WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Механіка. Подорож по країні Інтелектуалів - Урок

Механіка. Подорож по країні Інтелектуалів - Урок

Розробка уроку-гри з фізики (9 клас)

на тему:

"Механіка. Подорож по країні ІНТЕЛЕКТУАЛІВ"

Мета уроку

  • Навчальна: повторити та закріпити основні поняття та закони з теми "Механіка"; перевірити рівень засвоєннязнань, понять, тверджень за допомогою проілюстрованих прикладів на основі задач, вміння застосовувати вивчене в знайомих і нових ситуаціях; формувати вміння застосувати одержані теоретичні знання в повсякденному житті для розв'язання побутових питань.

  • Розвивальна:розвивати вміння систематизувати відомі фізичні факти, розвивати спостережливість, уміння встановлювати причинні зв'язки; формувати в учнів самостійну, творчу активність, ініціативу як стійкі якості особистості; виробляти вміння самостійно вчитися, поглиблювати або поповнювати знання; формувати в учнів позитивні мотиви учбової діяльності, пізнавальний інтерес, бажання вчитися, позитивне ставлення до навчання.

  • Виховна:розвивати уявне й логічне мислення, інтерес до експерименту; виховувати навички індивідуальної і колективної роботи; виховувати інформаційну культуру учнів, увагу, акуратність у виконанні роботи.

Обладнання: мультимедійний проектор або дошка, комп'ютер, комп'ютерна презентація (або окремі відеороліки з мультиплікаційного фільму "А-ну, постривай!"), демонстраційні плакатні картки, картки із завданням для самостійної роботи, склянки, папір, модель колеса, фото відомих фізиків, пісчаний годинник, таблиця для оцінювання журі (додатки додаються).

Тип уроку – урок комплексного застосування знань по темі "Механіка"

Зміст уроку

Вступ

Сьогодні ми проводимо гру, яка називається "Подорож по країні Інтелектуалів". Всім подобається подорожувати. Ми з вами будемо подорожувати по казковій країні Інтелектуалів, мешканці якої мають власну мову, історію, закони і традиції. В подорожі приймають участь 4 команди, а також всі присутні. В кожній команді буде капітан, який відповідатиме за своїх подорожуючих, штурман, роль якого – вивчати маршрут та читати "дорожні знаки", лінгвіст, завдання якого – забезпечувати розуміння мови країни Інтелектуалів.

За подорожжю буде дуже уважно спостерігати шановне журі.

Зараз відбудеться презентація команд. Вирушаючи в подорож, мандрівники привітають нас, скажуть нам декілька слів. (привітання команд)

Спасибі командам.

Зараз ми з вами знаходимось перед закритими воротами країни ІНТЕЛЕКТУАЛІВ. Щоб потрапити до неї, потрібно підібрати ключ від колодки. Цікаво яка команда першою відкриє для нас ворота країни? Максимальна оцінка на цьому рівні 14 балів. Оцінюються швидкість та правильність виконання завдань. (Капітани отримують завдання до кросворду.) Додаток № 1(кросворд)

Кожному, мабуть, зрозуміло, що жоден, навіть "найгеніальніший геній" не народився з довгою бородою чи історичними вусами. Спочатку всі великі люди були просто хлопчиками та дівчатками. Такими, як ти. Дехто, може, трохи кращий, а інші гірші за тебе. Зрозуміти це легко, а відчути значно складніше.

Мешканці міста "Цікаве" пропонують вам зацікавити їх юмористичною розповіддю про видатних фізиків, для того щоб гостинно прийняти вас у своєму місті. Додаток № 2(цікаві повідомлення про видатних фізиків)

ВИВЧЕННЯ МОВИ КРАНИ ІНТЕЛЕКТУАЛІВ (конкурс лінгвістів)

Оцінювання: за кожний термін 0,1 б., за кожне вірне пояснення 0,5 б. Тепер ми з вами потрапили до країни Інтелектуалів . Насамперед потрібно знати мову, якою розмовляють мешканці міст та селищ. Лінгвісти кожної команди за 2 хвилини повинні написати якнайбільше слів-термінів, що відносяться до теми "Механіка". Потім необхідно пояснити два терміни за вибором журі.

