WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Захворювання статевих органів. Венеричні хвороби. СНІД - Урок

Захворювання статевих органів. Венеричні хвороби. СНІД - Урок

Історик. Вияви гонореї (триперу) описані ще Гіппократом у IV ст. до н.е. У нашій країні створені певні служби для боротьби із цими захворюваннями. Є спеціальні шкірно-венерологічні диспансери, які беруть на облік хворих на венеричні хвороби, надають їм кваліфіковану медичну допомогу.

Лікар – венеролог. Гонорея спричинює гнійне запалення статевих органів та сечових шляхів. Збудником її є мікроорганізм – гонокок. Через кілька днів після зараження із сечових шляхів починає виділятися у великій кількості гній, підвищується температура тіла, з'являється різкій біль при сечовипусканні. Потім ці явища зникають, й інфекція переходить у хронічну. Жінки можуть не відчувати перших ознак гонореї. З часом руйнуються статеві залози – яєчники і яйцеводи у жінок (при цьому останні злипаються, зростаються, і жінка стає неплідною), яєчка та сім'яники у чоловіків. У них припиняється вироблення сперматозоїдів.

Нині відомо близько 30 захворювань, що передаються статевим шляхом. Крім сифілісу, гонореї існують донедавна невідомі: шанкроїд, венерична лімфогранулема, хламідіоз, трихомодіаз, мікоплазмоз, кандідоз, герпес, гострі кондиломи та інші.

Запитання вчителя:

Прослухавши інформацію про ці хвороби скажіть, що спільного між цими хворобами?

Висновки учнів:

 • пикликаються мікроорганізмами;

 • передаються статевим шляхом;

 • симптоми часто подібні;

 • не всі виліковуються;

 • призводять до важких наслідків.

Інтерактивне завдання "Ідентифікація симптомів"

Учитель. Перевіримо, чи запам'ятали ви основні симптоми цихзахворювань? (Роздаються картки із симптомами. Учні повинні визначити, чи належать дані формулювання до нормальних явищ, чи це є симптоми венеричних захворювань. Якщо симптоматика вказує на наявність венеричного захворювання, мають відповісти: "Потрібна консультація лікаря". В іншому випадку має бути відповідь: "Усе гаразд".)

 1. Виразки в області піхви жіночих та чоловічих статевих органів.

 2. Незвичайні пухирі в області статевих органів.

 3. Підвищення температури, гнійні виділення із сечовивідних шляхів.

 4. Сверблячка, збільшення пахових лімфовузлів.

 5. Висипання рожевого кольору на шкірі, у ротовій порожнині.

 6. Руйнування носової перегородки, спотворення обличчя, ураження внутрішніх органів.

На венеричні хвороби хворіють як чоловіки, так і жінки. На відміну від деяких інших інфекційних захворювань проти венеричних хвороб в організмі не виробляється імунітет, і в разі повторного зараження хвороба розвивається знову. Венеричні хвороби ніколи самостійно не виліковуються.

Діаграма: Щорічно у світі хворіють. (див. додаток №1)

А щодо України, то тут найбільш розповсюдженою є хвороба сифіліс. За захворюваністю сифілісом Україна посідає друге місце серед країн Європи, поступаючись кількістю хворих лише Росії. Число хворих на сифіліс серед молоді в 2004 р. збільшилося в 5 разів порівняно з 2000 р.

Вчитель. Повернемося до таблиці, яку заповнювали. Як ви помітили, у таблиці є ще одна незаповнена графа. Справа в тому, що існує ще одна хвороба, основним шляхом зараження якою є статеві стосунки, - це СНІД. Прослухавши повідомлення ви самостійно заповнюєте таблицю.

Історик. А почнемо ми з історії вивчення СНІДу.

Перші зареєстровані випадки захворювання на СНІД мали місце влітку 1981 р. у США. Повідомлялося, що в кількох молодих людей з ослабленим імунітетом, що, як з'ясувалося пізніше, були гомосексуалістами, виявлено саркому Капоши та пневмоцистну пневмонію. Клінічна картина вказувала на вже відомий на той час синдром імунодифіциту, але причина хвороби та шляхи її передачі були ще невідомі.

