебе розумію. Я люблю тебе. Мені жаль тебе, як власної душі. Я не хочу бути твоїм катом, бо знаю, що ти й без мене багато витерпіла. Тілько одно тебе прошу: вважай на людей! Не на мене — нехай уже я так і буду нічим для тебе, — але на людей. Щоб люди з нас не сміялися!" [4]). Усвідомивши, що втратив Анну, утрачає сенс життя. Це виражається у пияцтві як способі забуття, в апатії до господарства, яке так довго створював, до себе, у безпорадності. Убивство свого суперника слід розцінювати як вираження накопичених негативних емоцій, пробудження потреби знищити основну перешкоду до щастя – Михайла Гурмана. Проте, незважаючи на вчинений ним злочин, Микола постає духовно вищим поряд із іншими героями.

Ґендерний світогляд Михайла

Михайло, на відміну від Миколи, презентує раціональний тип чоловіка. Перешкоди до щастя (служба, обман братів Анни, заміжжя коханої) сформували в Михайла жорстокість, зверхність, владність, цілеспрямованість. Авторитарна позиція, героя на шляху до щастя формує потребу знищити всі перешкоди. Навіть у вірної чоловікові та традиціям Анни йому вдалось пробудити давні почуття кохання, готовність до нівелювання подружніх обов'язків. Хитрощами дистанціює й Миколу (формує потребу у спиртному як розраді), не дозволяючи зруйнувати його з Анною щастя. Здобувши перемогу над слабким Задорожним, задовольняється цим, адже Анна для нього була засобом помсти. Слова про кохання до Анни розходяться із його справжніми намірами, учинками: грубість виражається і у ставленні до неї (маніпулюванні, використанні у власних цілях), і у відсутності серйозних намірів щодо майбутнього із коханою („Жий та дихай, доки жиєш! Зле тобі? А коли не зле, то дякуй богу. Як буде зле, тоді час буде думати про те зле! Чим скінчиться! Нічим не скінчиться. Будемо жити, доки можна. Будемо любитися, доки можна. Будемо людям в пику сміятися, доки можна, доки вони нас під ноги не візьмуть. А потому? Потому один кінець: всі помремо і чорту в зуби підемо"[4]).Таким чином, досягнувши мети (помсти, завоювання Анни), Михайло втратив сенс існування, тому й радісно сприймає власну смерть („Спасибі тобі! Ти зробив мені прислугу, і я не гніваюсь на тебе! Я хотів і сам собі таке зробити, та якось рука не піднялася. Кажу тобі, що мені зовсім добре. Навіть і ліків не треба!" [4]).

2. Бесіда

– Здатність контролювати неприйнятні інстинкти є основою побудови андрогінних взаємовідносин між статями. Чи можна досягти паритетної ідилії ч+ж, якщо один із них закохався в іншого /іншу? Яким чином можна регулювати свої емоції?

Стримування імпульсів „тіні" спонукає персонажів до самовдосконалення, внутрішньої єдності, уникання проявів ґендерної нерівності, поваги до протилежної статі, взаємодоповнення жіночого начала (аніми) чоловічим (анімусом) чи навпаки. Так, паритетні взаємовідносини характерні для Павла й Докії (за винятком ситуативної інтимної аморальності) („ Але те, що Павло й не дихав би без Доці – це свекруха знала точно" [1;11]), а також – Дмитрика й Петруні (якщо не брати до уваги факт одруження жінки з іншим).

  1. Презентація проектів (асоціативних малюнків - причин ґендерної дисгармонії художніх персонажів та проектування можливих шляхів досягнення ґендерної сумісності).

VІІ. Підсумки заняття, повідомлення домашнього завдання

1. Бесіда

Відновіть у пам'яті ключові слова заняття, що допоможуть вам узагальнити засвоєний матеріал.

Чим схожі жіночі персонажі двох творів? У чому відмінність? (протестують проти патріархатних умов життя шляхом руйнування шлюбних обітниць, реалізації істинних потреб)

Чим схожі чоловічі персонажі двох творів? У чому відмінність? (є й фемінні, і маскулінні)

Яким чином можна визначити ґендерну картину світу обох творів: паритетна, матріархатна, патріархатна? (патріархатна, із тенденцією на маскулінізацію жінок) Чому існування патріархатних канонів суспільства не забезпечує чоловікові стабільної влади над жінкою?

Яку розв'язку „любовного трикутника"ми спостерігаємо в „Ущ" та „Мннн"? (смерть, страждання, насильство, самотність, абсурдність буття)

Чи можна побудувати гармонійну родину в умовах патріархату, якщо з'являється "третій"? Чому?

2. Підведення підсумків заняття

– Отже, навіть щаслива, на перший погляд, сім'я може стати дисгармонійною з появою в їхньому житті "ІІІ-ого зайвого". Однак розв'язка "любовного трикутника" залежить тільки від нас самих – від нашого свідомого, самостійного, раціонального вибору, правильних шляхів реалізації незадоволеної енергії.

3. Повідомлення домашнього завдання

Подумати над проблемним питанням:

Як би повели себе чоловіки „Украденого щастя" та „Майже ніколи не навпаки", коли б вони помінялися місцями з жінками? (написати на дошці)

4. Оцінювання (за самостійність мислення, на креативність, за вміння влучно підтверджувати думку цитатами, за бездоганне знання тексту, за високий рівень знань із ґендерної теорії).


 
 

Цікаве

Загрузка...