ВИВЧЕННЯ "ДОРОЖНИХ ЗНАКІВ" КРАЇНИ ІНТЕЛЕКТУАЛІВ (конкурс штурманів) Додаток № 3 (презентація з використанням відеороліків з мультипліка-ційного фільму "А ну постривай!"), додаток № 4(картки з формулами)

Оцінювання: за кожну вірну відповідь 1 б., вірне пояснення 1 б, швидкість – 1 б.

Щоб подорожувати далі, потрібно пройти митний контроль, треба повторити "дорожні знаки", тобто формули та одиниці вимірювання фізичних величин. Задачі представлені у вигляді відеороліків з відомого вам мультиплікаційного фільму "А ну постривай!"Я читаю задачу, а команда обирає серед "дорожніх знаків" потрібні для розв'язування цієї задачі. Відповіді та пояснення дає штурман команди.

ЗАДАЧІ

  1. З якою частотою обертався вовк навколо перекладини, якщо за 4 секунди він виконав 12 повних обертів? (див. відеоролік 1 презентації- додатку № 3)

  2. З якою лінійною швидкістю повинен скакати кінь, щоб одне коло по арені цирку діаметром 13 метрів він подолав за 9,8 секунд? (див. відеоролік 2 презентації-додатку № 3)

  3. З якою лінійною швидкістю вовк кинув капелюха, якщо 14 витків мотузки радіусом 0,2 метри розмоталися за 2 секунди? (див. відеоролік 3 презентації-додатку № 3)

  4. З якою мінімальною швидкістю повинен рухатися літак атракціона, щоб центробіжна сила ще утримала зайця в кабіні літака? Літак рухався по колу радіусом 10 метрів. (див. відеоролік 4 презентації-додатку № 3)

Наші мандрівники наближаються до містечка ОЧЕВИДНЕ. Мешканці цього міста дуже люблять ставити складні запитання про прості речі. Оцінювання: за кожну вірну відповідь 1б.

М. ОЧЕВИДНЕ

  1. Кажуть, що верхня частина колеса рухається швидше за нижню. Чи не помиляються мешканці міста "Очевидне" (Додаток № 5)

(Верхня частина колеса, що котиться, дійсно рухається швидше за нижню. Кожна точка колеса, що котиться виконує відразу два види руху: обертається навколо осі і в той же час рухається вперед разом з цією віссю. Вгорі обертальний рух додається до поступального, а внизу віднімається від поступального).

  1. На гранчасту склянку покладемо дошку, а на неї поставимо важку гирю. Вдаримо по гирі зверху невеликим молотком.Склянка не розіб'ється. Чому склянка не розбилася, невже гиря зробила її міцнішою?

(Склянка не стала міцнішою. Під час удару молоток передає гирі імпульс .(Удар вважаємо абсолютно пружним). Швидкість гирі після удару можна знайти як , де М-маса гирі. Якщо маса гирі буде значно більшою за масу молотка, то ця швидкість буде малою. Кінетична енергія гирі також буде малою, і її не вистачить, щоби виконати роботу руйнування стінок склянки. Склянка може витримати вантаж масою більше 100 кг.

В цирку можна побачити такий номер. На артиста кладуть велику плиту, і на ній два асистенти починають потужно розбивати молотами великі камені. Чим більша за масою плита і камені, тим менше відчуває удари артист).

Ми наближаємось до столиці країни – місто ПРАВОСУДДЯ. (Додаток № 6). Мешканці цього міста живуть за законами власної Конституції. Сьогодні в місті відбудеться процес над чарівною мешканкою країни ІНЕРЦІЄЮ. Нас з вами, як вельмишановних гостей, запрошено на відкритий процес. Члени команд можуть свідчити з боку обвинувачувача або захисту. Цікаво чи не потрапить за грати чародійка ІНЕРЦІЯ?

Встати! Суд йде!