Лікар – інфекціоніст. Однак пізніше виявили нову хворобу в людей, яким переливали кров (з різних причин). У них також з'являлось нездужання, набрякали лімфатичні вузли на шиї, під руками, в паху, утворювалися виразки в роті. Трималась підвищена температура. Надмірно потіли навіть від найменшого зусилля, особливо вночі. Хвороба могла на деякий час відступити, але невдовзі починались різні інфекційні ускладнення: тривалий розлад кишечника, запалення внутрішніх органів. Особливо несприятливо протікали простудні хвороби верхніх дихальних шляхів, швидко починалось запалення легень. Хворі катастрофічно втрачали вагу. Досить часто на шкірі ніг та в інших місцях розвивались специфічні червонувато-сині пухлини – Саркома Капаші. І ніяке лікування не допомагало.

Історик. Вірус-збудник СНІДу, відомий тепер як ВІЛ, був відкритий вірусологом Мотаньє та його колегами з інституту ім. Пастера в Парижі.

Лікар – інфекціоніст. Допитливі вчені під керівництвом Галло та Монтаньє в крові хворих виявили антитіла проти невідомого інфекційного збудника. Незабаром під електронним мікроскопом (який збільшує, образно кажучи, сантиметр до кілометра) розгледіли вірус, який має прямо-таки жахливі властивості. З кров'яної клітини, яка в нормі вбиває мікробів (лімфоцит), цей вірус робить потвору, що розмножує таких же вірусів за зразком свого вбивці. Новонароджені віруси швидко знищують усі захисні клітини. В крові нікому рятувати від мікробів. Це і є імунодефіцит – найстрашніший з усіх дефіцитів. Це – смерть під назвою "синдром набутого імунодефіциту" (СНІД).

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) паразитує в кров'яних, нервових клітинах покривів прямої кишки.

Перший ефективний імунологічний тест було розроблено в 1984р., що дозволило краще розібратися в динаміці росту, поширення та історії епідемії ВІЛ. У 1985 р. тести на ВІЛ уперше надійшли в продаж у США та країнах Європи.

Сьогодні, на жаль, епідемія шириться. За прогонозами вчених, протягом найближчих 20-30 років половина населення Землі може загинути.

А ось про що говорить графік "Як СНІД атакує Україну (реальність іпрогнози)". (див. додаток №2).

Вчитель. "Не дай собі померти від незнання!" - одне з гасел борців проти СНІДу. А чи досить ви поінформовані щодо цього питання? Давайте проведемо анонімний експрес-тест. На кожне моє питання ви можете відповісти "так" або "ні".

Тест

 1. Чи вважаєш ти себе досить дорослим, щоб обговорювати проблему СНІДу?

 2. Чи може ВІЛ – позитивна людина виглядати абсолютно здоровою?

 3. Чи всі ВІЛ – інфіковані помирають від СНІДу?

 4. Чи можна вилікувати СНІД?

 5. Чи може немовля заразитися від ВІЛ – інфікованої матері після народження?

 6. Якби близька тобі людина заразилася СНІДом, ти б продовжував з нею спілкуватися?

Якщо ви відповіли позитивно на питання № 1; 2; 5; 6, значить, рівень знань у вас досить високий. Якщо ж припустилися помилки, не засмучуйтеся. Сьогодні ви зможете поглибити свої знання з цієї проблеми.

Згадайте, які існують способи передачі СНІДу?

 1. Статеві контакти з ВІЛ – інфікованими.

 2. Під час ін'єкцій неодноразово використаним шприцом.

 3. Через донорську кров та її препарати.

 4. Від інфікованої матері дитині під час вагітності, пологів, у період лактації.

Згадайте, як можна вберегтися від СНІДу?

 1. Безпечний секс, використання презервативів.

 2. Перебірливість у сексуальних зв'язках.

 3. Одноразові голки та шприци під час будь-яких видів ін'єкцій.

Юрист. Гадаю, що на вашому уроці я не випадково. Проблема СНІДу вже не є лише медичною або біологічною. Тому я хочу додати до ходу вашого уроку ще одне завдання: ознайомитися із соціальним аспектом цієї проблеми.

СНІД став суворою реальністю нашого життя. У грудні 1991 р. в Україні було прийнято Закон про СНІД. Закон регламентує права й обо'язки ВІЛ – інфікованих, гарантує їм захист.

Про що йде мова в Законі?

Витяги із Закону про СНІД

ВІЛ-інфіковані громадяни зобов'язані:

 • уживати заходів з попередження поширення інфекції;

 • регулярно проходити медогляд.


 
 

Цікаве

Загрузка...