WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Прикметники-антоніми - Урок

Прикметники-антоніми - Урок

Урок української мови у 4 класі

Тема. Прикметники-антоніми

Мета

  • ознайомити учнів з прикметниками із антонімічним значенням;

  • розвивати увагу, пам'ять, мислення, зв'язне мовлення учнів;

  • розширювати словниковий запас слів;

  • виховувати любов до праці.

Обладнання

  • картки для групової роботи;картки для роботи в групах;

  • картки для поетапної роботи; планшети, фішки.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

- Працюймо наполегливо, швидко, старанно, щоб жодна хвилина не втратилась марно.

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

З великої хмари малий дощ буває.

- Прочитайте речення,яке записане на дошці. Яке це речення за метою висловлювання?(Розповідне).Що ще ви помітили?(Це прислів'я)

-Поясніть. Як ви його розумієте.

- Запишіть його каліграфічно у зошити.

- Підкресліть в реченні головні члени.

- Якими частинами мови виражені слова в реченні?

- Зробіть .будь ласка, звуко – буквений аналіз слова буває.

Буває - [б у| в а| й е] – 5 б.,6 зв.,3 скл.

- Чому у слові звуків більше, ніж букв?(Буква є на початку складу позначає два звуки).

- Що ви можете сказати про слова великої – малий?(Антоніми).

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Що було задано додому?(Вправа 193(3)- червоним вогникам; зеленим- скласти казку про снігура.)

- Сьогодні ми послухаємо зелені вогники, а у червоних вогників я перевірю домашнє завдання при перевірці зошитів.

- Молодці. Ви гарно підготували домашнє завдання.(Оцінювання робіт учнів).

ІV. Актуалізація опорних знань.

- Діти,давайте пригадаємо, яку тему ми вчили на попередньому уроці?(Прикметник).

- Яка частина мови називається прикметником?

- Прочитайте речення, яке записані на дошці. Назвіть прикметники.

Що це за ягоди, що в жнива гіркі, а в мороз солодкі?

- Що ви можете сказати про ці прикметники?(Антоніми).

- Давайте пригадаємо визначення слів-антонімів.(Антоніми- це пари слів з протилежним значенням .)

V. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- Діти,як ви гадаєте,про що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці?

- Так. Вірно .Тема сьогоднішнього уроку "Прикметники-антоніми".

- Давайте визначимо мету нашого уроку.(Діти визначають).

- Скажіть, будь ласка, для чого нам потрібні прикметники – антоніми?

VІ. Вивчення нового матеріалу .

- Прочитайте, будь ласка, речення. Назвіть у ньому прикметники-антоніми.

Повний колос до землі гнеться, а порожній угору пнеться.

1. Підготовча робота. Робота з планшетами.На дошці записані слова:

1-боязкий

2-веселий

3-тихий

4-довгий

5-поганий

- А зараз ми з вами попрацюємо з планшетами. Я читатиму слова, а ви на планшетах будете записувати у рядок, через кому, цифру, якій відповідає слово-антонім,записане на дошці. Читаю слова:

голосний

сміливий

сумний

добрий

короткий

- Правильні відповіді:3 ,1 , 2 , 5 , 4 .

2. Поділ на групи.

- Ті діти, які правильно записали всі цифри кладуть до мене повернуту зелену фішку ,а хто помилився - червону.

3.Поетапна робота.

Зелені вогники

Червоні вогники

1.Добери за зразком:

Короткий-довгий .

Далекий - ... .

Добрий - ... .

Гарячий - ... .

Перевірка завдань. Слухають усі.

2.Вправа 194(3,4 речення)

Прочитай прислів'я і спиши, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів.Поясни прислів'я.

Ранні пташки росу п'ють , а ... сльози ллють. Руки білі , а сумління ... .

Перевірка завдань. Слухають усі.

3. Вправа 195(1,2 словосполучення)

До кожного прикметника ,поданого в словосполученні, добери і запиши відповідний антонім. При потребі скористайся довідкою. Назви словосполучення, які вжиті в переносному значенні .

Легкий мішок - ... .

Легке завдання- ... .

Гаряча вода - ... .

Гаряча вдача - ... .

Працюють з учителем.

Знайти у реченні антоніми. Виписати їх.

Нових друзів наживай, старих –не забувай.

2.Добери за зразком:

Вузький-широкий.

Темний- ... .

Солодкий- ... .

Білий- ... .

3.Вправа 194(1,2 прислів'я).

Прочитай прислів'я і спиши, вставля-ючи замість крапок антоніми до виділених слів. Поясни прислів'я.

Маленька праця краща за ... безділля. Праця чоловіка годує, а ... марнує.

Перевірка завдань. Слухають усі.

4. Спільне завдання.

Усне виконання вправи 197.Складання речень з поданими словосполученнями.

5. Фізкультхвилинка.

6.Робота в парах.

- А зараз ми з вами пограємо у гру "Знайди без затримки". Перед вами лежать картки,на яких є два стовпчики слів. Вам потрібно швидко і правильно знайти відповідні антоніми до слів першого стовпчика у другому і з'єднати їх.

важкий низька

великий порожня

висока малий

повна легкий

7.Перевірка виконаної роботи.

8. Робота в групах.

- А тепер працюємо в групах.

1 група.

Прочитайте речення. Виділені слова замініть антонімами.

Його портфель був порожній .У Сергійка м'який характер.

2 група.

Складіть речення з антонімами,використовуючи малюнки.

яблуко – лимон

сіль – цукор

3 група.

Замініть подані словосполучення сполученням прикметників з іменниками.

Подвір'я школи - .... ..... .Фартух для роботи - ... ... . Ящик з фанери - ... ... .

4 група.

Введіть в речення подані словосполучення. Поясніть їх значення.

Гострі зуби;гострий зір.

9.Перевірка роботи в групах. Словникова робота.

Фанера –

1)тонкі листи деревини для облицювання столярних виробів;

2)деревний матеріал з кількох склеєних тонких пластинок дерева з перехресним розміщенням волокон.

Фартух –

1)частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду під час виконання різних робіт;

2)шкірна,полотняна запона в колясці, візку для захисту їздця.

VІ. Підсумок уроку.

- Яку роль,на вашу думку, відіграють антоніми у прислів'ях?

- Що головне ми маємо головне запам'ятати з сьогоднішнього уроку?

VІІ. Домашнє завдання.

Зелені вогники – Вправа 198(вся);

Червоні вогники – Вправа 198(2завдання)

- На цьому наш урок закінчено. Дякую вам,діти, за співпрацю.

Автор: Філоненко І. А., учитель початкових класів Малинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3

Loading...

 
 

Цікаве