Головний суддя. Сьогодні слухається справа по звинуваченню Інерції. Вона звинувачується в тому, що за її провиною відбувається маса транспортних катастроф: мотоцикли, велосипеди розбиваються під час гонок, відбувається руйнація складів, і багато інших злочинів. Ми закликаємо сьогодні добре розібратися у поставленому нами питанні, зі справедливістю та безпристрасністю слухати свідчення свідків та винести справедливий вирок. Ввести підсудну!

Головний суддя. З'ясуємо особистість підсудної. Підсудна, ваше прізвище, ім'я, по-батькові.

Інерція. Інерція Фізична.

Головний суддя. Ваші батьки?

Інерція. Галілео Галілей та Ісаак Ньютон.

Головний суддя. Ваша біографія?

Інерція. Давньогрецький вчений Аристотель вважав, що рух тіл, викликаний дією якогось іншого тіла, повинен сам собою зупинитися, оскільки саме спокій є єдиним станом фізичного тіла, і всі тіла прагнуть до стану спокою. Він дивувався, чому камінь, випущений з його рук, продовжував рухатись, відділившись від його руки. Відповідь на це питання була дана моїм народженням через 2000 років в Італії великим вченим Галілео Галілеєм, а пізніше в 1678 р. його точніше сформулював Ісаак Ньютон.

Головний суддя. Що ви собою являєте?

Інерція. Властивість тіл зберігати стан спокою и рівномірного прямолінійного руху, коли на тіло не діють інші тіла.

Головний суддя. Чи є питання до підсудної у обвинувачення?

Головний обвинувач. Ні.

Головний суддя. У захисту?

Захисник. У мене є питання до суду: чи буде прийматися до уваги той факт, що батьками Інерції були такі відомі люди, як Галілео Галілей та Ісаак Ньютон?

Головний суддя. Суд розгляне всі факти.

Захисник. В такому випадку чи будуть судді поблажливі до підсудної, враховуючи заслуги її батьків?

Головний суддя. Суд враховує всі факти.

Захисник. У мене поки все.

Головний суддя. Чи є питання у присутніх?

Присутні. Кому ви належите?

Інерція. Всім тілам, абсолютно всім: фізиці, техніці, життю.

Секретар суду по черзі зачитує телеграми, що поступили в розпорядження суду.

Телеграма 1. Я, Аристотель, один з найвеличніших мислителів давнини, заявляю, що суд цей вважаю неправомірним. Всі описані вами заслуги та злочини не мають ніякого відношення до так званої вами Інерції. Після зупинки дії на тіло інших тіл перше не повинно рухатись.

Телеграма 2. Я, Галілео Галілей, великий фізик середніх віків, вітаю ваш суд, бо кожний, хто прагне дізнатися таємниці природи, гідний поваги. Нехай наука надасть вам мужності вистояти перед будь-якими муками мерзенної жорстокої інквізиції. Успіху вам, друзі і колеги!

Телеграма 3. Я, сер Ісаак Ньютон, англійський фізик і математик, радий, що закони природи не залишили ваші душі байдужими. Сперечайтесь! В суперечці народиться істина, і якщо ви її віднайдете, то I закон механіки, закон інерції, відкриє вам двері в чудовий світ науки.

Головний суддя. Тепер переходимо до слухання показань свідків.

Свідок(лжевчений). Я звинувачую пані Інерцію в тому, що вона зірвала мій блискучий науковий дослід.

Всі ви знаєте, що білети на авіарейси дуже дорогі. Тому не всі бажаючі можуть дозволити собі подорожувати по різним країнам та континентам. Я винайшов дешевий і досить швидкий спосіб подорожувати. Моя ідея заключаеться в наступному: щоб подорожувати, треба просто піднятися на повітряній кулі (краще в безвітряну погоду) високо в повітря і почекати, доки Земля через добове обертання повернеться і сама поставить подорожньому місце призначення. Таким чином,можна протягом не більше 24 годин потрапити у будь-яку точку на даній широті. Це була б найдешевша подорож на світі.


 
 

Цікаве

Загрузка...